Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najdrahší kov na svete: Gram kalifornia stojí desiatky miliónov eur

VEDA NA DOSAH

Kalifornium je najdrahší materiál na svete, lebo je jedinečný a je ho nedostatok. Je extrémne vzácny v medicíne, priemysle, jadrovej energetike či v bezpečnostných systémoch.

Kalifornium. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: sanches812

Kalifornium získalo pomenovanie podľa miesta svojho objavu. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: sanches812

Kalifornium je silne rádioaktívny kovový chemický prvok, pripravovaný umelo ožarovaním jadier curia, ktorý má značku Cf a protónové číslo 98. Je to zároveň 6. syntetický transurán, ktorý vedci dokázali syntetizovať.

Kalifornium má druhú najvyššiu atómovú hmotnosť (einsteinium má najvyššiu) zo všetkých syntetických prvkov vyrobených v dostatočne veľkých množstvách, ktoré je možné vidieť voľným okom.

Náročná výroba

Tento striebristo biely rádioaktívny kov v roku 1950 po prvý raz syntetizovali Stanley Thompson, Jr., Albert Ghiorso, Kenneth Street a Glenn Seaborg na Kalifornskej univerzite v Berkeley. V experimente bolo vyrobených len asi 700 000 atómov kalifornia-245. Tento počet atómov stačil na vytvorenie kocky so stranami dlhými asi 27 nanometrov, uvádza portál Chemicool.

Ako píše portál Metalary, pre svoje jedinečné vlastnosti je kľúčovým prvkom modernej vedy. Jeho výroba si vyžaduje mimoriadne zložitý a nákladný proces, čo sa odzrkadľuje na jeho vysokej cene. Jediný gram má hodnotu 27 miliónov eur, čo z neho robí najdrahší kov na planéte. Náklady na dopravu a zapuzdrenie v tejto cene nie sú zahrnuté, takže v konečnom výsledku môže byť cena ešte vyššia.

Pozrite si

Každý rok sa vyrobí len 40 až 50 miligramov, pričom do konca roka 2023 boli svetové zásoby tohto kovu len okolo 10 gramov.

Najväčší dopyt je po kaliforniu-252. Jeho výroba, predaj a používanie sú vo väčšine krajín prísne regulované. Väčšinu dopytu na trhu po kaliforniu-252 zabezpečujú dvaja hlavní výrobcovia, a to Vedecké centrum atómových reaktorov v Rusku a atómové reaktory Oak Ridge v Spojených štátoch. Záujemcovia musia čakať na dodanie prvku bežne aj rok pre obmedzený počet dodávateľov.

Kalifornium v periodickej tabuľke vedľa prvku Einsteinium. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Oselote

Kalifornium v periodickej tabuľke vedľa prvku einsteinium. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Oselote

Využitie

Nedostatok robí z kalifornia jednu z vysoko rizikových, ale aj vysoko výnosných investícií.

Kalifornium-252 je cenené pre svoje vlastnosti silného neutrónového žiariča, teda pre jeho špecializované aplikácie.

V priemyselnom sektore sa kalifornium používa v neutrónovej rádiografii na kontrolu kvality materiálov a zvarov. Pre schopnosť odhaliť vnútorné chyby je nenahraditeľný v oblastiach, ako je konštrukcia a výroba vysoko presných zariadení. V energetickom sektore sa používa aj na pohon jadrových reaktorov a výrobu nových izotopov pre vedecký výskum. Tento prvok sa používa aj v skeneroch palivových tyčí, prenosných detektoroch kovov, v zbraniach či lietadlách.

Zdroj: Metalary, Science infoChemicool

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky