Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí žiaci uspeli so svojimi robotmi v súťaži v maďarskom Debrecíne

VEDA NA DOSAH

IT-PRO-BESST

Čo majú spoločné roboty s netopiermi? Vďaka vede a technike je možné týmto ohrozeným živočíšnym druhom pomáhať; stačí tím talentovaných žiakov z Košíc (9 – 16 roční). So svojím projektom Talentum SAP, slúžiacim na záchranu netopierov, uspeli na semifinále Strednej Európy v rámci súťaže FIRST LEGO League (FLL) v Debrecíne a postúpili do európskeho finále.

„Náš projekt je tohto roku o záchrane netopierov. Stáva sa, že pri zatepľovaní bytoviek sú netopiere zamurované do škár, kde zahynú celé kolónie. Pritom netopiere sú zákonom chránené a veľmi užitočné, veď vytvárajú v našom prostredí ´biologickú ochranu´ proti nepríjemnému hmyzu. Naše zariadenie BatScape, ako ho žiaci nazvali, umožňuje bezpečný únik netopierov z trhlín bytoviek a poskytuje ochranárom údaje o netopierích kolóniách. Pomocou infračervených senzorov, ktoré ovláda mikropočítač na platforme Arduino, zráta počet netopierov a zaznamená údaje na SD kartu,“ vysvetlila Angelika Hanesz, trénerka tímu Talentum SAP. 

Veľmi ich potešilo, že projekt a prezentácia zaujala porotu, čo sa odzrkadlilo aj získaním 2. miesta v tejto kategórii. Dizajn a programové ovládanie robota získalo dokonca 1. miesto. „Naša tímová práca tiež patrila medzi najlepšie. Vďaka časovo náročnej príprave a mimoriadnemu úsiliu, ktoré na súťaži vyvinuli naši talentovaní žiaci, sme zaznamenali vyrovnaný výsledok v každej kategórii. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo postúpiť na finále Strednej Európy a ďakujem všetkým našim priaznivcom, ktorí nás obetavo podporujú,“ uviedla Angelika Hanesz.

Umiestnenia tímu Talentum SAP:

  • Robot Design – 1. miesto
  • Lego CreativityAward – 1. miesto
  • Research projekt – 2. miesto
  • Robot Game – 3. miesto
  • Celkovo – 2. Miesto

Členovia tímu: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilian Pándy, Olivér Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta

Mentori: Angelika Hanesz a Zoltán Szitás mladší

Tím Talentum SAP sa už piatykrát zúčastnil semifinálového kola Strednej Európy, na ktorom tento rok súťažilo celkom 27 tímovzo 6 krajín (krajiny V4 a po jednom tíme z Bulharska a Ruska). Možno skonštatovať, že z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň, z regionálnych kôl postupujú veľmi dobre pripravené tímy, robotické modely sú dokonalejšie a kompaktnejšie. Účasť na FLL sa stala prestížnou záležitosťou aj pre elitné školy a rôzne vzdelávacie organizácie.Na súťaži bolo na čo sa pozerať, keďže zložitá robotická konštrukcia, na ktorej vytvorenie by si netrúfli ani promovaní inžinieri, autonómne a pomocou elegantných trikov plnila náročné úlohy na ihrisku.

tím Talentum SAP

 

Ďalšími úspešnými súťažiacimi zo Slovenska bol tím IT-PRO-BESST z Trnavy, ktorý tiež postupuje do európskeho finále. Radosť neskrýval ani tréner tímu, Rastislav Rehák: „Z našej účasti v semifinále V4 FLL v Debrecíne sa celý tím veľmi tešil a aj sa naň svedomito pripravoval. V tíme je správna chémia, žiaci si vzájomne pomáhali a veľmi tvrdo pracovali a veľa obetovali pre to, aby dosiahli úspech na tomto podujatí. Samotná súťaž v Debrecíne bola veľmi kvalitne obsadená a perfektne zorganizovaná, páčilo sa nám celé podujatie. Z úspechu na súťaži sa nesmierne tešíme a už sme zahájili prípravy na finálové kolo v Nemecku. V tíme vládne výborná nálada z víťazstva, žiaci to berú ako zadosťučinenie ich práce, ktorej venovali všetok voľný čas a aj víkendy. Motivácie máme na rozdávanie a tešíme sa do Regensburgu!“

Umiestnenia tímu IT-PRO-BESST z Trnavy:

  • Celkovo – 1. miesto
  • Robot Game – 1. miesto (314 bodov)
  • Tímová práca – 2. miesto
  • Robot Design– 3. miesto

Členovia tímu: Jakub H., Paul K., Adam M., Paulína H., Michal M., Natália H., Júlia H.

Tréneri: Rastislav Rehák a Nina Sýkorová

tím IT-PRO-BESST

 

Účastníkom súťaže bola predstavená aj mobilní aplikácia, ktorá radí ako kŕmiť štvornohých miláčikov, alebo informačný systém na adopciu zvierat z útulku, signalizátor ježka na cestách a ďalšie zaujímavé témy. Počas súťaže sa konali aj zaujímavé sprievodné podujatia, kde nechýbali ani interaktívne výstavy maďarských univerzít a vedeckých zábavných centier.

K priebehu turnaja sa vyjadril i Paľo Petrovič, z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, ktorá s touto súťažou na Slovensku začala v roku 2008: „Každý medzinárodný turnaj FLL je ukážkou kolektívov detí, ktoré sú dobrým príkladom pre nás všetkých. Podmienky na turnaji, ktorý bol organizovaný v modernom konferenčnom centre spolu s populárno-vedeckým festivalom Science NO Fiction, boli tento raz veľmi náročné: za presvedčením jedného z organizátorov ´robot má fungovať rovnako dobre v tmavom tuneli aj na slnečnej pláži´sa skrývalo prudké osvetlenie hracej plochy reflektormi, čo významne ovplyvnilo dobrú polovicu robotov. Preto nebolo výnimkou od súťažiacich počuť ´doma v tréningu nám robot nahral aj 320 bodov, ale tu sme získali najviac 24.“

Všetkým účastníkom súťaže gratulujeme a postupujúcim tímom prajeme veľa úspechov na FLL Fina lCentral Europe 2016 / 2017, ktoré sa bude konať 3. – 4. marca 2017 v nemeckom Regensburgu.

 

Informácie a foto poskytla: Sylvia Práznovská, Koordinátor programu FLL pre Slovensko

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila a redigovala: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky