Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový európsky satelit zachytil jedinečnú hru bleskov

VEDA NA DOSAH

Po úplnom uvedení do prevádzky sa stane kľúčovým nástrojom pre prognostikov, ktorí sledujú vznik búrok.

Nový satelit Meteosat-12. Zdroj: EUMETSAT.

Satelit Meteosat-12, ktorý sme vyslali do vesmíru minulý rok v decembri, nám teraz poskytol úchvatné prvé videá znázorňujúce tvorbu a správanie bleskov nad Európou, Afrikou a Atlantickým oceánom.

Európsky satelit na lepší monitoring búrok

Meteosat-12 je prevádzkovaný Európskou organizáciou pre využívanie meteorologických satelitov (EUMETSAT) z geostacionárnej obežnej dráhy, približne 36 000 kilometrov nad Zemou. Uvedená nadmorská výška je pre predpovede počasia mimoriadne dôležitá, pretože rýchlosť satelitov obiehajúcich okolo planéty v tejto oblasti zodpovedá rotácii Zeme. Výsledkom je, že satelity môžu na tejto obežnej dráhe neustále sledovať časť zemegule, vďaka čomu môžu meteorológovia pozorovať vývoj poveternostných javov v reálnom čase.

Satelity amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) používali snímače bleskov už v minulosti, no Meteosat-12 je v Európe prvý, ktorý poskytuje tento typ informácií. Blesky totižto často predchádzajú silnému dažďu, krupobitiu a dokonca aj veľkým nárazom vetra.

Nový európsky meteorologický satelit Eumetsat-12 je prvý schopný monitorovať bleskovú aktivitu nad Európou. Zdroj: EUMETSAT

Nový európsky meteorologický satelit Meteosat-12 je ako prvý schopný monitorovať bleskovú aktivitu nad Európou. Zdroj: EUMETSAT

Zmena klímy si vyžaduje lepšie technológie

S postupujúcou zmenou klímy a s otepľovaním na Zemi budú v Európe a na celom svete čoraz bežnejšie silné búrky sprevádzané prívalovými dažďami, krupobitím a silným vetrom. Meteorológovia budú môcť pomocou vyvíjajúcej sa techniky lepšie predpovedať spomenuté udalosti, a varovať tak ľudí v najviac ohrozených oblastiach.

Prístroj Lightning Imager spoločnosti EUMETSAT, nainštalovaný na satelite, pozostáva zo štyroch kamier, ktoré dokážu detegovať atmosférické záblesky v celej Európe, Afrike, na Strednom východe a v častiach Južnej Ameriky. Súčasne bude hrať kľúčovú úlohu aj v oblasti bezpečnosti leteckej prevádzky, pretože blesky predstavujú vysoké riziko pre palubné prístroje lietadiel.

Každá kamera môže urobiť až 1000 snímok za sekundu, vďaka čomu vie pozorovať bleskovú aktivitu z vesmíru nepretržite. Sonda tiež poskytuje jedinečné informácie o rozšírení sa ozónu, oxidu uhoľnatého a sopečného popola v atmosfére.

Nová generácia satelitov v Európe

Prístroje sú zatiaľ stále vo fáze testovania – vedci ešte vyvažujú a nastavujú ich presnosť tak, aby boli čo najcitlivejšie a najpresnejšie. Do plnej prevádzky by mala sonda vstúpiť až na začiatku roka 2024.

Novú generáciu satelitov Meteosat budú tvoriť celkom tri družice, zvyšné dve majú na obežnú dráhu odštartovať v rokoch 2024 a 2026. Zachytávanie snímok bude ešte rýchlejšie, obraz budú družice vysielať dokonca každé dve a pol minúty.

 

Zdroj: LiveScience, Zive.cz

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky