Aj potraviny sú rádioaktívne, no neškodia nášmu zdraviu


Aj potraviny sú rádioaktívne, no neškodia nášmu zdraviu

Vedeli ste, že aj mnohé, úplne bežne používané potraviny vyžarujú rádioaktívne žiarenie? Je ich minimálne desať a každá z nich vydáva rôznu intenzitu žiarenia. Nuclear Communications na webovej stránke Slovenskej nukleárnej spoločnosti tvrdí, že všetky potraviny sú v podstate mierne rádioaktívne. Dôvodom je to, že všetky potravinové a iné organické molekuly obsahujú uhlík, ktorý sa prirodzene vyskytuje ako zmes izotopov, vrátane rádioaktívneho uhlíka-14. „Na tomto základe prebieha aj analýza veku podľa rozpadu uhlíka-14, používaná na stanovenie veku fosílií. Niektoré potraviny však vyžarujú viac radiácie než iné,“ uvádzajú.

Výber 10 rádioaktívnych potravín:

1. Para orechy
Nuclear Communication tvrdí, že keby existovala cena za najrádioaktívnejšiu potravinu, dostali by ju určite para orechy. Para orechy obsahujú vysokú hladinu dvoch rádioaktívnych prvkov: rádia a draslíka. Draslík je prospešný prvok, potrebný v mnohých biochemických reakciách a je aj dôvodom, prečo je ľudské telo samotné mierne rádioaktívne. Rádium sa vyskytuje v pôde. Z tej vyrastajú stromy a absorbujú ho svojim koreňovým systémom. Para orechy vydávajú žiarenie o sile viac ako 6,600 pCi/kg. Väčšina však len neškodne prechádza našim telom. Okrem toho obsahujú veľmi zdraviu prospešný selén a ďalšie minerály, preto sa ich umiernená konzumácia dá zo zdravotného hľadiska len odporúčať.

2. Fazuľa mesačná
Fazuľa mesačná má vysoký obsah rádioaktívneho draslíka-40 a radónu-226. Radón-226 vyžaruje cca 2 až 5 pCi/kg a draslík-40 asi pCi/kg. Radón nie je pre telo žiadnym prínosom; naopak, draslík sa považuje za zdraviu prospešný. Fazuľa mesačná je tiež výborným zdrojom (nerádioaktívneho) železa.

3. Banány
Banány sú vraj natoľko rádioaktívne, že dokážu spustiť alarmy v prístavoch a na letiskách. Radón-226, ktorý sa v nich nachádza, vyžaruje okolo 1 pCi/kg a draslík-40 asi 3,520 pCi/kg. Aj vďaka vysokému obsahu draslíka sa banány považujú za potravinu s vysokou nutričnou hodnotou. „Banánové“ žiarenie síce telo absorbuje, ale nie je preň nebezpečné.

ilustračné foto /banány/

4. Mrkva
Z mrkvy vyžaruje 1 až 2 pCi/kg z radónu-226 a asi 3,400 pCi/kg z draslíka-40. Koreňová zelenina je však tiež bohatá na antioxidanty, ktoré organizmu poskytujú účinnú ochranu.

5. Zemiaky
Podobne ako mrkva, aj zemiaky vyžarujú 1 až 2,5 pCi/kg z radónu-226 a asi 3,400 pCi/kg z draslíka-40. Potraviny vyrobené zo zemiakov, ako hranolčeky alebo čipsy, sú teda rovnako mierne rádioaktívne.

6. Soľ s nízkym obsahom sodíka
Soľ s nízkym obsahom sodíka obsahuje chlorid draselný (KCl). Dostanete z nej dávku asi 3,000 pCi/kg. Bezsodíková soľ obsahuje viac KCl ako soľ s nízkym obsahom sodíka, a preto je ešte rádioaktívnejšia.

7. Červené mäso
Červené mäso obsahuje pomerne veľké množstvo draslíka, a teda aj draslíka-40. Stejk alebo burger vyžaruje približne 3,000 pCi/kg. Mäso však obsahuje aj veľa bielkovín a železa. Vysoký obsah nasýtených tukov je vraj pre naše zdravie určite nebezpečnejší než žiarenie, ktoré mäso vydáva.

8. Pivo
Pôvodcom rádioaktivity v pive je draslík-40. Dávka sa pohybuje okolo 390 pCi/kg. Je to len asi desatina dávky z rovnakého objemu mrkvového džúsu, takže ktorý z nápojov by sa dal z pohľadu radiácie vyhodnotiť ako zdravší?

ilustračné foto /pivo/

9. Pitná voda
Pitná voda nie je čistá H2O. Dávka radiácie závisí od vodného zdroja. V priemere môžete absorbovať približne 0,17 pCi/g z rádia-226.

10. Arašidové maslo
Arašidové maslo vydáva žiarenie o sile 0,12 pCi/g, ktoré pochádza z rádioaktívneho draslíka-40, rádia-226 a rádia-228. Má tiež vysoký obsah bielkovín a je zdrojom prospešných nenasýtených tukov, preto sa určite nenechajte odradiť troškou žiarenia.

 

Informácie prevzaté z webovej stránky SNUS; publikované 16. 11. 2017

Zdroj informácií

Redigovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
Veda v CENTRE 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Makový olej má upokojujúce účinky na psychiku, tlmí bolesti hlavy.
Zistite viac