Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Robot transplantoval pľúca v španielskej nemocnici. Ide o svetové prvenstvo

VEDA NA DOSAH

Štvorramenný robot Da Vinci umožnil chirurgom urobiť menší rez, čo pre pacienta znamená menej bolesti a rýchlejšie hojenie.

Zdroj: Vall dHebron University Hospital

Zdroj: Vall d'Hebron University Hospital

V španielskej nemocnici v Barcelone prebehla jedinečná transplantácia pľúc pomocou robota a novej techniky, ktorá si nevyžadovala invazívne oddelenie rebier a otvorenie hrudníka. Podľa lekárov išlo o prvú transplantáciu svojho druhu na svete.

Menej bolestivý a invazívny zásah

Chirurgovia v nemocnici Vall d’Hebron v Barcelone použili štvorramenného robota s názvom Da Vinci. Ten urobil malý osemcentimetrový rez do spodnej časti pri hrudnej kosti 65-ročného pacienta, ktorý trpel pľúcnou fibrózou. Robot cez otvor odstránil poškodené pľúca a vymenil ich za nové. Koža je tu veľmi elastická, takže osem centimetrov úplne stačí.

Nový postup je pre pacienta menej bolestivý a menej invazívny, pretože rana sa ľahko uzatvára a je bezpečnejšia ako tradičná metóda, ktorá si vyžaduje 30-centimetrový rez a je spojená s nepríjemným pooperačným obdobím.

Podľa šéfa oddelenia pľúcnej transplantácie Alberta Jaureguiho sa tak bolesť, ktorú pacient zažíval, prakticky znížila na nulu. Kleslo tiež riziko infekcie po operácii, keď pacient dostáva lieky na potlačenie imunity. Rovnako boli rehabilitácia a návrat do obvyklého života podľa lekárov rýchlejšie.

„Náš tím uvažoval už niekoľko rokov nad zavedením robotickej chirurgie do transplantácie pľúc, ale mali sme rovnaký problém ako všetci. Trápili sme sa, ako vybrať choré a vložiť nové pľúca do hrudníka,“ povedal novinárom Jauregui.

Zdroj: Vall d’Hebron University Hospital

Šikovný chirurg aj robot

Chirurg ovláda konzolu a pohybuje ramenami robota pomocou štyroch rôznych ovládacích pák. Jedna páka pohybuje ramenom, ktoré jemne oddeľuje srdce od pľúc, takže nebráni vyberaniu alebo zavádzaniu pľúc. Ďalšie dve ramená nesú chirurgické nástroje, ako sú skalpely alebo kliešte. Štvrté rameno obsahuje kameru, ktorá chirurgovi umožňuje vidieť vnútro tela.

Táto inovácia bola predtým použitá iba raz, aj keď v menej ambicióznom postupe, a to v nemocnici Cedars-Sinai v Los Angeles v USA. Išlo o čiastočnú robotickú transplantáciu, keď bola po prvýkrát použitá robotická chirurgia ako pri prišívaní nových pľúc do dýchacích ciest a veľkých ciev pacienta. Zvyšok operácie však prebehol tradičným spôsobom a pľúca sa zaviedli cez rebrá, ako je zvykom.

Transplantácia pľúc

Transplantácia pľúc spočíva v nahradení jednej časti alebo oboch chorých častí pľúc. Vo všeobecnosti dôjde k nenávratnému poškodeniu pri závažných a progresívnych chronických respiračných zlyhaniach. Prvú úspešnú transplantáciu pľúc vykonal James Hardy a jeho tím v roku 1963. V Katalánsku sa tento druh procedúry vykonáva výhradne v Univerzitnej nemocnici Vall d’Hebron pre deti aj dospelých. Od začiatku programu v nemocnici transplantovali viac ako 1 556 pľúc.

Zdroj: Vall d’Hebron University Hospital

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky