Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v októbrovom Quarku

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Quark – magazín o vede a technike, začína v októbri tretie desaťročie svojho pôsobenia.

Bezpečne na koľajniciach

Keď sa na začiatku 19. storočia vo Veľkej Británii začali stavať prvé železnice, len málokto predpokladal takýElektromechanika – stavadlový prístroj – Vrútky: Výhybkárske stanovište s mechanickými ovládacími prvkami mohutný rozmach tohto spôsobu dopravy v ďalších rokoch. Železnica sa v mnohých krajinách sveta stala nosným dopravným systémom a ľudia si už cestovanie a prepravu nákladov bez nej ani nedokážu predstaviť. Intenzívny rozvoj železničnej dopravy však priniesol aj negatíva. Jedným z nich boli železničné nehody. Ako sa zvyšovali výkony rušňov, vlaky boli ťažšie, jazdili rýchlejšie a dôsledky nehôd boli vážnejšie. Spoločným menovateľom väčšiny železničných nehôd bolo zlyhanie človeka. Krátko po sprevádzkovaní prvých železníc sa začali budovať aj pracoviská na riadenie a koordinovanie pohybu vlakov. Riadiace a signalizačné zariadenia sa postupne prepájali, pričom nové zariadenia boli konštruované tak, aby sa minimalizoval vplyv chýb obsluhujúceho personálu na bezpečnosť pohybu vlakov. Moderné riadiace systémy využívajú špecializované počítače, počítačové siete a špičkové komunikačné systémy, aby mohli bezpečne riadiť vlaky jazdiace rýchlosťou vyššou ako 200 km/h.

Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. Dočítate sa tu ako možno natiahnuť DNA, ako gény ovplyvňujú alergiu na arašidy, ako svetlo z lámp vplýva na rastliny a ako zvieratá spájajú ľudí. Tiež o najstaršej modernej kosti ruky, o tom ako bude v budúcnosti možné včelím medom bojovať proti rakovine a tiež o tom, že Africké mestá ohrozuje smog.

Záclona s integrovaným tlačeným pružným elektroluminiscenčným svetelnými zariadeniamiDigitálne zaujímavosti – v tejto rubrike sa dozviete o digitálnych šatách.Odevy z e-textilu môžu slúžiť ako fotovoltický článok aj ako batéria, môžu svietiť alebo byť napojené na tzv. internet vecí. E-textil je jedným z najzaujímavejších príkladov internetu vecí. Keďže je v priamom kontakte s jedincom, ktorý ho má na sebe, je odev z neho ušitý schopný presnejšie vyhodnocovať a riadiť jeho osobné dáta.

Rozhovor – k perspektívnym materiálom v analytickej chémii patria elektródy z bórom dopovaného diamantu, tzv. BDD elektródy. Možno ich použiť na stanovenie veľkého množstva látok pri veľmi nízkych koncentráciách. Doc. Ing. Ľubomír Švorc, PhD., získal ocenenie Mladá osobnosť vedy za rok 2014 a výskum a vývoj metód s využitím BDD elektród je pre neho novou výzvou v jeho odbornej praxi.

Astronómia – prvá známa päťhviezda. Takmer všetky jasné hmotné hviezdy majú sprievodcov, systémy obsahujúce viac než tri hviezdy sú však veľmi vzácne. Preto boli vedci nadšení, keď objavili prvú štvorhviezdu, tento rok však objavili v jednom hviezdnom systéme aj piatu zložku.

Orliak morskýPríroda – ohromný, krásny, majestátny, pokojný, ale aj váhavý. Taký je náš najväčší hniezdiaci dravec: orliak morský. Veľkosť populácie tohto druhu v Európe sa odhaduje od 5 000 až do 6 600 párov. Výskyt tohto majestátneho dravca je u nás vzácny – počet hniezdiacich párov sa pohybuje okolo čísla 10.

Otázky a odpovede – Ovplyvňuje pohyb fungovanie mozgu? Na túto otázku odpovedá lekár, ktorý pracuje v nemocnici na centrálnom príjme. Môžeme povedať, že komu funguje mozog správne, ten sa hýbe. Ak sa mozog poškodí, jedným z prvých príznakov je obmedzenie pohybu tela. Platí to však aj opačne, teda: kto sa hýbe, tomu správne funguje mozog?

Spektrum – prináša informácieo teste novej britskej jadrovej ponorky o tom, že UV žiarenie škodí aj v tme a o novom rekordnom žiaruvzdornom materiáli.

Technické stavby – protipovodňová ochrana Londýna a obnova múzea v Haagu, to sú dva hlavné články z tejto rubriky.

Mladí a veda – opäť je tu Festival vedy a techniky AMAVET pre talentovaných žiakov základných a stredných škôl. Mladí nádejní vedci sa môžu stretnúť aj s významnými osobnosťami vedy tak ako sa to stalo v rámci svetového festivalu vedecko-technických projektov detí a mládeže, ktorý sa konal v júli v Bruseli. Slováci uspeli aj v súťaži robotov a medzi startupistami z celého sveta.

Veda v centre – makromolekuly zmiešané s nanočasticami a rastlinný imigranti, to sú témy pravidelnej októbrovej vedeckej kaviarne a cukrárne, dozviete sa tu tiež o najnovších novinkách v knižničnom fonde CVTI SR.

Klub tvorivosti – sa zameriava na fantáziu a tvorivosť. Nebojte sa fantazírovať a zapisujte si vaše nápady.

Okienko do histórie techniky, Zaujímavé múzeum – Verkerhaus v Luzerne.

Aerobik pre mozgové bunky aj Test – o tom ako poznáte Švajčiarsko.

Samostatné články:

Jadro rieši nedostatok pitnej vody – Jadrové elektrárne nie sú užitočné iba ako dodávateľ elektrickej energie. Prínosom môžu byť aj pre regióny pri mori, kde obyvateľstvo trápi nedostatok pitnej vody.

Záchranná radiačná sprcha – Dlhé roky sa pri reštaurovaní kníh, obrazov či nábytku používali metódy, využívajúce chemické roztoky, ktoré v konečnom dôsledku ubližovali nielen umeleckým pamiatkam, ale aj samotným reštaurátorom. Ohľaduplnejší spôsob je ošetrenie pomocou gama lúčov. Žiarenie v tomto prípade preniká rovnomerne celým predmetom.

Vlaky na slnko – množstvo slnečnej energie dopadajúcej na zemský povrch je také obrovské, že by súčasnú celosvetovú spotrebu (čisto teoreticky) pokrylo 6 000-krát. Aj preto sa fotovoltika dnes tak rozvíja a uvažuje sa z jej využitím aj vo vlakoch.

Na záver čísla:

Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 10/2015).

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky