Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Challenger Science – Zážitkový vzdelávací program pre slovenských vedcov a slovenské vedkyne

VEDA NA DOSAH

Na Slovensku pôsobí množstvo špičkových vedcov a vedecká obec dosahuje kvalitné výstupy v rôznych odvetviach. Napriek tomu sa len zlomok výskumných objavov pretaví do praktických riešení, ktoré by mohli zlepšiť životy ľudí či posilniť domácu ekonomiku.

Žena prednáša na súťaži

Challenger Science je trojmesačný zážitkový vzdelávací program pre doktorandov a výskumníkov pôsobiacich na slovenských vedeckých a akademických inštitúciách. Zdroj: Civitta

Dve hlavné bariéry bránia efektívnemu transferu technológií na Slovensku: nízke povedomie vedcov o potenciáli ich výskumu a nedostatok podpory komercializácie.

Práve túto medzeru sa snaží zaplniť program Challenger Science, ktorého druhý ročník dnes spúšťa Nadácia ESET v spolupráci s organizáciou Civitta Slovakia. Challenger Science je trojmesačný zážitkový vzdelávací program pre doktorandov a výskumníkov pôsobiacich na slovenských vedeckých a akademických inštitúciách. Program umožňuje účastníkom z rôznych vedeckých disciplín rozpoznať príležitosti prenosu vedeckých poznatkov do praxe prostredníctvom komercializácie.

Prvým ročníkom programu prešlo 35 vedcov a vedkýň z 8 akademických a výskumných inštitúcií. Účastníci mali možnosť zapojiť sa do praktických workshopov a individuálneho koučingu. Počas programu sa im podarilo pretaviť vedecké objavy a myšlienky do realizovateľných projektov alebo produktov.

Aj tento rok budú mať účastníci možnosť osvojiť si praktické nástroje, ktoré si vyskúšajú na vlastných vedeckých projektoch, a naučia sa základy podnikavého a dizajnového myslenie, budovanie obchodného modelu, princípy ochrany duševného vlastníctva či získavanie financovania. Program vyvrcholí verejným finále v Bratislave, kde účastníci predstavia svoje projekty pred odborným publikom z obchodného, akademického aj investorského prostredia.

„Veríme, že veda sa nemusí končiť len publikovaním článku. Veda môže liečiť, chrániť životné prostredie, zlepšovať spoločnosť. No na to potrebuje vedcov, ktorí sa neboja prepojiť výskum s realitou,“ hovorí Palo Luka, CEO spoločnosti ESET a člen správnej rady Nadácie ESET. Challenger Science má dlhodobú ambíciu pomôcť prekonať bariéry v slovenskej vede, podporiť komercializáciu výskumu a vytvoriť podmienky na úspešný transfer technológií a inovácií. Peter Kolesár, partner v spoločnosti Civitta Slovakia, dodáva: „Rozvoj podnikavosti a s tým spojené zručnosti sú neodmysliteľnou súčasťou realizácie vlastných inovatívnych nápadov a sebarozvoja, či už v akademickom prostredí, vo verejnom, alebo v treťom sektore, ale aj pri samotnom podnikaní.“

Do programu sme prišli ako čistí vedci, ale už po prvých workshopoch sme sa naučili pozerať na náš výskum očami inovátorov, zhodnotili víťazi pilotného ročníka Challenger Science 2024.

Víťazom minuloročného pilotného ročníka sa stal tím PoxyMed. Jeho zakladateľmi sú manželský pár Zuzana a Juraj Kronekovci a ambiciózna doktorandka Alžbeta Minarčíková z Ústavu polymérov SAV, ktorí vyvíjajú polymérne nosiče určené na cielené doručenie liečiv priamo na miesto účinku, čo má potenciál výrazne zlepšiť efektivitu liečby. „Vo svete inovácií a komercializácie výskumu to nefunguje tak, že niečo vymyslíte a firma sa vám ozve. Musíte poznať potreby trhu. To bola najdôležitejšia lekcia, ktorú sme si z programu odniesli,“ hovorí Juraj Kronek.

Súťažiaci s výhrou

Víťazi získali ako hlavnú cenu cestu na prestížnu technologickú konferenciu VivaTech 2025 v Paríži, na ktorej sa zúčastnia už v júni. Zdroj: Civitta

Víťazi získali ako hlavnú cenu cestu na prestížnu technologickú konferenciu VivaTech 2025 v Paríži, na ktorej sa zúčastnia už v júni. Čaká ich tam príležitosť nadviazať kontakty s poprednými hráčmi v technologickom a startupovom ekosystéme, získať cenné poznatky od medzinárodných expertov a predstaviť svoju inováciu v medzinárodnom prostredí.
Záujemcovia sa môžu do programu prihlásiť najneskôr do 27. júna 2025, a to vyplnením prihlasovacieho formulára na tejto stránke.

„Jednoznačne odporúčam budúcim účastníkom nebáť sa a prihlásiť sa, aj keď ich myšlienky pôsobia odvážne. Práve takéto projekty majú potenciál zmeniť svet. Challenger Science otvára dvere, o ktorých ste ani netušili, že existujú,“ hovorí Zuzana Kroneková z víťazného tímu PoxyMed. Viac informácií o programe nájdete na stránke Nadácie ESET.

Informácie o Civitta Slovakia

Civitta, inovačná poradenská spoločnosť s rozsiahlymi skúsenosťami v oblasti inovácií a podpory podnikavosti, už niekoľko rokov organizuje vzdelávacie programy pre študentov, startupy a vedcov na Slovensku aj v Európe, napríklad Challenger Accelerator, HealthCare Lab či Ajujaht, a inovačné podujatia ako Climathon a Startup Awards. Týmito programami prešli stovky študentov a vedcov a vyše 500 startupov.

Nadšené publikum

Program vyvrcholí verejným finále v Bratislave, v rámci ktorého účastníci predstavia svoje projekty pred odborným publikom z obchodného, akademického aj investorského prostredia. Zdroj: Civitta

Medzi úspešných absolventov akceleračných programov patria spoločnosti ako MultiplexDX, Glycanostics, Sensoneo (Startup Awards) a Bolt (Ajujaht). Od roku 2007 zohráva Civitta Slovakia kľúčovú úlohu pri budovaní miestneho a regionálneho inovačného ekosystému v strednej Európe. Spoločnosť s centrálou v Estónsku a s tímom 750 inovátorov pracujúcich v 22 krajinách prináša zmeny v rôznych odvetviach s holistickým a praktickým prístupom k inovačným projektom. Viac informácií nájdete na stránke www.civitta.com.

Program Challenger Science organizuje poradenská spoločnosť Civitta v spolupráci s Nadáciou ESET, ktorá je hlavným partnerom. Program taktiež podporil Európsky inovačný a technologický inštitút EIT Health.

Zdroj: TS Civitta

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup