Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v decembrovom Quarku

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Quark – magazín o vede a technike, prináša v decembri čitateľom darček k Vianociam – prílohu Svet prírody

Buď energia!

Energie je dosť. Optimálne spôsoby jej využitia hľadá ľudstvo od nepamäti. Vieme ju však v súčasnosti, keď smeenergia vyzbrojení vedeckými a technickými poznatkami, využívať dostatočne efektívne, úsporne a ohľaduplne? Už v dávnej minulosti ľudia kúrili drevom, slamou či trusom zvierat a získavali tak teplo. Pri riekach stavali vodné mlyny a získavali mechanickú energiu. V súčasnosti je však trendom bez dôkladného zváženia premieňať energiu voľne dostupnú v prírode, hoci aj so značnými stratami, na zdanlivo najušľachtilejšiu formu energie – elektrinu alebo na motorové palivá. Ľudstvo trápi množstvo problémov, ktoré si spôsobuje samo. Okrem tých, ktoré súvisia so zachovaním rozmanitosti biologických druhov, ochranou klímy či znečisteným životným prostredím a jeho dopadom na zdravie ľudí, sú mimoriadne aktuálne aj problémy s nedostatočným alebo často aj nesprávnym využívaním prírodných zdrojov.

Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. Dočítate sa tu o tajomnej baktérii v jantári, o opici malej ako prst, o hrozbe novej superbaktérie, o umelej pokožke z grafénu a o tajomstvách galaxií.

Rubriky venované digitálnym a informačným technológiám prinášajú horúce informácie o vianočných darčekoch z tejto oblasti techniky, o veselých i vážnych prekvapeniach, ktoré možno nájdete pod vianočným stromčekom, ale aj o radosti, ktorá sa dá heknúť.

Rozhovor – kniha profesora Pavla Zlatoša Ani matematika si nemôže byť istá sama sebou je jedným z mála slovenských diel venovaných filozofickým otázkam matematiky. O knihe, ale aj o maturite z matematiky a o platoch učiteľov, je decembrový rozhovor s týmto významným slovenským matematikom.

Astronómia – Nový útvar v našej Galaxii. V článku sa dozviete o doteraz neznámej štruktúre, ktorú vedci objavili len nedávno. Na konci roka máme viac času pozorovať nočnú oblohu a Astronomické kalendárium na mesiac december vám prezradí aké útvary na nej v decembri nájdete.

medveďPríroda – Svet prírody – Čo hovorí medveď, Salámový strom a Najmladší operení obyvatelia Slovenska to sú tri hlavné články v rubrike Príroda. Ďalšie zaujímavé články, ktoré vás prekvapia a určite potešia nájdete v samostatnej darčekovej prílohe decembrového čísla Quarku – Svet prírody.

Otázky a odpovedeČo je skvalén? Už pred stáročiami užívali obyvatelia rybárskych osád na pobreží severných japonských ostrovov olej z pečene žralokov, ktorý pre pozitívne účinky na zdravotný stav a dlhovekosť nazývali samedawa (liečivý olej). Naozaj je skvalén látkou s blahodárnymi účinkami na ľudskú dlhovekosť? Dozviete sa v decembrovom čísle Quarku.

Spektrum – prináša informácieo prehistorickom prípade leukémie, o najvýkonnejšom sklápači na svete, o tom, že Maroko je solárnou veľmocou a o mikročeropadle na vnútroočný tlak.

Technické stavby – plávajúce morské koníky, plávajúce domy na pobreží Dubaja určené tým, ktorých neuspokojuje bežné bývanie.

Mladí a veda – DNA ukrytá v krvi matky, Fyzika hrou a Rozvíjať technikou a techniku, sú články, ktoré vám odporúčame v tejto rubrike.

radosťVeda v centre – Roztopí sa Santovi severný pól?, to je decembrová přednáška v Centre vedecko-technických informácií SR, pozvánku na ňu nájdete v decembrovom Quarku.

Klub tvorivosti – sa zameriava na vianočné nápady výmyselníkov, ktorých Vianoce a tradičné predmety týchto sviatkov inšpirujú k k novým nápadom.

Okienko do histórie techniky, Zaujímavé múzeum – netradičný podstavec pod vianočný stromček a názorný svet vedy a techniky vo švajčiarskom Winterthure.

Aerobik pre mozgové bunky aj Test – o tom ako poznáte Grónsko.

Samostatné články:

Nobelove ceny 2015, Ocenenia týkajúce sa ľudí – ako si už pravidelní čitatelia Quarku zvykli, v decembrovom čísle prinášame prehľadný článok o tých mimoriadnych vedeckých objavoch či výskumoch, ktoré si podľa rozhodnutí príslušných inštitúcií zaslúžili Nobelovu cenu za fyziku, chémiu a medicínu alebo fyziológiu.

Kreslenie pôdnymi baktériami – hoci sa molekulárni biológovia zaoberajú serióznou vedou, občas v rámci svojho odboru ponúknu aj netradičné výsledky. Tak vznikli aj vianočné a zimné obrázky.

baktérieOblečenie aj s kozmetikou – Textil napustený kozmetickými prípravkami je súčasným hitom. Článok napísaný exkluzívne pre Quark. Vzhľadom na to, že funkčné oblečenie sa až priam intímne dotýka pokožky, možno ním telu dodať rôzne živiny s odlišnými vlastnosťami (hydratačnými, proti celulitíde, anti-aging, vitamíny) priamo z textilného materiálu.

Na záver čísla:

Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.

 

MOŽNOSŤ PREDPLATNÉHO:

Pri tohtoročnej príležitosti 20. výročia založenia Quarku môžete mať do konca decembra 2015 až
20 % zľavu
z ceny predplatného!

Každého, kto objedná v decembri Quark pre seba alebo pre svojich blízkych, zaradíme do veľkého predplatiteľského žrebovania o 20 atraktívnych cien. Žrebovať budeme v januári 2016, výhercovia sa o svojej výhre dozvedia vo februárovom čísle Quarku, na stránke www.quark.sk alebo na Facebooku v skupine Časopis Quark.

Napíšte na adresu: predplatne@quark.sk alebo vyplňte objednávací lístok na  webovej adrese.

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 12/2015).

Uverejnila: ZČ

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky