Implantát, ktorý zhotovilo Laboratórium 3D tlače Salzburskej nemocnice, po prvý raz voperovali do dieťaťa. Dospelým úspešne zaviedli 24 implantátov.
V Salzburskej univerzitnej nemocnici po prvý raz implantovali dieťaťu plastovú protézu lebečnej kosti. Implantát zhotovili v nemocnici použitím 3D tlače. Podľa vyjadrenia nemocnice ide o jedinečný zákrok v rámci Európy a možno aj na svete.
Ťažký úraz hlavy
Iba desaťročnému Felixovi sa obrátil život naruby po ťažkom úraze z decembra minulého roka. Jedno z ťažných lán sa počas lesných prác pretrhlo a asi päťcentimetrová kovová časť zasiahla chlapca do hlavy a zapichla sa mu do lebky.
Felixa transportovali vrtuľníkom z Bavorska do Salzburskej univerzitnej nemocnice, kde ho stabilizovali. Následne mu počas štvorhodinového zákroku odstránili z lebky kovovú časť. Podľa neurochirurga Alberta Eckerta bola pravá strana lebečnej klenby z veľkej časti zničená a rana bola znečistená materiálom z lesa. Dôsledkom zranenia bol aj opuch mozgu.
Johannes Pöppe, jeden z neurochirurgov, ktorí chlapca operovali, a zároveň jeden z priekopníkov využitia 3D tlače v Salzburskej univerzitnej nemocnici, sa pre portál salzburg.ORF.at vyjadril, že išlo o ťažké zranenie, ktoré pripomínalo strelnú ranu: „Článok ťažného lana v mieste nárazu roztrieštil lebku. Kovový článok prenikol aj do mozgu. Lebečná kosť bola natoľko poškodená, že sme museli odstrániť nielen časť, ktorá bola zničená, ale oveľa väčšiu časť lebečnej kosti na jednej strane.“
Laboratórium 3D tlače
Felix mal šťastie. Lekári ho mohli prebrať z umelého spánku skôr, než prvotne predpokladali, a opuch mozgu postupne ustupoval. Keďže chlapcov stav bol vzhľadom na okolnosti dobrý, lekári sa rozhodli použiť plastovú protézu lebečnej klenby. Po prvý raz bol v rámci nemocnice použitý implantát z 3D tlačiarne u dieťaťa. Zhotovili ho v Laboratóriu 3D tlače, ktoré vedie Werner Wurm, priamo v Salzburskej univerzitnej nemocnici.
Laboratórium, ktorého spusteniu predchádzal dlhý certifikačný proces, funguje od septembra 2023. Od uvedenia do prevádzky v ňom odborníci zhotovili 24 implantátov z 3D tlačiarne, ktoré boli úspešne použité u dospelých pacientov. „Za normálnych okolností potrebujeme od prvých CT snímok po hotový implantát desať dní. Vzhľadom na to, že išlo o dieťa, pomohla nám celá sieť salzburských krajinských kliník, vďaka čomu sme to zvládli za päť dní,“ spomínal Werner Wurm.
Rekonštrukcia lebky na počítači
Podľa neurochirurga išlo vo Felixovom prípade o výzvu, keďže nemali obraz jeho lebečnej klenby pred úrazom. „Hlavu sme preto museli doslova zrkadliť a pravú časť lebky zrekonštruovať na počítači.“
Implantát malému pacientovi vložili počas 2,5 hodiny trvajúceho zákroku neurochirurgovia Johannes Pöppe a Matthias Krause a detský chirurg Matthias Schaffert. Malý chlapec sa po zákroku veľmi rýchlo zotavil a po piatich týždňoch od ťažkého úrazu mohol opustiť nemocnicu spolu so svojím bratom a rodičmi. Podľa neurochirurga Pöppeho je implantovanie lebečnej klenby z 3D tlačiarne u dieťaťa ojedinelým zákrokom a pravdepodobne ide o svetovú premiéru.
Technológia, ktorej patrí budúcnosť
Táto technológia predznamenáva budúcnosť. Cieľom podľa vedenia nemocnice je precízna medicína, keď implantáty nie sú vyrábané masovo, ale na mieru, prispôsobené potrebám jednotlivého pacienta.
Felixov implantát bol zhotovený tak, aby v hlave chlapca vydržal desaťročia. To, či budú neskôr potrebné korekcie implantátu lebečnej kosti, lekári zatiaľ nevedia povedať, túto možnosť však nevylučujú. Je možné, že keď chlapec bude rásť, vytvorí sa tam štrbina, ktorú bude treba prekryť.
Zdroj: salzburg.ORF.at, Salzburger Landeskliniken (SALK)
(zh)