Najskôr to boli športoví nadšenci, dnes stoja za úspešným projektom OCTAGO Parks, rozvinutým v rámci celej Európy. Ide o mladú progresívnu spoločnosť, ktorá sa zameriava na výstavbu ihrísk, určených na cvičenie s vlastnou váhou tela. Jedným z jej zakladateľov je aj Dušan Matuška, študent Fakulty managementu Univerzity Komenského v Bratislave.
Rektor Univerzity Komenského prof. Karol Mičieta mu spolu s ďalšou 30-tkou študentov odovzdal akademickú pochvalu a prebrali si ďakovné listy. Ocenenie počas slávnostného podujatia v Aule Univerzity Komenského v Bratislave 21. novembra 2016 prebrali aj 30 pedagógovia Univerzity Komenského.
„Veľmi ma potešila nominácia na cenu rektora a prekvapenie to samozrejme bolo. Vždy som považoval túto cenu za niečo špeciálne, čo sa udeľuje významným úspechom v akademickom prostredí. Preto som bol prekvapený, keďže môj úspech bol skôr na poli biznisovom. Ale potom som si uvedomil, že cieľom mojej fakulty je vychovať úspešných manažérov, a to je presne to, čo som demonštroval výhrou študentskej podnikateľskej ceny,“ hovorí Dušan Matuška. Stal sa totiž tiež víťazom Študentskej podnikateľskej ceny 2015.
Start-up OCTAGO má za cieľ ľudí naučiť, že pohyb je pre život taký prirodzený a dôležitý ako spánok. V prvom roku jeho existencie – 2015 sa podarilo zrealizovať 9 ihrísk, na ktorých cvičilo za celú sezónu viac ako 3000 ľudí. Okrem Slovenska tri ihriská stoja v Chorvátsku a jedno v Rakúsku. Ďalej, v rámci výstavby ihrísk projekt podporuje aj rozvoj telesnej kondície na školách a v mestách prostredníctvom seminárov a tréningov – Rozhýb Mesto. Ponúka tiež možnosť zúčastniť sa aktívnej letnej dovolenky – OCTAGO Camps, v prímorských destináciách.
Čo by Dušan Matuška najviac vyzdvihol z jeho doterajšej práce? „Najviac by som vyzdvihol fakt, že sa nám podarilo vystavať ihriská už v troch krajinách Európy a zorganizovať akcie pre stovky ľudí. Ďalej to, že nie sme firmou, ktorá ihriská len stavia, ale sa snažíme im vdýchnuť aj život prostredníctvom tréningov a akcií pre školy,“ uvádza.
Ich ihriská sú podľa neho určené pre všetky generácie, ktoré chcú na sebe aktívne pracovať. „Sú určene pre mestá, developerov, hotely, športové rezorty, ale aj na záhrady do domácnosti alebo do firemných priestorov. Všade, kde máte 2x2m voľného priestoru, si viete umiestniť našu prenosnú konštrukciu a do pár minút začať cvičiť. Naše ihriská teda nájdete aj na školách, v golfovom rezorte alebo vedľa penziónu.“
Projekt OCTAGO chce motivovať ľudí k pohybovej aktivite, ktorá nepochybne vedie k fyzickému a mentálnemu zdraviu, tiež upozorniť na nesprávnu životosprávu. Svoju pozornosť venuje aj deťom; kladie si na cieľ odtrhnúť ich od obrazoviek a sociálnych sietí. Chce znížiť tak počet detí, ktoré trpia nadváhou či užívajú drogy. Mestám a obciam má projekt slúžiť na zatraktívnenie a zlepšenie prostredia pre občanov, ktorí na ihriskách môžu tráviť čas cvičením a vytváraním nových priateľstiev. Hotelom, športovým areálom a wellness rezortom sa tak ponúka rozšírenie ponuky aktivít o moderný štýl cvičenia, ktorý je momentálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcim športom. Developerským spoločnostiam a stavebným firmám má slúžiť ako pridaná hodnota pre domy alebo obytné štvrte vďaka jedinečnosti a využiteľnosti ich konštrukcií pre rodiny a ľudí so zdravým životným štýlom.
Ako hovorí Dušan Matuška, v pláne sú už aj ďalšie projekty, tentoraz viac z technologického prostredia IT. „Nebudem zatiaľ prezrádzať viac, ale vyzerá to veľmi zaujímavo. Spolupracovať chceme určite so šikovnými developermi a všetkými, ktorých baví makať na prínosných projektoch s veľkým potenciálom.“
Čo by odkázal ostatným mladým, ktorí možno aj majú nápad, no boja sa začať a presadiť sa? Robte to, ak vás to napĺňa, hovorí ocenený študent s tým, že môže to byť práca, ktorej aplikovanie môže vo finále pomôcť tisíckam ľudí. „Aj keď vy budete stáť v pozadí. Osobne obdivujem ľudí, ktorí sa takejto činnosti venujú. Najlepším príkladom pre mňa je Alan Turing, ktorý dešifroval Enigmu. Zachránil tak milióny životov a o niekoľko rokov skrátil vojnu. Verejnosť však túto informáciu vedela, až desiatky rokov po jeho úžasnom čine. Takéto príbehy mi zanechávajú zimomriavky a obrovsky rešpekt. Buďte ďalším Alanom Turingom!“
Aj keď tu ešte nejde o záchranu životov, projekt OCTAGO už svoje úspechy má. Získal cenu sympatie v rámci súťaže Social Impact Award 2015 a tiež Impact Hub Inkubátor (celkovo zo 140 posudzovaných projektov) a v súťaži Junior Achievement si jeho tvorcovia vyslúžili titul Skvelí mladí podnikatelia 2015.
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Zdroj a foto: Projekt octago.sk
Uverejnil: MZ