Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v augustovom Quarku

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto

Quark – magazín o vede a technike vám spríjemní druhú polovicu leta v každom počasí.

Atóm stále hrozí – v hlavnej téme augustového čísla si pripomíname tragický osud japonských miest HirošimaAtómový výbuch; zdroj: Fotky&Foto a Nagasaki a vývoj jadrových zbraní po druhej svetovej vojne. Aj po sedemdesiatich rokoch od zhodenia atómových bômb na tieto mestá si treba pripomínať dielo skazy, ktoré zbrane – označované ako atómové, jadrové alebo nukleárne – spôsobili. Sú ešte vždy vo výzbroji mnohých štátov sveta a jadrové mocnosti napriek mierovým dohodám svoje nukleárne zbrane ďalej modernizujú a vylepšujú. Cár bomba, najničivejšia jadrová bomba v histórii ľudstva, ktorú odpálili na súostroví Nová Zem 30. októbra 1961, dosiahla krátkodobo stotinový výkon Slnka a po výbuchu vytvorila ohnivú guľu s priemerom viac ako 10 km. V dôsledku skúšok jadrových zbraní počas studenej vojny existujú doteraz miesta na Zemi, ktoré sú tak zamorené rádioaktivitou, že tam nemôžu žiť ľudia.

Články a zaujímavosti zo sveta vedy a techniky v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. Dočítate sa tu o magmatickom kozube pod Rocky Beach, o najsilnejších zuboch v prírode a o umelých svaloch z cibule. Tiež o tom, že moria stúpajú rýchlejšie ako sa predpokladalo, a aj o tom ako komáre reagujú na gény a psy rozlišujú ľudské emócie.

Digitálne technológie, digitálne novinky a digitálne zaujímavosti – šesť strán venovaných počítačovému softvéru a hardvéru, notebookom, netbookom, smartfónom a fotoaparátom. Ale aj novým možnostiam platobných kariet, zaujímavej solárnej nabíjačke mobilov a plánom Facebooku stať sa aj novinovým stánkom.

Rozhovor – s doc. Ing. Sergejom Hlochom, PhD., z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý sa venuje technológii vodného prúdu. Vodou možno čistiť, deliť oceľové potrubie aj betón, frézovať horľavé materiály a to aj pod vodou. Možnosti ako využiť technológiu vodného prúdu sú podľa neho často limitované len ľudskou predstavivosťou.

Astronómia – Pomocou ďalekohľadu VLT na observatóriu na Cerro Paranal v Čile sa podarilo v okolí obrej rádiogalaxie Centaurus A objaviť novú triedu tmavých guľových hviezdokôp, podobných bežným guľovým hviezdokopám, ale obsahujúcich oveľa viac hmoty.

pestrica pruhovaná; zdroj: Adrianna KrálikováPríroda – nenápadný slovenský unikát, korytnačka močiarna, vznášajúce sa muchy – pestrice, a ich úloha v prírode a fascinujúci letný ples motýľov, to sú témy, ktoré si určite nenechajte ujsť.

Otázky a odpovede – Prečo majú jednorazové a nabíjacie batérie rôzne napätie a ako využívame geotermálnu energiu? Odpovede na tieto otázky nájdete v našej pravidelnej rubrike.

Spektrum – tentoraz o novom ruskom tanku, mobile, ktorý odhalí parazity, putujúcom po Mont Evereste a o unikátnom priemyselnom objekte, ktorý postavili v Česku.

superdiaľnice pre cyklistov, ktoré plánujú postaviť v Londýne; zdroj: FOSTER + PARTNERSTechnické stavby – slovenský pavilón na EXPO 2015, bezpečné bývanie v raketových silách a plány na superdiaľnice pre cyklistov v Londýne, všetko unikátne technické stavby.

Mladí a veda – výsledky troch súťaží: Interaktívnej konferencie mladých vedcov, Geovedy pre každého a Hrdinovia budúcnosti nájdete v tejto pravidelnej rubrike a tiež vyhlásenie nových súťaží: Cena Štefana Jedlíka a Digitálna olympiáda.

Veda v centre – vo FabLabe, detašovanom pracovisku CVTI SR, môžete snívať aj cez prázdniny. Tri súťaže pre mladých v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku v roku 2015 a súťaž o vedecký obrázkový vtip spolu s ponukou noviniek vo fonde CVTI SR, nájdete v rubrike Veda v centre.

V augustovom čísle Quarku nechýba ani ďalšie pokračovanie Klubu tvorivosti so spomienkou na Káju Saudka, Okienko do histórie techniky, Zaujímavé múzeum – Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici, Aerobik pre mozgové bunky aj Test o tom ako poznáte Lotyšsko.

Samostatné články:

Európske nanonovinky – reportáž z nanosveta, z tradičného stretnutia nanovedcov, fanúšikov, výskumníkov, študentov, novinárov, ale aj širokej verejnosti, ktoré organizuje každý druhý rok predsednícka krajina Rady Európskej únie. Tento rok hostila toto podujatie Riga. A bolo sa na čo dívať.

Automobily – Neobvyklá prevodovka a Obhajca bestselleru, v dvoch článkoch predstavujeme dve autá novej generácie dvoch tradičných značiek. Viac sa o nich dozviete v augustovom Quarku.

Ľadový jubilant – Slovensko priam oplýva jaskyňami, medzi nimi aj ľadovými. Najznámejšia z nich je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá tento rok oslavuje 145. výročie objavenia aj sprístupnenia.

Fabrika na zjedenie – reportáž z výrobných priestorov spoločnosti Knauf Insulation v Novej Bani. Fabrika vyrába stavebné a technologické izolačné materiály, tie však voňajú ako karamel.

Na záver čísla:

Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.

Na dovolenke sa bez Quarku nezaobídete ani v druhej polovici leta!

 

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark (foto 1: Fotky&Foto; foto 2: Adrianna Králiková; foto 3: FOSTER + PARTNERS)

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2015).

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky