Ako dlho sa udrží SARS-CoV-2 na rozličných povrchoch?

02. apr. 2020 • Zdravotné vedy

Ako dlho sa udrží SARS-CoV-2 na rozličných povrchoch?

Životnosť vírusu SARS-CoV-2 sa mení v závislosti od povrchu, na ktorom sa nachádza. Ukázali to výsledky vedcov z Národného inštitútu pre alergické a infekčné choroby (National institute of Allergy and Infectious Diseases), Centier na kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention), Kalifornskej univerzity v Los Angeles (University of California) a Princetonskej univerzity (Princeton University).

Výsledky štúdie poskytujú kľúčové informácie o stabilite vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Naznačujú tiež, že ľudia sa môžu vírusom nakaziť zo vzduchu a po dotyku s kontaminovanými predmetmi. Vedci sa snažili prísť aj na to, aké sú hlavné odlišnosti medzi vírusom SARS-CoV-2 a SARS-Cov-1, ktorý zapríčiňuje ochorenie SARS. Skúmali aj to, ako je možné, že nový príbuzný vírusu expandoval vo svete tak rýchlo. Štúdiu publikoval odborný časopis New England Journal of Medicine.

Porovnávali SARS-CoV-1 a SARS-CoV-2

SARS-CoV-1 je ľudský koronavírus, ktorý je vo svete vírusov aktuálne považovaný za najbližšieho príbuzného SARS-Cov-2. Podobne ako jeho nástupca, ktorý teraz cirkuluje po celom svete, sa po prvýkrát objavil v Číne, a to konkrétne v rokoch 2002 a 2003, kedy infikoval viac ako 8 000 ľudí. Podľa vedcov sa vírusy nelíšia vo svojej stabilite, napriek tomu vírus SARS-Cov-2 za kratší čas infikoval omnoho viacej obetí. Vedci preto začali skúmať prenos vírusu z infikovanej osoby na rozličné povrchy v domácnosti (aerosol, meď, kartón, plast, nerez či oceľ) a rôznymi spôsobmi (napríklad kašľom či dotykmi). Zistili, že akútny respiračný syndróm SARS-Cov-2 sa udrží v aerosoloch až tri hodiny, na medi približne štyri hodiny, dvadsaťštyri hodín na kartóne a dva až tri dni na plastoch, nereze a oceli. Následne skúmali i to, ako dlho ostane vírus  infekčný. 

Ilustračný obrázok: koronavírus, Zdroj:Pixabay.com

Prečo SARS-CoV-2 infikoval väčší počet ľudí

Výsledky novej štúdie tiež vysvetľujú, ako je možné, že vírus SARS-CoV-2 v porovnaní s vírusom SARS-CoV-1 viedol k vyššiemu počtu nakazených. Príčinou je pravdepodobne to, že ľudia môžu byť prenášačmi SARS-CoV-2 bez toho, aby si to uvedomili, často totiž nepociťujú žiadne príznaky. Alebo sú infikovaní dávno predtým, než sa príznaky objavia. Vďaka tomu opatrenia, ktoré fungovali pri nákaze SARS, sú v tomto prípade menej účinné. Okrem toho sa zdá, že na rozdiel od SARS-CoV-1 sa väčšina sekundárnych prípadov prenosu vírusu vyskytuje skôr v komunitnom prostredí než v zdravotníctve. To ale neznamená, že zdravotnícke prostredie nie je náchylné na šírenie vírusu SARS-CoV-2.  

Dodržujte hygienické opatrenia

Nová štúdia teda potvrdzuje správnosť usmernenia odborníkov v oblasti verejného zdravia. Ak chceme zabrániť šíreniu SARS-CoV-2, je nutné, aby sa i naďalej dodržiavali preventívne opatrenia, ktoré sú podobné ako v prípade vírusov chrípky či iných respiračných vírusov. Vyhýbajte sa preto úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi, nedotýkajte sa nosa, očí a úst, zdržiavajte sa v domácom prostredí, čistite a dezinfikujte predmety i povrchy vo vašej domácnosti, ktorých sa často dotýkate. 

 

Denisa Koleničová

Zdroj: doi:10.1056/NEJMc2004973

Ilustračný obrázok: Pixabay.com 

 

 

Súvisiace:

Hore
FVF 2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Striebro s fluórom majú veľa podobných vlastností ako meď a kyslík.
Zistite viac