Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Polyglot Matthieu Desplantes radí, ako sa čo najrýchlejšie naučíte cudzí jazyk

VEDA NA DOSAH

Polyglot Matthieu Desplantes. Zdroj foto: archív autora článku

Veľa ľudí vraví: v škole som sa x rokov učil angličtinu a stále neviem hovoriť po anglicky. Nie som zrejme dobrý v jazykoch. To ale nemusí byť pravda. Ak ste mali takúto skúsenosť, je to úplne normálne – ste ako väčšina ľudí. V článku vám prezradím pár jednoduchých metód, ktoré pomôžu učiť sa jazyky efektívnejšie každému.

Čo to znamená „hovoriť jazykom“?

Existujú ľudia, ktorí hovoria viacerými cudzími jazykmi. Ľuďom sa to zdá byť zázračné: „To sú ale géniovia, nikdy by som toho nebol schopný“. Ide však najmä o tvrdú prácu, nielen o talent. Zároveň si treba uvedomiť, že pojem „hovoriť jazykom” pokrýva rôzne reality. Väčšinou to nie je ako vo filmoch so špiónom, ktorý rozpráva siedmimi jazykmi bez prízvuku. Hovoriť cudzím jazykom môže tiež znamenať, že máte cudzí prízvuk, niekedy hľadáte tie správne slová a nerozumiete všetkému na 100 percent, napriek tomu ste však schopný komunikovať s rodenými hovoriacimi bez väčšej námahy.

Ako sa učiť efektívne?

Známa slovenská polyglotka Lýdia Machová si myslí, že učenie cudzieho jazyka je založené na štyroch pilieroch:

  • Musí vás to baviť, inak vám motivácia dlho nevydrží
  • Musíte tráviť veľa času s jazykom, nielen pár hodín do týždňa
  • Potrebujete efektívne metódy
  • Potrebujete systém

„Efektívne metódy“ značne závisia od ľudí. Niektorí polygloti vám povedia, že sa snažia rozprávať od prvého dňa, iní radšej počkajú, kým nepoznajú stovky slov a trochu gramatiky. Niektorí sa lepšie učia s učiteľom, iní nikdy neboli na vyučovaní cudzieho jazyka. Preto musíte sami zistiť, čo sa vám viac páči a je pre vás efektívnejšie. Možností je veľa a každý jazykový nadšenec používa väčšinu z nich do istej miery. Napríklad:

  • Kúpiť si učebnicu alebo cvičebnicu gramatiky
  • Čítať knihy v cieľovom jazyku
  • Pozerať filmy, alebo seriály
  • Počúvať hudbu
  • Počúvať podcasty
  • Rozprávať sa s rodenými hovoriacimi
  • Nastaviť si telefón v cieľovom jazyku
  • Atď…

Všetko môže byť užitočné. Napríklad, nastavenie jazyka telefónu vás naučí pár technických slov a pomôže zaradiť jazyk do vášho denného života. Najužitočnejšie je podľa mňa rozprávanie s rodeným hovoriacim, pretože si pri ňom cvičíte všetko – výslovnosť, gramatiku, slovnú zásobu, aj počúvanie.

Ilustračné foto: Pixabay/Sgrunden

Ilustračné foto: Pixabay/Sgrunden

Učte sa cez internet

História pozná polyglotov, ktorí vedeli neuveriteľné množstvo jazykov. Čo je ešte menej uveriteľné, je to, že sa ich naučili bez prístupu k dostatku materiálov alebo možnosti vycestovať do zahraničia. Dnes je to oveľa ľahšie vďaka internetu: môžete dosiahnuť vysokú úroveň v cudzom jazyku bez toho, aby ste išli do krajiny, v ktorej sa ním hovorí.

Na stránkach a aplikáciách, ako napríklad italki alebo HelloTalk, nájdete ľudí, ktorí sú ochotní s vami viesť jazykovú výmenu (napríklad sa s vami budú polhodinu zhovárať vaším jazykom a potom polhodinu ich jazykom). Vďaka YouTube, Netflix a iným nájdete obrovské množstvo videí, seriálov a filmov. Takisto nájdete hudbu, knihy, bezplatné slovníky, stránky o gramatike, noviny, Wikipédiu… Ide o naozaj nevyčerpateľný zdroj informácií a obsahu. Dokonca existujú bezplatné jazykové kurzy, napríklad lernu.net (esperanto), deutsch.info (nemčina), russky.info (ruština), slovake.eu (slovenčina)…

Gramatika

Učenie gramatiky je sporná vec: niektorí si myslia, že je nepotrebné, a že sa gramatiku naučíte prirodzene používaním jazyka; autori učebníc sa často boja, že gramatické vysvetlenia budú nudiť čitateľa. Ja si však myslím, že gramatika nemusí byť nudná – rád rozumiem tomu, ako veci fungujú. Ak sa chcete úplne vyhnúť učeniu sa gramatiky bude veľmi ťažké porozumieť, ako dobre formovať vety (neviem si predstaviť, ako by som sa naučil slovenské skloňovanie, keby som nechcel o slovíčku „pád“ počuť). Minimálna znalosť teórie fungovanie jazyka vám určite pomôže. Ale na druhej strane, bifľovanie sa tabuliek časov a pádov nebude veľmi efektívne. Ako vždy, je potrebné spojiť teóriu s praxou. Len vďaka aktívnemu používaniu sa stanú teoretické pravidlá reflexmi. Vo všetkých jazykoch sa nachádzajú pravidlá, o ktorých som sa nikde nedočítal, ale ktoré som dedukoval z toho, čo som počul.

Ilustračné foto: Pixabay/Tessakay

Ilustračné foto: Pixabay/Tessakay

Ako sa učiť slová

Výslovnosť sa dá naučiť, pravidlá pravopisu alebo gramatika tiež (možno až na pár podrobností), ale slovná zásoba je väčší problém: vždy sa objavia slová, ktoré ešte nepoznáte.

Jeden z mojich najobľúbenejších spôsobov je tzv. spaced repetition. Je to systém založený na tom, ako funguje ľudská pamäť. Slová, ktoré sa učíte, budete zabúdať, to je nevyhnutné. Preto ich treba často zopakovať.

Najlepšia aplikácia, ktorá vám s učením slovíčok pomôže, je Anki. Navyše, je aj zadarmo (ak nemáte iPhone). Funguje ako papierové kartičky. Napríklad, na jednej strane som napísal slovo v mojom rodnom jazyku, francúzštine (cerf). Na druhej strane som napísal slovenský preklad (jeleň). Teraz vidím kartu so slovom cerf a musím si spomenúť, ako sa to povie po slovensky. Ak som úplne zabudol, kartu uvidím znova zajtra. Ak to bolo pre mňa ľahké, uvidím ju o 15 dní; ak to bolo ťažké, o 6 dní. Ľudia často odporúčajú napísať slovné spojenia a nielen jednotlivé slová, aby ste mali nejaký kontext. Asi majú pravdu, lebo sú slovenské slová, ktoré poznám v kontexte Anki, ale neviem používať pri rozhovore.

Ako vždy, nejestvuje len jediný spôsob, ako sa učiť nové slová. Môžete tiež používať papierové kartičky alebo zošit. Dôležité je, znova, opakovanie: nové slová treba čítať a počuť a používať vo vetách, aby ste si ich zapamätali.

O polyglotovi

Autorom článku je francúzsky polyglot Matthieu Desplantes z organizačného tímu lingvistického festivalu LingvaFest 2019, ktorý sa bude konať 26. až 27. septembra 2019 na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave. Matthieu žije od roku 2013 na Slovensku a okrem francúzštiny a slovenčiny sa dohovorí aj po anglicky, rusky a esperantsky. Takisto ovláda základy niektorých ďalších cudzích jazykov.

Autor článku: Matthieu Desplantes

Fotografiu poskytol: Matthieu Desplantes/LingvaFest

Ilustračné foto: Pixabay/Tessakay, Sgrunden

Redigovala a uverejnila: Zuzana Hrubá, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky