Prvá protilátka proti COVID-19, ktorá sa bude testovať na ľuďoch, je mRNA-1273 od spoločnosti Moderna.
Spoločnosti sa podarilo rýchlo vyvinúť vakcínu mRNA-1273 vďaka tomu, že už v minulosti sa venovala štúdiu koronavírusov, ktoré spôsobujú závažný akútny respiračný problém (SARS) a respiračný syndróm na Strednom východe (MERS).
Prvá testovacia skupina je zložená zo 45 dobrovoľníkov vo veku od 18 do 55 rokov, pričom experimenty budú prebiehať nasledujúcich šesť týždňov. Prvý dobrovoľník dostal vakcínu v utorok (16. 3.). Na malej skupine zdravých dobrovoľníkov budú vedci v prvej fáze testovať najmä bezpečnosť vakcíny. Musia stanoviť bezpečnosť pri použití rozličných dávok a tiež určiť jej schopnosť vyvolať imunitnú odpoveď u ľudí.
Štúdia je výsledkom spolupráce viacerých inštitúcií. Okrem biotechnologickej spoločnosti Moderna, ktorá vakcínu vyrobila, sa na výskume podieľa aj KPWHRI (z angl. Kaiser Permanente Washington Health Research Institute) a Národný inštitút alergických a infekčných chorôb (The National Institute of Allergy and Infectious diseases), ktorý je súčasťou Národných ústavov zdravia (NIH, z angl. National Institutes of Health).
Ako vakcína funguje
Koronavírusy sú sférické vírusy, na ich povrchu vyčnievajú hroty. Práve špička hrotu umožňuje koronavírusu, aby sa prichytil na ľudskú bunku a následne do nej vstúpil. Na tento proces, konkrétne na hroty vírusu, sa vedci zamerali už pri výskumoch vakcíny proti koronavírusu MERS, čo im poskytlo náskok pri vývoji vakcíny proti COVID-19. Preto hneď, ako bola zverejnená genetická informácia o SARS-CoV-2, vedci dokázali s využitím existujúcej mRNA platformy za krátky čas vybrať sekvenciu. Tá im umožnila vytvoriť stabilný proteín, ktorý vírus obsahuje vo svojich hrotoch.
Ako prebieha 1. fáza klinickej štúdie
Dobrovoľníci dostanú dve dávky očkovacej látky intramuskulárne (do svalu), konkrétne do hornej časti ramena. Účastníci budú rozdelení do troch skupín, každá skupina bude zložená z 15 pacientov. Prvej skupine bude podávaná dávka 25, druhej 100 a tretej 250 mikrogramov.
COVID-19
Vírus SARS-CoV-2, ktorý zapríčiňuje infekciu COVID-19, spôsobuje u pacientov mierne až ťažké ochorenie dýchacích ciest. Medzi hlavné príznaky patrí horúčka, kašeľ či dýchavičnosť. Prvé prípady nákazy boli zistené v decembri 2019 v meste Wu-Chan v provincii Hubei v Číne. 18. marca hlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) celosvetovo 205 727 infikovaných pacientov a 8 270 mŕtvych. Na Slovensku je aktuálne evidovaných 105 nakazených pacientov.
Zdroje: WHO