Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

AFO – 50. ročník populárno-vedeckého filmu

VEDA NA DOSAH

AFO (Academia Film Olomouc) sa v súčasnosti radí medzi najvýznamnejšie európske festivaly v oblasti populárno-vedeckého filmu. Kladie si za cieľ predstavovať vedu ako atraktívnu, dynamickú a rozmanitú sféru, a tým pomôcť filmom mapujúcich prírodné, humanitné i sociálno-vedné odbory. Tento rok už Česká republika predstaví v Olomouci 50. ročník tohto festivalu.

Do festivalových súťažných sekcií sa každoročne prihlasujú stovky dokumentárnych filmov Zdroj: AFO.CZ; organizačný tím 50. ročníka podujatiatelevíznych relácií. Svoje snímky tradične prihlasujú aj také renomovanej stanice, ako sú BBC, Discovery Channel alebo National Geographic. Mimo tradičnej súťaže o najlepší český svetový populárno-vedecký film, dramaturgia každoročne volí niekoľko sledovaných i zanedbávaných tém, ktoré sa divákom počas festivalu snaží priblížiť v rámci ucelených sekcií.  

Vďaka tomu, že festival organizuje Univerzita Palackého v Olomouci, návštevníci majú jedinečnú možnosť zdržiavať sa v otvorenom študentskom prostredí, stretávať sa tu s poprednými českými i svetovými popularizátormi vedy.

V minulých ročníkoch sa na festivale predstavili napríklad tvorca legendárneho cyklu seriálu Bol raz jeden život – Albert Barillé, americký moderátor populárnej relácie Time Warp – Jeff Lieberman; producentka exkluzívnej série BBC Life Martha Holmes; svetovo uznávaný biológ Steve Jones; vyhlásený popularizátor prírodných vied a medicíny – lord Robert Winston; držiteľka Ceny Emmy – Sonya Pemberton; hlavný dramaturg vlajkoveho vedeckej relácie BBC s názvom Horizon Aidan Laverty; populárny britský biológ spolupracovník BBC – Nigel Marven; výkonná producentka seriálu stanice CBC The Nature of Things Sue Dando alebo teoretický fyzik ateistický aktivista Lawrence M. Krauss.

Jedným z kľúčových bodov AFO je divácka pluralita. Najmenší diváci sa zúčastňujú dopoludňajších projekcií pre školy v olomouckom kine Metropol, študenti môžu o konkrétnych témach debatovať počas diskusných panelov spojených s projekciami. Široká verejnosť môže dokumentárne zábery sledovať priamo na olomouckom Horním náměstí. Návštevníci majú počas festivalu zároveň možnosť navštíviť bohatý sprievodný program, skladajúci sa z výstav, interaktívnych inštalácií a koncertu. V rámci festivalových ozvien sú potom (nielen) víťazné snímky prezentované ako v mestách ČR, tak v európskych metropolách od Viedne, cez Brusel až po Paríž.

AFO 2015 sa koná v dňoch 14.19. apríla 2015.

Zdroj: AFO

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky