Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci naháňajú pohybujúci sa magnetický severný pól, aby nezlyhala navigácia

VEDA NA DOSAH

Magnetický severný pól sa pohybuje rýchlejšie než kedykoľvek predtým a mohol by spôsobiť chyby v navigačných systémoch.

Kompas na mape sveta. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Trifonov_Evgeniy

Je možné, že v nasledujúcom desaťročí sa magnetický pól posunie o 390 až 660 kilometrov. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: Trifonov_Evgeniy

Tím amerických a britských vedcov vydal najnovšiu aktualizáciu svetového magnetického modelu (WMM). Od roku 2019 sa magnetický pól posunul už o 170 kilometrov, a to rýchlym tempom 35 kilometrov za rok.

Od 1. januára 2025 sa magnetický severný pól oficiálne presunie bližšie k Sibíri.

Dva severné póly

Zemepisný sever je bod na planéte, kde sa všetky čiary zemepisnej dĺžky zbiehajú okolo rotačnej osi Zeme a nikdy sa nelíšia od jej polohy na 90° severnej zemepisnej šírky.

Magnetický sever je bod na severnej pologuli, kde všetky magnetické siločiary Zeme smerujú priamo do stredu planéty. To je zároveň smer, na ktorý ukazuje ihla kompasu.

Magnetický sever sa teda pohybuje z roka na rok, keď sa mení magnetické pole Zeme. Je to známe od roku 1831, keď výskumníci jeho polohu po prvý raz zmerali. Ďalšie merané záznamy poukázali na to, že sa pomaly premiestňuje z kanadskej Arktídy smerom k Sibíri. 

Pohyb severného magnetického pólu od začiatku meraní. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: PeterHermesFurian

Pohyb severného magnetického pólu od začiatku meraní. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: PeterHermesFurian

Nové súradnice pre magnetický severný pól

Keďže magnetické pole Zeme sa mení spôsobmi, ktoré sú nevyspytateľnejšie než kedykoľvek predtým, odborníci tvrdia, že nemusí trvať dlho, kým bude potrebné svetový magnetický model opäť aktualizovať.

„Súčasné správanie magnetického severu je niečo, čo sme nikdy predtým nepozorovali,“ uviedol Dr. William Brown z Britského geologického prieskumu. „Magnetický severný pól podľa WMM2025 bude 1. januára 2025 na 85,76 stupňa severnej zemepisnej šírky a 139,27 stupňa východnej zemepisnej dĺžky,“ spresnil Dr. Brown pre MailOnline.

Vedci predpovedajú, že do roku 2030 bude na 84,72 stupňa severnej zemepisnej šírky a 126,07 východnej zemepisnej dĺžky.

Na obrázku je znázornený posun severného magnetického pólu. Zdroj: NOAA/NCEI

Na obrázku je znázornený posun severného magnetického pólu. Zdroj: NOAA/NCEI

Chyby v navigácii

Aby to bolo ešte komplikovanejšie, magnetické pole Zeme nie je pravidelné ako siločiary okolo tyčového magnetu. Geologické útvary tlačia a ťahajú magnetické pole, čím vytvárajú veľké odchýlky okolo štruktúr, ako sú hory.

Tento nesúlad spôsobuje problémy, keď sa lode alebo lietadlá pokúšajú navigovať podľa magnetického poľa, pretože aj malé odchýlky môžu viesť k veľkým chybám. Ak by ste napríklad leteli 8 500 kilometrov z Južnej Afriky do Anglicka, odchýlka len o jeden stupeň by vás doviedla 150 kilometrov od cieľa.

Prepočty v navigácii

Na vyriešenie tohto problému skupina agentúr vrátane Britského geologického prieskumu a Národného úradu pre oceán a atmosféru USA vytvorila WMM. Ide o najpresnejší model svetového magnetického poľa a obsahuje predpovede, ako sa bude meniť v nasledujúcich piatich rokoch.

To vám umožní vypočítať rozdiel medzi magnetickým severom a geografickým severom bez ohľadu na to, kde na planéte sa nachádzate.

Keď v telefóne otvoríte navigačnú aplikáciu, zariadenie skombinuje údaje GPS so záznamom magnetického poľa vo vašej polohe. Navigačná aplikácia zadá vašu polohu do WMM, aby videla, ako by malo pole vyzerať vo vašej polohe. Porovnaním s meraniami z vášho zariadenia je váš smartfón schopný zistiť, ktorým smerom ste orientovaní.

Západ slnka na Orbite. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: RomoloTavani

Presun magnetického pólu má dosah na viaceré oblasti života, napríklad na lodnú či leteckú dopravu. Zdroj: iStockphotos.com. Autor: RomoloTavani

Príčina v jadre Zeme

Odborníci sa domnievajú, že tieto náhle posuny by mohli byť spôsobené turbulenciami v roztavenom jadre Zeme. Zem má magnetické pole kvôli víriacej vrstve roztaveného železa vo vonkajšom jadre, v oblasti medzi pevným vnútorným jadrom a tekutým plášťom.

Keď sa toto horúce železo pohybuje existujúcim magnetickým poľom, pohyb indukuje elektrický náboj vo vodivom kove. Tento náboj zase vytvára silnejšie magnetické pole, ktoré poskytuje ešte väčší náboj a silnejšie magnetické pole.

Proces nazývaný geodynamo je dôvod, prečo má Zem magnetické pole aj miliardy rokov po svojom vzniku. Keďže sa však roztavené železo nepohybuje predvídateľne, magnetický pól sa môže voľne pohybovať po Arktíde.

Magnetický pól sa môže posunúť ešte stovky kilometrov

Vedci sa teraz domnievajú, že na hranici medzi jadrom a plášťom pod Kanadou a Sibírou môžu byť dve veľké škvrny negatívneho magnetického toku. Výsledné preťahovanie lanom medzi týmito dvoma škvrnami spôsobuje, že pól sa posúva bezprecedentnou rýchlosťou.

Niektoré modely predpovedajú, že v nasledujúcom desaťročí bude magnetický pól pokračovať vo svojej súčasnej trajektórii a bude cestovať ďalších 390 až 660 kilometrov smerom k Sibíri.

Ak budú zmeny aj naďalej rovnako rýchle, môže to znamenať častejšie aktualizácie WMM, aby vaša navigácia v smartfónoch fungovala tak, ako má.

Zdroj: Mail Online, National Centers fot enviromental informations, ESA

(LDS)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky