Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

AFO pozná svojich víťazov…alebo z každého rožka troška

VEDA NA DOSAH

Ilustračné foto, Zdroj: www.pixabay.com

Mesto Olomouc bolo v dňoch od 19. 4. do 24. 4. 2016 dejiskom v poradí už 51. ročníka fenomenálneho medzinárodného festivalu populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO). Festival organizuje už od roku 1966 Univerzita Palackého v Olomouci. Záujem návštevníkov o program bol viac než evidentný. Na festival sa akreditovalo viac ako 5 500 návštevníkov (v minulom roku ich bolo 5800). Celý Olomoucký kraj sa tak na niekoľko dní, vďaka festivalu AFO premenil na unikátne miesto, ktoré sa naplno oddalo popularizácii vedy prostredníctvom projekcií, prednášok či panelových diskusií.

AFO 51 v číslach

Viac ako 300 domácich a zahraničných hostí, vyše 120 dokumentárnych filmov o problémoch, ktoré hýbu svetom, už spomínaných vyše 5 500 akreditovaných návštevníkov a nakoniec  7 cien udelených za popularizáciu vedy.

Víťazi AFO 51

Cenu za najlepší medzinárodný populárno-vedecký dokumentárny film si odniesol dokument s názvom Nebe a led. Ide o portrét vedca Clauda Loriusa a jeho jedinečnej výpravy do zamrznutých antarktických plání. Vedcovo priekopnícke bádanie odhalilo jav, a tým je globálne otepľovanie. Film vykresľuje budúcnosť ľudstva.

Zvláštne uznanie poroty Medzinárodnej súťaže získal Kód Origami. Film približuje tradičnú techniku skladania papiera. Mapuje pole oblastí, v ktorých má toto umenie origami uplatnenie, od medicíny cez robotiku, matematiku a IT, až po skúmanie počiatku vesmíru.

Cenu RWE za najlepší český populárno-vedecký dokumentárny film získal dokument s názvom Kronika králů. Vyznačuje sa precíznou animáciou, vďaka ktorej ožívajú stredoveké ilustrácie. Divadelné vstupy štylizovane rozprávajú príbeh a dochádza tak i k rekonštrukcii vtedajšej knižnej výroby. To približuje Dalimilovu kroniku (najstaršia česká veršovaná kronika) tak, ako ju nepoznáte.

Dokument Pohyby, ktorý vás zavedie až na polárnu stanicu do okúzľujúceho prostredia Špicbergských ostrovov dostal zvláštne uznanie poroty Českej súťaže. Film reflektuje prácu vedcov, spočívajúcu v monitorovaní jemných, resp. drobných tektonických pohybov Zeme.

Cenu študentskej poroty dostal dokument Hledání ticha, ktorý mapuje prirodzenú ľudskú túžbu po tichu. Najskôr ponúka upokojujúce intro, aby následne poukázal na to, o čo všetko našou hlučnou existenciou prichádzame.

Cenu divákov si vybojovala Divoká Afrika 3D. Filmári na dokonalé zábery striehli až celých deväť rokov, čo diváci patrične ocenili. Hlavnú úlohu tu „hrá“ voda, ktorá určuje podmienky tunajším zvieracím obyvateľom.

V Súťaži krátkych filmov zvíťazil dokument s názvom Když AIDS byla ještě prča. Poukazuje na počiatky riešenia, alebo skôr ignorácie problému AIDS, ktorý sa do povedomia verejnosti dostával v polovici 80. rokov. Zvukové záznamy z tlačových konferencií Bieleho domu sprevádzajú fotografie zúčastnených.  

(Pozn. redakcie: V rámci Súťaže krátkych filmov sme mali aj za Centrum vedecko-technických informácií SR jedno želiezko v ohni. Náš film v tomto ročníku nezvíťazil, no i nominácia do prvej 15-tky z viac ako 2 500 prihlásených súťažných príspevkov nás potešila).

Cenu za popularizáciu vedy, za osobný prínos, si odniesol vizionár v oblasti genetickej modifikácie rastlín Marc van Montagu.

Cenu za výrazný prínos svetovej popularizácie vedy si z AFO 51 odniesli zástupcovia Európskej vesmírnej agentúry, ktorí sa zasadili o revolučnú misiu kozmickej sondy Rosetta ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko – vedci James Carpenter a Mark McCaughrean.

„Podarilo sa nám predstaviť tie najlepšie dokumenty súčasnosti a predovšetkým opäť zlepšiť divácky komfort. AFO je veľký filmový festival a či už dorazí viac či menej slávna vedkyňa alebo vedec, primárne pre nás je to, aby sa u nás cítili všetci maximálne pohodlne… AFO je festival, ktorý nie je o veľkosti, ale predovšetkým o kvalite,“ uviedol riaditeľ AFO a zároveň vedúci Centra popularizácie vedy a výskumu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého Matěj Dostálek.

Zážitky návštevníkov

Pani Eva, pracujúca: „Festival hodnotím ako prínosný, ako niečo, čo je fajn a myslím si, že o tom vypovedá aj tá návštevnosť, ktorá je čím ďalej, tým väčšia. Zároveň si myslím, že budúci rok bude množstvo účastníkov donútených urobiť si rezerváciu dopredu, pretože ináč nebudú mať možnosť jednotlivé filmy, ktoré by ich zaujímali, vzhliadnuť. Ohľadom filmu, ktorý som práve videla a týkal sa antikoncepcie, film bol určite zaujímavý a celkovo si myslím, že vo filme bolo množstvo vecí pravdivých, zhodnotenie problematiky bolo pozoruhodné.“ (Pozn. redakcie: pani Eva tento rok navštívila AFO už šiestykrát.)

Michal, študent: „Na AFO som prvýkrát,  rovno ako organizačný štáb. AFO je veľmi zaujímavá udalosť, ale je ťažké ho hodnotiť, pretože každý jeden film je iný, na každý film príde iné množstvo ľudí, je to ďalšia súčasť života tu v Olomouci. Podľa mňa, už to tak nejako patrí k tomuto mestu.“

Monika, študentka: „Na festivale som prvýkrát, vždy som sem chcela prísť, keďže aj mnoho mojich kamarátov tu pracuje, tvoria ho, ale nikdy predtým som si naň nenašla čas. Na festivale som zatiaľ veľmi krátko, bola som na jednej prednáške k ´Rape culture´, je to tu fajn, prednáška sa mi páčila, festival mesto vizuálne oživil.“

V závere už len možno dodať, že 52. ročník Academia Film Olomouc sa bude konať v dňoch od 25. do 30. apríla 2017.

 

Zdroj: AFO

rozhovory s účastníkmi na AFO 2016 spracovala Zuzana Vetrecin Čeplíková

Foto: www.pixabay.com

Spracovala:

Bibiana Kubašková, Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky