Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Biele zuby – vďaka prírode

Monika Tináková

Čo a ako nám farbí zuby

Mať žiarivé biele zuby je snom každého, nielen tých, ktorí sa poctivo starajú o svoju dentálnu hygienu. Túto túžbu dnes v spoločnosti umocňujú reklamy, ktoré vďaka zázračným prípravkom sľubujú rýchly a ľahko dostupný bieliaci efekt zubnej skloviny. Čo si z toho vybrať, aby sa dostavila aj vytúžená biela, ale zároveň nedošlo k poškodeniu zubov? Týmto problémom sa začal zaoberať stredoškolák Lukáš Marcin, ktorý zameral svoj projekt na výskum bieliaceho účinku prírodných látok. Stal sa víťazom súťaže Festivalu vedy a techniky a toto víťazstvo mu zabezpečilo postup na EUCYS Tallin, Estónsko.

Pozor na fluór

„Bežné komerčné bieliace pasty obsahujú látky, ktoré pri nesprávnom používaní narúšajú správne fungovanie organizmu, ako napríklad fluoridové anióny, ktoré po prehltnutí negatívne narúšajú ľudský metabolizmus. Zubní lekári tvrdia, že pokiaľ nie je ústna hygiena zanedbávaná, tak exogénna suplementácia fluoridovýchaniónov nie je potrebná,“ objasňuje Lukáš Marcin. Znamená to, že odporúčanú dávku fluóru na deň čiastočne nadobudneme aj bežnou potravou a nápojmi. Predávkovanie fluórom spôsobuje zubnú fluorózu. Zubná fluoróza zapríčiňuje oslabenie odolnosti zubu voči ochoreniam zubného tkaniva.

Ďalšie látky, ktoré by mohla nahradiť príroda

Ďalšou kritizovanou látkou je penidlo Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Toto penidlo má niekoľko negatívnych vplyvov.  Je to tenzid, ktorý svojimi vlastnosťami dokáže odmastiť a zároveň aj vysušiť látky. „Toto je veľmi nežiaduca vlastnosť látky v zubnej paste, pretože dochádza k vysúšaniu slizníc, zubnej skloviny a ústnej dutiny, čo vedie k narúšaniu prirodzenej mikroflóry,“ povedal Lukáš Marcin.

Bieliaca pasta verzus bežná zubná pasta

Súčasný problém je aj čiastočná neefektivita bieliacich pást. Lukáš vo svojom výskume zistil, že bieliaca účinnosť bieliacej pasty je približne na rovnakej úrovni, ako bieliaca účinnosť bežnej zubnej pasty. „Predaj takýchto bieliacich produktov s nedostatočným účinkom môžeme nazvať aj tzv. marketingovým ťahom. Jednoducho aby bol zvýšený predaj produktov zaoberajúcich sa estetickou stomatológiou,“ uviedol Lukáš Marcin.

Objav mladých študentov

Lukáš so svojou tímovou kolegyňouMladý výskumný tím vytvoril bieliacu hmotu, ktorá bude chemicky a biologicky neagresívna. Bude vhodná pre každého používateľa, bez ohľadu na vek. „Pokúsili sme sa vyrobiť Bio bieliacu hmotu, ktorej bieliace látky budú mať prírodný pôvod. Chceme, aby jej výroba nebola zaťažujúca pre životné prostredie, ale aby mohla byť zaradená do skupiny ekologických produktov. V skratke, aby mala Bio a Eko pôvod,“ povedal Lukáš Marcin. Podľa neho je zdravie človeka na prvom mieste a mal by používať produkty na prírodnej báze, ktoré zdravie podporujú a nie zaťažujú. Pri príprave bieliacej hmoty preto vylúčil látky, u ktorých je akákoľvek pochybnosť o ich biologickej spôsobilosti.

Kokosový olej, jahody, aktívne uhlie

Aj úspech na Festivale vedy a techniky je nepochybne pre Lukáša a jeho spolupracovníkov veľkou motiváciou pokračovať ďalej a rozširovať zoznam testovaných prírodných látok. „Skúmame aj bieliacu účinnosť horniny zeolit. Táto látka je dobrou absorbčnou látkou. Okrem zeolitu skúmame aj bieliacu účinnosť prírodných olejov a ďalších absorbčných látok,“ povedal Lukáš Marcin. Najvyššiu bieliacu účinnosť doteraz zaznamenal pri kokosovom oleji, jahode a aktívnom uhlí. Pri vytvorení bieliacej hmoty sa mladí výskumníci dostali s bieliacou účinnosťou produktu na úroveň komerčne predávaných bieliacich pást. Raz by však chceli namiešať prírodnú bieliacu hmotu, ktorá by mala vyššiu účinnosť ako u bežne predávaných bieliacich zubných pást.

Jednotlivé bieliace účinky

 

Lukáš Marcin pochádza z Nižnej Šebastovej pri Prešove. V súčasnosti je ešte len na začiatku svojej životnej dráhy, no aj tieto úspechy ho posúvajú k predpokladu, že raz bude úspešným vedcom. „Byť vedcom znamená byť bádateľom, ktorý niečo teoreticky predpokladá a zároveň aj experimentálne skúma a overuje. Život vedca je krásny v tom, že je nepredvídateľný. Nikdy neviete k akému záveru dospejete. Život vedca ma baví a fascinuje. A čo bude? To nám ukáže budúcnosť. Ale keby som mal možnosť uplatniť sa ako vedec, tak by som to prijal,“ prezradil Lukáš Marcin.

 

Spracovala: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto: archív Lukáš Marcin

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky