Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mladí nadšenci robotiky zo Slovenska sa nestratili vo finále súťaže FLL v Nemecku

VEDA NA DOSAH

ukážka zo súťaže FLL

Úctyhodný výsledok sa podaril súťažiacim zo Slovenska v oblasti robotiky na stredoeurópskom finále súťaže FIRST LEGO League (FLL) v nemeckom Aachene (17. – 18. 3. 2018). Uspeli v konkurencii 26 tímov zo siedmich krajín a postúpili ďalej. V rámci strednej Európy tento rok súťažilo rekordných 982 tímov detí vo veku deväť až 16 rokov.

Najlepšie zo Slovákov, na krásnom 5. mieste, sa umiestnil košický tím TalentumSAP. Následne prijali pozvanie na FLL Estonian Open International, Tallin, Estonia, 6. – 8. jún 2018. FLL Word Festival prenechali ďalšiemu tímu, keďže sa ho už zúčastnili minulý rok. Mladí nadšenci robotiky zo Slovenska v tíme TalentumSAP získali zároveň aj 1. miesto v Best robot Design a 2. miesto v Best Research (spolu s tímom Gobots z Nemecka).

„Som hrdá, že sme sa aj v tomto ročníku stali najlepším slovenským tímom a dokázali sme držať krok s vynikajúcimi nemeckými a švajčiarskymi konštruktérmi LEGO robotov. Veľmi milo nás prekvapilo prvé miesto v kategórii Robot Design a to, že v poslednom behu robota sme dokázali pokoriť slovenský rekord,“ uviedla mentorka tímu Angelika Haneszová. V kategórii Prezentácia výskumného projektu obsadili s projektom na detekciu prasklín v plastových rúrach druhú priečku.

9. priečku obsadil ďalší tím zo Slovenska s názvom IT-PRO-BESST. Zároveň prijali pozvanie na FLL Word Festival, Detroit, Michigan, USA, 25. – 28. apríl 2018. Miesto, priestory i samotnú organizáciu vyzdvihol Rastislav Rehák, tréner tímu IT-PRO-BESST. „V sobotu sme súťažili v kategórií Live-Challenge kde sme sa úspešne popasovali s dvomi z troch úloh. Nedeľa patrila už tradične kategóriám ‚Teamwork‘, ‚Research Project‘, ‚Robot Design‘ a ‚Robot Game‘. Všetky kategórie sme absolvovali s radosťou napriek tomu, že nie všetko nám vyšlo podľa predstáv. Napriek tomu si celý tím užíval každú chvíľu. Je to úžasný zážitok. Žiaci bojovali, snažili sa a bolo vidieť, že čas strávený prípravou na súťaž nebol zbytočný. Teší nás ocenenie v podobe návrhu na cenu poroty pre Robot Design, ako aj 9. miesto v celkovom poradí. Celému tímu patrí môj obdiv a úcta za to, čo všetko pre to spravili a ako sa s tým popasovali. Gratulujeme aj ďalším slovenským tímom a teší nás, že sme mohli prísť a zúčastniť sa tejto krásnej súťaže.“

slovenskí mladí na súťaži FLL

Na 23. mieste celkovo skončil bratislavský tím RDS Team. Jedna z mentoriek tímu, Simona Jiskrová spolu s deťmi v prvotnej reakcii netajili čiastočné sklamanie. Po príchode domov sa však vyjadrila, že sú vďační, že sa mohli zúčastniť podujatia na takejto vysokej úrovni. „Nemecká precíznosť sa prejavila, všetko bolo perfektne zorganizované a načasované, atmosféra skvelá. My sme mali to šťastie, že sme v prípravnej miestnosti boli s víťazmi, takže naše deti mali možnosť vidieť ich robota aj o čosi dlhšie a lepšie. Keď trénovali, mohli sme nakuknúť aj pod ´kapotu´,  čomu sa tešili hlavne naši konštruktéri.“

Prezentácie 3 TOP projektov sa im veľmi páčili, ich prevedenie bolo veľmi inšpiratívne a profesionálne, no všímali si aj ostatné tipy na zlepšenie a vlastne sa po celý čas učili. „Naše umiestnenie nebolo úplne podľa našich predstáv, ale aspoň vieme, že sa máme ešte kam posúvať a pracovať na sebe. Náš tím si pripravil aj stánok s prezentáciou Slovenska s názvom: ´Spájame nespojiteľné: FLL and Easter´, kde sme všetkým, ktorí nás navštívili, prezentovali slovenské veľkonočné tradície. Vystavovali sme originály ručne maľovaných vajíčok aj s popisom všetkých techník, učili sme záujemcov pliesť tradičný slovenský korbáč z vŕbových prútikov a pre mlsné jazýčky sme mali pripravenú aj malú súťaž o čokoládové vajíčka. Každá nová skúsenosť človeka vždy iba obohatí, a tak ešte raz ďakujeme za túto možnosť a všetkým tímom prajeme do nového ročníka veľa skvelých nápadov a čistého detského nadšenia.“

Tréneri vyzdvihli dlhodobú prácu svojich zverencov, ich odhodlanie a aktívny prístup. Poďakovali aj zástupcom občianskeho združenia FLL Slovensko za finančnú i mediálnu podporu. Tá je možná vďaka podpore viacerých spoločností v úlohe hlavných partnerov: Anasoft, Profesia, SAP Slovensko a Nadácii ESET a partnerov: Eduxe Slovensko a Localization Guru.

 

Informácie poskytla: Sylvia Práznovská, koordinátor aktivity FLL na Slovensku

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto: https://www.fll.sk/main/galerie/fotogalerie?galAlbum=31

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky