Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO) sa tohto roku bude konať v dňoch od 19. do 24. apríla. A tak sa Česká republika, konkrétne mesto Olomouc, na niekoľko dní stane svetovým centrom popularizácie vedy.
AFO nepatrí medzi žiadnych kinematografických nováčikov. Organizuje ho Univerzita Palackého už od roku 1966. Právom sa radí k najstarším českým filmovým festivalom. Zameraním AFO je prezentácia a propagácia populárno-vedeckých filmov.
Na 51. ročník AFO sa prihlásilo 2500 filmov z celého sveta. Z nich, do troch hlavných kategórií (Medzinárodná súťaž, Česká súťaž, Súťaž krátkych filmov) bolo vybratých iba 46. Ďalšie filmy budú premietané v rámci zvláštneho uvedenia v jednotlivých programových sekciách, dohromady ich bude viac než 120.
Dejiskom festivalu bude predovšetkým Umelecké centrum Univerzity Palackého – Konvikt, Olomoucké kino Metropol a interaktívne múzeum vedy Pevnost poznání.
AFO popiera predsudky, že vzdelávacie filmy musia byť neatraktívne a nudné. Dôkazom toho je aj jeho návštevnosť, ktorá sa každým rokom zvyšuje. Minulý, jubilejný 50. ročník mal 5800 akreditovaných divákov. Festival svojou koncepciou oslovuje všetky generácie divákov, od žiakov, cez vysokoškolských študentov, až po laickú verejnosť. Na návštevníkov čaká aj rozsiahly sprievodný program v podobe prednášok, science show, výstav, interaktívnych inštalácií, koncertov a mnohé iné. Tohtoročný festival v Olomouci sprevádza nový vizuál – atmosférické „zrkadlové“ plagáty, ktoré v sebe vďaka špeciálnemu povrchu odrážajú okolité prostredie.
K programovým ťahákom patrí projekcia unikátneho dokumentu Racing Extinction od režiséra Louie Psihoyos. Film, ktorý apeluje na nevyhnutnosť riešiť environmentálne problémy civilizácie, uvedie AFO v stredoeurópskej premiére. Tradične, úvodné premietanie bude patriť dokumentu v 3D formáte, tento raz to bude dokument Wild Africa, z produkcie BBC, od režiséra Neila Nightingale. S festivalom sa spájajú aj významné mená hostí, v predchádzajúcich rokoch sa predstavili napríklad držiteľka ceny Emmy Sonya Pemberton; hlavný dramaturg vedeckého programu BBC Horizon; Aidan Laverty, výkonná producentka seriálu CBC The Nature of Thinkgs a mnohí iní. Už po druhýkrát zavíta do Olomouca profesor fyziky z univerzity v Minnesote James Kakalios, ktorý sa zaoberá fyzikálnymi zákonmi a vedou v americkom komikse. Ďalšími hosťami na AFO budú českí vedci, ako napríklad Radislav Sedláček (Ústav molekulárnej genetiky AV ČR); Jaroslav Petr (Výskumný ústav živočíšnej výroby).
Marc van Montag, emeritný profesor z Vlámského Inštitútu Biotechnológie bude hlavným hosťom 51. ročníka AFO. Bude mu udelená prestížna festivalová Cena za osobný prínos k popularizácii vedy. V piatok 22. apríla sa zúčastní konferencie o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO), ktorú v rámci festivalu organizuje Akadémie vied ČR a Univerzita Palackého. Molekulárny biológ Marc van Montag stál pri zrode metód génového inžinierstva rastlín, ktoré umožňujú prenos génov z iných organizmov alebo opravu vlastnej dedičnej informácie. Do histórie vedy sa zapísal objavom mechanizmu, ktorým môžu niektoré baktérie zmeniť program vývoja rastlinných buniek. Podstatou tohto javu je prenos časti dedičnej informácie baktérie do DNA rastliny. Ide o objav, ktorý podnietil vývoj metód génového inžinierstva rastlín, ktoré sa využívajú dodnes. Vďaka tomu je možné zlepšiť odolnosť rastlín voči škodcom či nepriaznivým podmienkam, a teda vlastne znížiť spotrebu pesticídov a samozrejme zvýšiť tak výnos. Marc van Montag za svoje objavy získal mnoho cien. V roku 2013 to bola The World food Prize (Svetová potravinová cena). Je spoluzakladateľom spoločnosti Plant Genetic Systems a taktiež je držitelľom šiestich českých doktorátov.
Cieľom konferencie GMO je objasniť problematiku geneticky modifikovaných organizmov a odpovedať tak na základné otázky, či sú pre človeka a životné prostredie bezpečné, aká je ich perspektíva využitia a predovšetkým zodpovedať primárnu otázku či ich naozaj potrebujeme.
Vstup na AFO je zdarma.
Zdroj a foto: AFO
Spracovala: Bibiana Kubašková