Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európskemu hospodárstvu sa darí, vyplýva zo správy Európskej komisie v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí 2019

VEDA NA DOSAH

Obálka publikácie: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=738&langId=sk&pubId=8219

Z  ročného prieskumu vývoja zamestnanosti a sociálnej situácie v Európe (ESDE) za rok 2019 vyplýva, že európskemu hospodárstvu sa darí. Tento prieskum poskytuje aktuálnu ekonomickú analýzu zamestnanosti a sociálnych trendov v Európe a rozoberá príslušné politické možnosti. Ide o najdôležitejšiu správu Európskej komisie v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí.

Na pozadí celosvetových dlhodobých trendov, akými sú starnutie, globalizácia, technologické transformácie a zmena klímy, je prieskum ESDE 2019 venovaný téme udržateľnosti.

Zo správy vyplýva, že boj proti zmenám klímy úzko súvisí s udržaním hospodárskeho rastu. Je v nej navrhnutých niekoľko politických riešení, ktoré umožnia zachovať konkurencieschopnosť EÚ, udržať rast a umožniť, aby z neho mali prínos všetci obyvatelia EÚ i budúce generácie a pri tom napĺňať ambiciózny plán prechodu na klimaticky neutrálne hospodárstvo. Prieskum 2019 zároveň potvrdzuje pretrvávajúci rast hospodárskych činností EÚ podložený novými rekordnými mierami zamestnanosti a zlepšujúcou sa sociálnou situáciou.

Životná úroveň sa zlepšila napriek pretrvávajúcej chudobe a nerovnosti

Životná úroveň sa zlepšila napriek pretrvávajúcej chudobe a nerovnosti

Nové pracovné miesta

Prechod na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo prinesie nové pracovné miesta a zmení štruktúru pracovného trhu, rozloženia pracovných miest a potrebných zručností. Podľa predpokladov by mal do roku 2030 vytvoriť ďalších 1,2 mil. pracovných miest v EÚ nad rámec 12 miliónov nových pracovných miest s ktorými sa už počíta. Zároveň sa ním obmedzí súčasná polarizácia pracovných miest spôsobená automatizáciou a digitalizáciou vytvorením pracovných miest na strednej úrovni odmeňovania a rozloženia zručností, najmä v stavebníctve a vo výrobných odvetviach.

Napriek tomu nebude vplyv takéhoto prechodu v jednotlivých krajinách a odvetviach rovnaký. Preto sa krajiny musia na prechod pripraviť, aby sa nezabudlo na ľudí, ktorí sú zamestnaní v odvetviach a regiónoch so stále vysokou spotrebou uhlíka. Kľúčové je dbať hneď od začiatku na sociálny rozmer napríklad opatreniami poskytujúcimi finančnú podporu počas prechodu alebo kombináciou vyššieho zdaňovania energií a ich redistribúcie. K jednoduchšiemu prechodu môže prispieť aj sociálny dialóg, do ktorého budú zapojení tak zamestnanci, ako aj zamestnávatelia.

Investície do ľudí a inovácií

INVESTÍCIE DO ĽUDÍ A SOCIÁLNEJ UDRŽATEĽNOSTI: KRÁTKODOBÉ NÁKLADY A DLHODOBÉ VÝHODY

Vo všeobecnosti z prieskumu vyplynulo, že ak chce EÚ aj naďalej hospodársky rásť, potrebuje investovať do zručností svojich ľudí a do inovácií. Najlepšie hospodárske výsledky v EÚ dosahujú práve firmy, ktoré čo najviac investujú do odbornej prípravy svojich zamestnancov a do skvalitňovania ich pracovných podmienok. Investície do zručností, kvalifikácií a formálnej odbornej prípravy dospelých v skutočnosti naozaj zvyšujú zamestnateľnosť ľudí, rast miezd a konkurencieschopnosť firiem. Prieskum ESDE tiež potvrdil, že sociálne investície (ako napr. dostupnosť zariadení ponúkajúcich starostlivosť o dieťa alebo jeho predškolské vzdelávanie) zvyšuje produktivitu práce a kvalitu života ľudí. Vďaka cenovo dostupnému a adekvátnemu bývaniu môžu Európania využiť svoj potenciál na trhu práce a nájsť si svoje miesto v spoločnosti.

 

Zdroje:

Employment and Social Developments in Europe 2019

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-19-3412_sk.htm

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky