Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Úspech na medzinárodnej súťaži I-SWEEEP 2015 ocenil aj prezident

VEDA NA DOSAH

I-SWEEEP

Mladí ľudia – študenti, ktorí svoj voľný čas venujú zaujímavým projektom často čakajú na chvíle ako je táto. Stáť na pódiu na celosvetovej súťaži v USA a počuť svoje meno a veľký potlesk, je asi tým najväčším zadosťučinením po náročnej práci, ktorá často trvá i niekoľko rokov. Dvaja víťazi Festivalu vedy a techniky pred pár dňami tento príjemný pocit zažili v Houstone (Texas, USA).

Olympiády projektov I-SWEEEP – International Sustainable World (Energy, Engineering, Environment), ktorá sa tento rok konala v dňoch 7. – 11. mája sa zúčastnili traja slovenskí študenti – Dominik Juračka z Bratislavy so svojim projektom Izolácia a aplikácia mikroorganizmov schopných rozkladať vybrané priemyselné kontaminanty zo životného prostredia a dvojica  mladých vedcov Igor Zovtík a Michal Urban z Košického kraja s tímovým projektom Robot Snail. Práve za ten v texaskom Houstone získali hodnotné ocenenie – Čestné uznanie za zaslúžilú prácu na olympiáde. Vlastne sa jedná o štvrté miesto v kategórií Inžinierstvo, čo je ďalším obrovským slovenským úspechom mladých vedcov, ktorí do Spojených štátov putujú z národnej súťaže Festival vedy a techniky, organizovanej AMAVET-om.

Robot Snail je vytvorený tak, aby dokázal vyliezť a zliezť rebrík na budovách, komínoch a iných objektoch. Snail je navrhnutý tak, aby sa prispôsoboval prostrediu, resp. dĺžke jednotlivých medzier medzi schodmi. Pomocou programu  môžeme konfigurovať rýchlosť, spôsob ako aj uhol vysúvania ramien robota. Jeho základom je jednotka Lego EV3 v  spojení s niekoľkými servo motormi a senzormi. Jeho kostra je skonštruovaná z duralových a hliníkových profilov, ktoré zabezpečujú stabilitu a extrémne nízku celkovú hmotnosť konštrukcie robota. Na robotovi je možné meniť ramená, a tak ho lepšie prispôsobiť podmienkam trasy. Robot je zabezpečený poistným okom pre bezpečnostné lano. Šírku ramien je možné podľa potrieb nastaviť tak, aby bol robot schopný prejsť akúkoľvek prekážku.“ Za vytvorením robota a jeho zdokonaľovaním sa skrýva veľmi veľa práce, za ktorú však získali zaslúžený osoh. Uspieť medzi študentmi s podobnými záujmami z celého sveta, musí byť naozaj skvelý pocit, ktorý však chlapcom veľmi prajeme.

stretnutie s prezidentomIgor Žovtík a jeho pedagóg, majster odbornej výchovy Ing. Juraj Mihaľov sa po súťaži zúčastnili stretnutia s prezidentom SR Andrejom Kiskom v prezidentskej kancelárii v Bratislave. Na tomto stretnutí im pán prezident poďakoval za úspešnú reprezentáciu Slovenska na celosvetovej súťaži I-SWEEEP 2015 v Houstone, Texas, USA s robotom Snail.

Fotogaléria z podujatia

Zoznam jednotlivých projektov zo súťaže I-SWEEEP 2015 s popismi v slovenskom aj anglickom jazyku nájdete v e-novinách Vedecký kaleidoskop

 

Spracovala: Mária Izakovičová, CVTI SR

Zdroj: Tlačová správa AMAVET; SOŠ Automobilová

Foto: Zdroj

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky