BIOSPHER: Ako sa dopĺňa spiaci mozog a učenie?

27. feb. 2020 • Biologické vedy

BIOSPHER: Ako sa dopĺňa spiaci mozog a učenie?

Ako náš mozog spracováva informácie, ktoré zozbiera počas dňa? Čo je konsolidácia pamäti? Kedy a ako presne prebieha? Ako ju dokážeme ovplyvniť? Aj o tom bude už zajtra (28. 2.) prednášať v priestoroch CVTI SR neurovedec Nikola Jajcay.

Ľudský mozog je geniálny. Dokáže si pamäť veci, ktoré vidíte počas dňa iba veľmi krátku chvíľu. Keď sa vaše zážitky opakujú, dokáže sa naučiť „pravidlá sveta”. 

Na prednáške sa pozrieme bližšie na jeden z mnohých procesov, ktoré sú za jeho genialitu spoluzodpovedné, t. j. konsolidáciu pamäti. Konsolidácia je proces, ktorým si náš mozog mení krátkodobú pamäť na dlhodobú. Mení tým zároveň aj miesto úložiska v mozgu a na dôvažok sa tiež učí zákonitosti sveta". Tento proces prebieha počas spánku, o ktorom vieme relatívne málo, čo sťažuje pozíciu vedcov skúmajúcich konsolidáciu pamäti. Na prednáške sa dozviete, čo presne konsolidácia je, ako funguje, ale hlavne to, či ju vieme ovplyvniť a modelovať. Po prednáške, v rámci experimentálnej časti, načrieme zo studnice výpočtovej neurovedy. Ukážeme si a spustíme si jednoduchý model neurónu (tzv. Izhikevich model), ktorý v závislosti od parametrov pracuje v minimálne 20 rôznych dynamických režimoch a krásne ilustruje komplexnosť mozgu. Počas experimentálej časti bude výhodou, ak si so sebou prinesiete notebook.

O prednášajúcom

Nikola Jajcay je pôvodom fyzik, momentálne neurovedec so záujmom o modelovanie mozgu, komplexné systémy a bayesovský svetonázor. Pracuje ako postdoc na Technickej Univerzite v Berlíne v skupine prof. Klausa Obermayera, kde sa venujú modelom spiaceho mozgu a jeho perturbáciam.

Program

17:00-17:30 - príchod a networking

17:30-19:00- prednáška a diskusia

19:00-20:00 - interaktívna zábava so speakrom

O platforme Biospher

Biospher je platforma, ktorej cieľom je popularizovať vedu na Slovensku, vytvoriť paralelnú komunitu vedcov a fanúšikov vedy.

Zdroj: Biospher

Foto: Biospher

(DK)

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
TVT2020 prihlasovanie
TVT2020 súťaže
Quark_9/2020
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Hliník sa v pôde vyskytuje prirodzene v podobe množstva kryštalických alebo amorfných tuhých fáz.
Zistite viac