Inovatívny ochranný model Chameleon vytvára neviditeľné digitálne masky osobných fotografií, aby zabránil nežiaducemu rozpoznávaniu tvárí v online priestore pri zachovaní kvality obrazu.
Rovnako ako chameleón mení farby, aby sa maskoval pred predátormi, nová technológia poháňaná umelou inteligenciou chráni fotografie ľudí pred ohrozením súkromia a identity v online priestore.
Inovatívny model vyvinutý vo výskumnom inštitúte Georgia Tech vytvára neviditeľné digitálne masky osobných fotografií, aby zabránil nežiaducemu online rozpoznávaniu tvárí pri zachovaní kvality obrazu.
Dokument o personalizovanej maske na ochranu súkromia pred neoprávneným rozpoznávaním tváre s názvom Chameleón bol predstavený začiatkom novembra na Európskej konferencii o počítačovom videní (ECCV) 2024.
Krádeže identity
Každý, kto zverejní svoje fotografie, riskuje, že jeho súkromie bude narušené neoprávneným zhromažďovaním obrázkov tváre. Online zločinci a iní zlí aktéri zhromažďujú fotky tvárí a vytvárajú databázy.
Nezákonné databázy umožňujú zločincom páchať s ukradnutou identitou nevinných ľudí rôzne podvody a trestné činy. Táto prax tiež vystavuje obete nechceným cieleným reklamám či útokom.
Zachovanie kvality fotky
Na rozdiel od súčasných modelov, ktoré vytvárajú masky na fotografiách každého používateľa, vytvára nový ochranný model Chameleon jednu personalizovanú masku na ochranu súkromia (P-3) pre všetky fotografie tváre používateľa.
Maska P-3 na mieru je vytvorená na základe niekoľkých fotografií tváre odoslaných používateľmi. Po nanesení masky nebude možné chránené fotografie rozpoznať niekým, kto skenuje tvár používateľa. Namiesto toho nechcená kontrola identifikuje chránené fotografie ako niekoho iného.
Dva hlavné ciele
Model Chameleon vyvinuli profesor Ling Liu zo Školy informatiky (SCS), doktorandskí študenti Sihao Hu, Tiansheng Huang a Ka-Ho Chow, odborný asistent z univerzity v Hongkongu a Liuov bývalý doktorand.
Počas vývoja dosiahol tím svoje dva hlavné ciele: ochranu identity osoby na fotografii a zabezpečenie minimálneho vizuálneho rozdielu medzi pôvodnými a maskovanými fotografiami.
Vedci uviedli, že medzi originálmi a maskovanými fotografiami často existuje výrazný vizuálny rozdiel. Chameleon zachováva veľkú časť kvality pôvodnej fotografie medzi rôznymi obrázkami tváre.
Ochrana aj na ďalšie využitie
V niekoľkých výskumných testoch Chameleon prekonal tri špičkové modely ochrany rozpoznávania tváre vo vizuálnych a v ochranných metrikách. Testy tiež ukázali, že Chameleon ponúka výraznejšiu ochranu súkromia a zároveň je rýchlejší a efektívnejší z hľadiska zdrojov.
„Chceli by sme tieto techniky použiť na ochranu obrázkov pred použitím na trénovanie generatívnych modelov umelej inteligencie. Mohli by sme tak chrániť obrazové informácie pred použitím bez súhlasu,“ uviedol Huang.
Výskumný tím má v pláne zverejniť kód Chameleon verejne na GitHube, aby umožnil ostatným zlepšovať ich prácu.
Zdroj: Výskumný inštitút Georgia Tech
(LDS)