Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

K Zemi mieri satelit. ESA sa pokúsi o jeho navigovaný pád

VEDA NA DOSAH

Aeolus, ktorý meral rýchlosť a dynamiku vetra, bol jedným z najcennejších vedeckých satelitov.

Zdroj: ESA

Satelit Aeolus. Zdroj: ESA

Po prekročení plánovaného života na obežnej dráhe veterný satelit Aeolus Európskej vesmírnej agentúry (ESA) doslúžil a je na ceste späť na Zem. Satelit v súčasnosti prirodzene vďaka gravitácii klesá k nášmu povrchu o jeden kilometer denne a jeho zostup sa pomaly zrýchľuje. Operátori agentúry ESA čoskoro zasiahnu a pokúsia sa po prvý raz v histórii o asistovaný návrat družice na Zem. Podarí sa im to?

Slúžil výborne

Aeolus bol jedným z najcennejších vedeckých satelitov. Na obežnú dráhu Zeme ho vyniesla 22. augusta 2018 raketa Vega. Družica okolo našej planéty obiehala takmer päť rokov (plánované boli tri), a to vo výške 320 kilometrov nad zemským povrchom.

Satelit pomenovali po gréckom bohu vetra. Jeho cieľom a inovatívnou stránkou bolo, ako napovedá jeho názov, pozorovanie a meranie zemského vetra z obežnej dráhy. Naučil nás veľa o vetre a dynamike atmosféry a zlepšil predpovede počasia na celom svete. Presné merania z vesmíru robil vďaka laseru ALADIN (Atmospheric LAser Doppler INstrument).

Zároveň prispieval k väčšej bezpečnosti letectva. Piloti mali vďaka nemu globálny pohľad na zemské prúdenie vetra namiesto toho, aby sa spoliehali len na pozemné a vzdušné senzory a sondy.

Zdroj: ESA

Zdroj: ESA

Prvý pilotovaný návrat na Zem

Aeolus klesá od 30. apríla 2023 a v najbližších týždňoch by mal dosadnúť na Zem – zatiaľ však nevieme s presnosťou kedy a kde. V závislosti od slnečnej aktivity si predstavitelia agentúry ESA myslia, že by to mohlo byť koncom júla alebo začiatkom augusta. Riadiaci tím preto uchováva malé množstvo pohonnej látky na riadenie a vedenie družice počas jeho pádu. Ak plán asistovaného návratu nevyjde, satelit prirodzene spadne na Zem v priebehu niekoľkých mesiacov.

Očakáva sa, že väčšina satelitov zhorí v atmosfére, no niekedy sa stane, že niektoré úlomky dopadnú na Zem. Aeolus podľa agentúry nebol navrhnutý tak, aby kontrolovane opäť vstúpil do atmosféry, napriek tomu sa technici pri prvom manévri svojho druhu pokúsia družicu nasmerovať tak, aby skončila v odľahlých častiach oceánu. Ideálnym miestom je takzvaný Point Nemo v Tichom oceáne, lebo v jeho stákilometrovom rádiuse nič nie je.

Ako Aeolus nasmerujú domov

  • Fáza 1: Aeolus prirodzene klesne k Zemi v priebehu niekoľkých týždňov z 320 kilometrov na 280 kilometrov.
  • Fáza 2: Po dosiahnutí 280 kilometrov prevezmú kontrolu operátori kozmickej lode v riadiacom stredisku misie v Nemecku. Znížia jeho výšku na 250 kilometrov.
  • Fáza 3: Prudšie klesne z 250 kilometrov na 150 kilometrov.
  • Fáza 4: Len niekoľko hodín od domova, keď klesne zo 150 kilometrov na 80 kilometrov, začne horieť. Pri svojej veľkosti sa však úplne nerozpadne.
  • Fáza 5: Ak bude plán úspešný, satelit pristane v oceáne.

Takto znie zvuk vetra

Na oslavu života družice Aeolus sa ESA spojila so skladateľom Jamiem Pererom a vytvorili orchestrálnu sonifikáciu (tá premieňa vizuálne informácie z vesmíru do zvukovej podoby) vetra s využitím údajov z celej misie. V 30-minútovej nahrávke vyjadruje každá sekunda jeden deň jeho fungovania a vetra, ktorý satelit nameral, keď obiehal okolo zemegule 16-krát za deň. Výsledné dielo si môžete vypočuť na stránke: https://www.esa.int/Applications/Observing_the_Earth/FutureEO/Aeolus/The_sound_of_Aeolus_will_blow_you_away.

 

Zdroj: Spacevoyaging, BBC, ESA

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky