Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nie je hotel ako hotel alebo ako vo svojej záhrade ubytujete ohrozený hmyz

VEDA NA DOSAH

Tomáš Čejka z Botanického ústavu CBRB SAV ponúka sedem rád, ako vybudovať kvalitné a funkčné hmyzie hotely.

Skonštruovať hmyzí hotel nie je náročné. Treba však dodržať určité pravidlá. Zdroj: iStockphoto.com

Skonštruovať hmyzí hotel nie je náročné. Treba však dodržať určité pravidlá. Zdroj: iStockphoto.com

Počas troch desaťročí kleslo množstvo lietajúceho hmyzu až o tri štvrtiny. Ako Tomáš Čejka z Botanického ústavu Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (CBRB SAV) zdôrazňuje vo svojom blogu, hmyz predstavuje základný zdroj potravy pre väčšinu sladkovodných rýb, obojživelníkov, plazov, netopierov a vtákov. Drastický úbytok sa premieta do poklesu početnosti populácií týchto živočíchov, pričom vo veľkom miznú i opeľovače.

K ohrozeným druhom dnes patria najmä včely, a to nielen klasické medonosné, ale aj žijúce samotárskym životom. Takých je len na Slovensku vyše 650 druhov.

Lepšie podmienky na každodennú existenciu a rozmnožovanie im pritom môže dopriať každý, stačí im vytvoriť akési hromadné bývanie známe pod pomenovaním hmyzí hotel.

Čo je to hmyzí hotel?

Ide o spoločné hniezdisko takých druhov blanokrídlovcov, ktoré majú podobné nároky na stavbu svojich hniezd. Vyrobiť hmyzí hotel nie je ťažké, problém je podľa odborníka v tom, že väčšinou bývajú nesprávne navrhnuté a skonštruované. Namiesto toho, aby potenciálnym obyvateľom pomáhali, skôr im škodia.

Ako by mal vyzerať hmyzí hotel a čomu sa radšej vyhnúť. Zdroj: archív Tomáša Čejku

Ako by mal vyzerať hmyzí hotel a čomu sa radšej vyhnúť. Zdroj: archív Tomáša Čejku

Typickým znakom neodborne navrhnutých a postavených hotelov sú šišky, polienka bez dierok, kúsky kôry, hobliny, veľké otvory a medzipriestory či plastové rúrky. „Väčšina takýchto hotelov síce dobre vyzerá, ale to je asi tak všetko, čo sa ich autorom podarilo dosiahnuť,“ povedal Čejka.

Nebezpečenstvo all inclusive rezortov

V komunitných záhradách často natrafíte na veľké hmyzie all inclusive rezorty. Ich základom bývajú drevené palety, tehly, kusy driev, kamene a iné prírodniny či artefakty, ktoré sú vhodné skôr ako úkryty pre chrobáky, slimáky, žaby či hlodavce. Navyše väčšina paletových hotelov nie je chránená pred dažďom, čo diskomfort ešte zvyšuje.

Nesprávne navrhnuté hotely sú podľa entomológov nebezpečné najmä pre samotársky žijúce včely.

Veľkokapacitné komplexy môžu hmyz ohroziť rôznymi chorobami a sú doslova rajom pre hmyzie parazity. Parazity (napríklad parazitické osy alebo muchy) nakladú vajíčka do rúrok alebo buniek, v ktorých sa vyvíjajú larvy včiel. Keď sa larvy parazitov vyliahnu, zožerú peľové zásoby a usmrtia pôvodných obyvateľov hotela.

Nesprávne navrhnuté hotely sú podľa entomológov nebezpečné najmä pre samotárske včely. Zdroj: iStockphoto.com

Nesprávne navrhnuté hotely sú podľa entomológov nebezpečné najmä pre samotárske včely. Zdroj: iStockphoto.com

S bezpečným domovom nemajú nič spoločné ani nečistené, zanedbané hmyzie hotely. Obrie komplexy s rozsiahlymi plochami, s plastovými predmetmi, najmä rúrkami, kde sa kondenzuje voda, navyše postavené v tienistom kúte záhrady, sú zároveň ideálnym miestom pre rozvoj plesňových, hubových či iných chorôb, typických pre vlhké prostredie.

Zásady hoteliera

Ak sú hmyzie hotely správne navrhnuté, dobre postavené a udržiavané, môžu byť bezpečným útočiskom pre desiatky druhov hmyzu. Ako to dosiahneme?

1. Na veľkosti záleží. Viac malých hmyzích hotelov je lepším riešením než vybudovanie jediného megakomplexu. Každá skupina opeľovačov má totiž svoje špecifické požiadavky a vyžaduje iný typ domova, kde môže šťastne žiť a nerušene sa množiť. Výhodou viacerých menších ubikácií je to, že sa minimalizuje riziko vyhrotených konfliktov medzi jednotlivými rezidentmi.

2. Iný by mal byť hotel pre samotárske včely, iný zasa pre čmeliaky, pre ktoré sú vhodné podzemné domčeky. Hlavnú úlohu zohráva správny dizajn. Množstvo inšpirácií nájdete napríklad na stránke naturgartenfreude.de (podstránka Nisthilfen), radí Čejka. „Optimistické je, že nemusíte ovládať nemčinu ako Goethe, pretože tu nájdete skutočne názorné obrázky, ako majú, ale aj ako nemajú vyzerať činžiaky, hotely či domčeky pre jednotlivé druhy opeľovačov,“ priblížil vedec na svojom blogu.

3. Na stavbu hotela použite chemicky neošetrený drevený materiál, teda nenamorený, nelakovaný, nenatretý farbou. Dodržiavajte základný princíp konštrukcie domčekov. Pre samotárske včely je napríklad zosobnením luxusu množstvo malých otvorov s rôznymi priemermi. Dosiahnete ich tak, že do hrubších drevených blokov navŕtate rozlične veľké dierky alebo tesne vedľa seba naukladáte nerovnako hrubé prírodné rúrkovité predmety ako kúsky trsti, bambusu, suchých dutých bylí a podobne.

4. Vyhýbajte sa šiškám, kusom kôry, konárikom, veľkým otvorom, výrazným medzipriestorom, plastovým rúrkam a inému nedrevenému materiálu. V hmyzom hoteli by boli len zdrojom problémov. Pri vŕtaní otvorov dbajte na to, aby boli čo najhladšie a bez triesok. Hmyzie apartmány a budoáre by mali byť dostatočne chránené pred dažďom, takže samozrejmosťou je i nepremokavá strieška a zakrytie zadnej časti domčeka.

Ukážky vhodne skonštruovaných hmyzích hotelov. Zdroj: archív Tomáša Čejku

Ukážky vhodne skonštruovaných hmyzích hotelov. Zdroj: archív Tomáša Čejku

5. Doprajte hmyzu čo najviac slnečného svetla. Hmyzie hotely by mali byť orientované na juhovýchod alebo juh. Stáť by mali aspoň meter nad zemou a v bezprostrednom okolí by nemala rásť a bujnieť žiadna vysoká vegetácia, ktorá by zakrývala hniezdne vchody. Stavba musí byť kvalitne uchytená, aby sa neotriasala a nekývala vo vetre.

6. Mimoriadne dôležitou pre funkčnosť hmyzích hotelov je pravidelná údržba. Starostlivý správca všetky časti a zákutia dôkladne kontroluje, najlepšie na konci leta, pričom odstráni a vyčistí nepoužívané hniezdne bunky. Len tak zminimalizuje riziko množenia plesní a roztočov, pre ktoré sú odumreté časti hmyzu skvelým inkubátorom. „Myslite na to, že potenciálni obyvatelia sú nároční, neudržiavané priestory budú ignorovať, prípadne sa do nich nasťahujú iba tí najväčší bordelári. A kto by chcel mať v záhrade bandu večne hučiacej, dotieravej, agresívnej hávede?“ zavtipkoval Čejka.

Pre samotárske včely je zosobnením luxusu množstvo malých otvorov rôznych priemerov. Zdroj: iStockphoto.com

Pre samotárske včely je zosobnením luxusu množstvo malých otvorov s rôznymi priemermi. Zdroj: iStockphoto.com

7. Hotel udržiavajte vo funkčnom stave. Keďže materiál na stavbu hotela by nemal byť chemicky ani mechanicky ošetrený, vydrží tak dva až päť rokov. Samozrejme, závisí to od miesta, kde je umiestnený. „No žiadne obavy, že sa stanete otrokom svojich náročných hmyzích hostí, dožadujúcich sa novostavby. Neraz stačia menšie úpravy, výmena schátraných kúskov dreva, prípadne rúrkovitých častí,“ priblížil odborník.

Podporte hmyz kvitnúcou lúkou

Podporiť hmyz možno aj inak ako stavbou hmyzích hotelov a celkom jednoducho. Stačí nekosiť celý pozemok. Hmyz nemá rád sterilné anglické trávniky, z ktorých majitelia takmer v hodinových intervaloch vytrhávajú sedmokrásky, púpavy a skorocel.

Ak chcete hmyz podporiť, pestujte rastliny, ktoré poskytujú veľa nektáru a peľu: čerkáče, rudbekie, slnečnice, levandule či rôzne druhy šalvií.

Hmyzu pomôžete aj keď ponecháte časť záhrady divokú. Zdroj: iStockphoto

Hmyzu pomôžete aj vtedy, keď ponecháte časť záhrady divokú. Zdroj: iStockphoto

Ak nebudete betónovať, orezávať, hrabať, orať, chemicky postrekovať, hnojiť a necháte svoju záhradu mierne zarastenú, bude sa v nej dariť aj rôznym druhom motýľov, napríklad vidlochvostom, ktorých kukly zimujú v záhrade prichytené k rôznym rastlinným častiam.

Pestujte také druhy rastlín, ktoré kvitnú postupne od jari do neskorej jesene. Ak k nim zasadíte napríklad slnečnicu, potešia sa nielen včely, ale po odkvitnutí a dozretí semien aj okolité semenožravé operence.

Zdroje: https://dennikn.sk/blog/2852497/ako-spravne-stavat-hmyzie-hotely/

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky