Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Medici vyučovali deti i dospelých v košickej Škole zdravia

Marta Bartošovičová

V Košiciach sa uskutočnil 3. ročník Školy zdravia pre širokú verejnosť

Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zorganizovali 3. ročník Školy zdravia, ktorého základ tvorila prevencia. Širokej verejnosti sa venovalo 39 medikov. Novinkou tohto ročníka boli infostánky zamerané na darcovstvo kostnej drene a na ústnu hygienu. Akcia dopadla nad očakávanie.

V infostánkoch – Zdravie v číslach, Nemocnica u medvedíka, Prvá pomoc, Antitobacco, Dobrák od kosti a Zdravý úsmev – čakalo na záujemcov 37 študentov všeobecného lekárstva a dvaja študenti zubného lekárstva Lekárskej fakulty UPJŠ. Medici  informovali stovky návštevníkov nákupného centra o rôznych témach týkajúcich sa zdravia a zdravého životného štýlu.

Najväčší záujem bol o Zdravie v číslach, kde si dalo 170 ľudí odmerať krvný tlak a asi 250 bolo zvedavých, aký pomer tuku a svalstva im vyčísli prístroj. O zistenie hladiny cukru a cholesterolu z kvapky krvi malo záujem vyše 270 ľudí. Jedna z organizátoriek Školy zdravia Anna Jenčová, študentka 3. ročníka LF UPJŠ v Košiciach, v tejto súvislosti povedala: „Hodnoty glykémie mali poväčšine fyziologické, no u niektorých boli mierne zvýšené. V takýchto prípadoch sme návštevníkom poradili, ako sa dá cukor v krvi znížiť a upozornili ich na možné riziká.“   

Medici z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach

Foto: Anna Jenčová, študentka LF UPJŠ

Lucia Hanušínová, študentka 4. ročníka LF UPJŠ v Košiciach, vedúca Klubu verejného zdravia Spolku medikov mesta Košice, ktorý podujatie organizoval, k stanovišťu Prvá pomoc uviedla: „Je potešujúce, že až 217 ľudí si chcelo obohatiť svoje poznatky o podaní prvej pomoci a ochotne si vyskúšali na figurínach správnu techniku kardiopulmonálnej resuscitácie.“ Boli prekvapení, že o toto stanovište nemali záujem iba dospelí, ale aj deti, ktoré vedeli podať prvú pomoc často krát lepšie ako ich rodičia. Okrem oživovania im poradili, čo robiť s človekom v bezvedomí a tiež ako ošetriť rôzne poranenia.

V Škole zdravia bol po prvý krát infostánok Dobrák od kosti, v ktorom medici poskytovali informácie o darcovstve kostnej drene. Záujemcom podrobne vysvetlili, ako darcovstvo kostnej drene prebieha a že nie je sa čoho báť. „Kládli sme dôraz na to, že často krát darovanie krvotvorných buniek darcu nestojí nič, iba pár hodín času, no môže niekomu zachrániť život. Návštevníci mali taktiež možnosť zaregistrovať sa priamo na mieste do Národného registra darcov kostnej drene, čo urobilo až 17 zo všetkých oslovených, čo je pre nás veľký úspech,“ poznamenala Lucia Hanušínová.

Škola zdravia v Košiciach a stanovište Zdravý úsmev

Ďalšou novinkou bolo stanovište Zdravý úsmev. Študenti zubného lekárstva návštevníkom ukázali správnu techniku čistenia zubov, radili im ako si udržať zdravý a krásny úsmev. Za pozornosť im darovali zubnú kefku.    

Na stanovišti Antitobacco sa návštevníci mohli informovať o škodlivosti nikotínu a rakovine pľúc. Študenti odmerali asi 70 fajčiarom hodnoty oxidu uhoľnatého z vydychovaného vzduchu. Každý účastník mal možnosť vymeniť cigaretu za zdraviu prospešné jabĺčko.

Škola zdravia v Košiciach a stanovište Nemocnica u medvedíka

Študentka 3. ročníka LF UPJŠ Simona Michaláková informovala, že v Nemocnici u medvedíka viac ako sto „malých doktorov“ ošetrovalo plyšových medveďov na rôznych oddeleniach nemocnice – kontrolovali im zrak, na chirurgii predvádzali operácie, na oddelení zdravej výživy triedili zdravé a nezdravé jedlá… boli aj na traumatológii. Na poranené končatiny plyšových macov použili rôzne obväzy.

Sobotňajšia Škola zdravia, ktorá sa uskutočnila 7. apríla 2018 od 10.00 do 18.00 hod. v košickom Auparku, mala u návštevníkov nákupného centra veľmi dobrý ohlas. Deti sa zbavovali strachu z bielych plášťov a dospelí zisťovali ako sú na tom so svojim zdravím. Hlavným cieľom podujatia bolo, aby ľudia viac dbali o svoje zdravie.

 

Informácie a foto poskytla RNDr. Jaroslava Oravcová, PR manažérka

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky