Dnes sa už zrejme málokto zamýšľa nad tým, ako vôbec vznikajú vianočné ozdoby a čo všetko táto práca a naozaj zložitý výrobno-technologický proces prináša. Náš trh je zaplavený množstvom umelých alternatív, no ak sa pozrieme na tradičné sklenené gule, zvončeky, piky či všakovaké figúrky, každého z nás isto chytí nostalgia a zvláštne vianočné čaro priamo pri srdci.
Výrobných podnikov, ktoré by sa venovali takémuto priemyslu, je už v našich končinách naozaj málo. Naše kroky tak smerujú do moravského Vsetína (na Valašsku), kde má výroba sklenenej vianočnej nádhery už viac ako 60-ročnú tradíciu. Výrobné družstvo IRISA pri svojej práci využíva rokmi overené postupy a technológie. Základom celého výrobného procesu je ručná práca, ktorá spoločne s tamojšími zamestnancami a ich dlhoročnými skúsenosťami predstavuje know-how celého podniku a výroby tých pravých sklenených vianočných ozdôb. Zaujímavosťou je, že práve zamestnancami družstva IRISA sú ľudia so zmenenou pracovnou schopnosťou – ich podiel tvorí viac ako 50 % z celkového počtu zamestnancov.
V podniku sa spoločne usilujú o stabilizovanie svojich výrobných programov, pričom tie zahŕňajú tradičnú výrobu exkluzívnych sklenených vianočných ozdôb, kartonážnu výrobu a tiež lisovanie plastov. To všetko s dôrazom na individuálny prístup voči zákazníkom a garanciu kvality poskytovaných služieb a výrobkov.
Pozrime sa ale bližšie, ako vôbec vznikajú výrobky podniku, ktorý má Vianoce v popise práce celoročne. Vlastimil Juřička, vedúci závodu výroby vianočných ozdôb vysvetľuje, že základnou surovinou pri ich výrobnom procese sú sklenené trubice, ktoré majú rôzne priemery podľa toho, ktorá ozdoba sa z nich bude vyrábať. „Sklár najskôr nahreje sklenené telíčka na teplotu 1300 °C, aby sa následne vyfúkli guľky s priemerom 4 – 10 cm, zvončeky, špice, olivy, rakety alebo figúrky. Záleží na zručnosti sklára, aby mali guľky rovnakú veľkosť a pravidelný tvar a figúrky boli precízne vyfúknuté,“ uvádza Vlastimil Juřička a pridáva zaujímavý fakt, že jeden majster fúkač vyfúkne za deň okolo 100 – 500 kusov gúľ.
Nasleduje striebrenie a zmáčanie ozdôb vo farbe. „Striebrenie je proces, pri ktorom je do vnútra vianočnej ozdoby dodávaná špeciálna tekutina. Vďaka tomu získa ozdoba po zmáčaní do požadovaného laku krásne sýtu farbu. Výber farieb sa riadi podľa svetového štandardu farebnej škály obsahujúcej zhruba 600 farebných odtieňov. Zmáčanie predstavuje povrchovú úpravu ozdoby, kedy si zákazník môže vybrať až zo šiestich efektov jednotlivých farebných odtieňov – mat, lesk, mrazolak, porcelán, číra farebná alebo vákuové pokovovanie. Číre ozdoby bez farebného podtónu zostávajú vtedy, ak nedôjde k procesu striebrenia. Za deň prejde procesom striebrenia v priemere 10000 kusov ozdôb a namáča sa približne 3000 kusov.“
Vedúci závodu výroby vianočných ozdôb ďalej popisuje, že záverom sa ozdoby ručne zdobia. „Zručné maliarky s použitím kvalitných farieb, lepidla a ďalších dekoratérskych materiálov maľujú na ozdoby najrôznejšie vzory a motívy. Pri dekorovaní využíva maliarka hneď niekoľko techník zdobenia. Jedna maliarka ozdobí za deň približne 135 – 150 kusov ozdôb.“
Celkovo u nich v rámci výroby vianočných ozdôb pracuje momentálne 76 osôb. Ide komplet o ručné práce. Zaučenie nového pracovníka trvá jeden rok.
Ako už Vlastimil Juřička uviedol, z hľadiska materiálov sú základom všetkého sklenené trubice, ktoré sú využívané ako hlavná surovina pre ručnú výrobu sklenených vianočných ozdôb. Ďalšími materiálmi, ktoré zruční pracovníci podniku využívajú, sú dekoratívne prvky ozdôb, t. j. farby na sklo, posypy, lepidlo, či rôzne predmety určené na dekorovanie. „Špeciálnou technikou zdobenia je vákuové pokovovanie, kedy sa nanášajú farby len na určité miesta ozdoby, vytvárajú sa tak priehľady a ozdoba vypadá luxusnejšie. Touto technológiou sa odlišujeme od iných výrobcov vianočných ozdôb v Česku,“ dodáva vedúci závodu.
Ako dlho vlastne trvá, kým sa vytvorí hotový produkt? Na začiatku celého výrobného procesu je návrh ozdoby. Ako bude výsledná ozdoba vypadať, vypracuje dizajnérka samotného závodu, vysvetľuje Vlastimil Juřička. „Základ teda tvorí grafický návrh, ktorý určuje tvar ozdoby, motív, resp. vzor a celkovú farebnosť všetkých prvkov celej ozdoby. Stanovia sa použité materiály, ktorými sa bude ozdoba zdobiť. Následne už prichádza samotný proces popísaný vyššie. Čiže fúkanie, striebrenie, zmáčanie a maľovanie. Ako prvý sa však vytvorí len prototyp ozdoby, ktorý slúži ako vzor pre ostatné maliarky. Tie už podľa neho maľujú hotové finálne produkty pre zákazníkov.“
Podnik ročne vyrobí jeden milión gúľ, teda najžiadanejších tvarov. O ručne fúkané a maľované sklenené vianočné ozdoby je podľa Vlastimila Juřičku stále záujem, najmä v zahraničí. „Najväčší dopyt po našich ozdobách je v Rakúsku a Nemecku, ďalej vo Veľkej Británii, kde každoročne vyrábame ozdoby na zákazku pre jeden z najväčších obchodných domov, Selfridge. Ozdoby vyvážame i za oceán, do USA… Vyvážame do celého sveta.“
Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR
Foto: Vlastimil Juřička, podnik IRISA
Uverejnil: MZ