Meteorický roj Perzeíd sa blíži k svojmu maximu. V čase najväčšej aktivity môže na oblohe zažiariť aj veľmi jasný meteor.
Aj tento rok si môžu nadšenci astronómie vychutnať nebeské divadlo, ktoré na oblohe vyčaruje meteorický roj Perzeíd. Ak by ste radi tento úkaz zachytili aj okom fotoaparátu, prečítajte si rady skúseného astrofotografa Petra Horálka nižšie v článku.
Počas maxima až 80 meteorov za hodinu
Meteorický roj Perzeíd dosiahne tento rok maximum počas nocí na pondelok 12. augusta a na utorok 13. augusta 2024. Pozorovať ich môžeme už teraz, pričom ich frekvencia pozvoľna stúpa. V čase, keď pravdepodobne dosiahnu meteorické roje svoje maximá, bude možné medzi polnocou a 4. hodinou rannou pozorovať až 80 meteorov za hodinu.
Ideálne podmienky na pozorovanie Perzeíd sa nám naskytnú v mieste bez svetelného znečistenia. Odporúča sa vycestovať niekoľko kilometrov za mesto. Pri výbere vhodného miesta na pozorovanie dbajte na to, aby ste mali čo najlepší výhľad na všetky strany.
Praktické pomôcky na pozorovanie meteorických rojov Perzeíd nájdete na webe. Aplikácia MeteorActive vám vypočíta, koľko meteorov môžete v danom čase vidieť, a mapa lightpollutionmap.info zasa slúži na identifikovanie miest s najväčším svetelným znečistením.
Slzy svätého Vavrinca
Perzeidám sa hovorí aj slzy svätého Vavrinca. Viete prečo? Toto označenie súvisí s prvou dochovanou zmienkou o tomto fascinujúcom úkaze, ktorá pochádza z polovice 3. storočia nášho letopočtu.
Súvisí s krutou smrťou sv. Vavrinca, ktorého dal umučiť rímsky cisár Valerián, pretože neposlúchol jeho rozkaz. Podľa zaznamenaných svedectiev padali niekoľko dní po jeho umučení 10. augusta roku 258 z oblohy trblietavé slzy.
Viac zaujímavých faktov o meteorickom roji Perzeíd aj o histórii ich pozorovania sa dočítate v článku, ktorý sme uverejnili na našom portáli VEDA NA DOSAH minulý rok.
Maximum nastane v ranných hodinách 12. a 13. augusta
Prvé meteory z roja Perzeíd bolo možné pozorovať už 17. júla a na oblohe ich bude možné zahliadnuť do 24. augusta. Najviac sa ich na oblohe objaví práve okolo nadchádzajúceho maxima, ktoré tento rok pripadá na pondelok 12. augusta dopoludnia.
Po maxime už bude aktivita postupne klesať, najvhodnejšie je úkaz pozorovať počas oboch nocí, teda z nedele na pondelok (z 11. na 12. augusta) a z pondelka na utorok (z 12. na 13. augusta).
Ideálne podmienky na pozorovanie Perzeíd
Podmienky na pozorovanie sú tento rok priaznivé. V čase maxima bude Mesiac v prvej štvrti, čiže bude zapadať v prvej polovici noci.
Podmienky na pozorovanie budú preto lepšie v druhej polovici noci, keď súhvezdie Perzea s radiantom roja stúpa takmer k nadhlavníku a väčšina meteorov zažiari nad obzorom, nie pod ním.
Medzi polnocou a štvrtou hodinou rannou sa objaví každú hodinu približne 60 až 80 meteorov, z toho môže byť 5 až 15 naozaj jasných.
V článku uverejnenom na portáli VEDA NA DOSAH sa dozviete, ako pozorovať meteory najlepšie. Okrem iného sa dočítate i o ďalších meteorických rojoch Delta Akvaridy a Alfa Kaprikornidy, ktoré rozžiaria nočnú letnú oblohu.
Vzácne môže zažiariť aj bolid
Perzeidy sú známe tiež tým, že v čase ich maxima môže na oblohe zažiariť aj veľmi jasný meteor. V takom prípade sledujeme zánik až niekoľkocentimetrového ľadovoprachového fragmentu kométy Swift-Tuttle vysoko v zemskej atmosfére. Obvykle takéto meteory dosahujú jasnosť najjasnejších hviezd nočného neba.
Vzácne však môže zažiariť aj tzv. bolid, teda meteor jasnejší ako planéta Venuša či dokonca Mesiac v prvej štvrti. Po prelete takéhoto bolidu je na niekoľko minút pozorovateľná žiariaca stopa, ktorá sa vplyvom veterných poryvov vysoko v atmosfére postupne zdeformuje a roztiahne sa do strán.
Petr Horálek radí, ako odfotografovať Perzeidy
Ak chcete úkaz vyfotografovať, pomôžu vám rady skúseného astrofotografa Petra Horálka.
Budete potrebovať statív, fotoaparát s možnosťou dlhej expozície a so širokouhlým záberom. Fotoaparát najprv postavte na statív a skontrolujte, či sa vám netrasie napríklad vtedy, keď fúka vietor.
Následne nastavte vyššiu citlivosť, zaostrite objektív na nekonečno, nastavte najdlhšiu možnú expozíciu a zamierte na ľubovoľnú časť oblohy. Fotografujte so samospúšťou či pomocou diaľkového ovládania, aby sa ani pri tomto kroku fotoaparát neroztriasol. Proces opakujte (alebo použite sekvenčné snímanie), kým do záberu „nevletí” očakávaný meteor.
Zdroj: TS FÚ v Opave a Českej astronomickej spoločnosti
(zh)