Hlavná téma júlového čísla časopisu Quark je venovaná predstave cestovania v čase.
Cestovanie v čase
Predstava cestovania červou dierou zatiaľ patrí do ríše umenia či fantázie. Pre modernú teoretickú fyziku to však môže byť jeden z predmetov každodenného bádania: od cestovania v čase cez červie diery, skúmanie otázok a záhad skrytých dimenzií vo vesmíre až po temnú hmotu a paralelné vesmíry.
Na všetko spomenuté dokáže moderná fyzika nachádzať nové pohľady: tie umožňujú vysvetliť, ako sa napríklad pomocou interakcie s virtuálnymi dimenziami umožňuje vynorenie sa našej reality, teda pozorovateľného vesmíru a síl, ktoré v ňom aj mimo neho pôsobia.
V euklidovskej geometrii sú priamky rovné, štvorce pravouhlé, kocka hranatá a súčet uhlov v trojuholníku je presne 180 stupňov. Už viac ako sto rokov však vieme, že aj keď v každodennom živote platí euklidovská geometria, príroda je v skutočnosti popisovaná iným typom geometrie. Všetko to začal Albert Einstein, keď publikoval svoju teóriu relativity. Vďaka nej vieme, že priestor a čas sú navzájom prepletené. Pre telesá s rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla vo vákuu alebo pre okolie veľmi hmotných telies uväznených v malom objeme už nemôžeme použiť euklidovskú geometriu, ale inú, ktorá vie popísať priestorovo-časové deformácie. Priestoročas je 4-rozmerný priestor, kde štvrtú dimenziu predstavuje čas. Keď študujeme najmenšie objekty, t. j. oveľa menšie ako rozmery atómových jadier, musíme niekedy na ich popis použiť aj 10-rozmerný priestor, čo si pri našom 3 + 1 priestoročase nevieme celkom dobre predstaviť.
Ekologický dizajn
Od dizajnu sa čoraz častejšie očakáva nielen jeho funkčnosť a estetický vzhľad, ale aj ekologickosť. O tom, ktorý produkt možno označiť za skutočne ekologický, či ako pri hľadaní ekologických riešení pomáhajú inovácie inšpirované prírodou, sme sa rozprávali so Zuzanou Tončíkovou z Technickej univerzity vo Zvolene.
Svet na dlani
Rozhľadne si spájame s odvekou ľudskou túžbou dostať sa čo najvyššie a odtiaľ vidieť všetko ako na dlani. Sú čiastočnou náhradou za našu neschopnosť lietať. Navyše hľadieť na svet z výšky znamená symbolicky si ho privlastniť.
Raj motýľov
Nie veľmi známa Bystrička je jednou z dolín Národného parku Malá Fatra. Leží v časti zvanej Krivánska Fatra. Preteká ňou potok Bystrička, ktorý sa vlieva do rieky Orava. Podľa pozorovaní žije v doline vyše 70 druhov denných motýľov.
Užitočné blesky, Aj biela lož má krátke nohy, Marihuana škodí videniu, Magnézium a hojenie kostí, Je Hubblova konštanta konštantná?, Héliový dážď na Jupiteri, Veda opravuje Hérodota, Mravčí repelent proti pavúkom, Neutrónová koža olova, Oceánsky výmenník tepla slabne, Nové 3D obväzy, Stopa v dávnej lagúne. To je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v júlovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.
Výber článkov júlového čísla časopisu Quark
Heknutý nehekovateľný systém
Kryptomeny sú realitou zosieťovaného sveta a technológie, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť v kyberpriestore, sú čoraz sofistikovanejšie. Lenže takí sú aj zločinci.
Mrazivá krása letného neba
Možno ste sa už stretli s pojmom nočné svietiace oblaky. Možno ste ich niekedy aj zahliadli a čudovali sa, ako je možné, že oblaky dokážu svietiť. Z hľadiska ich výskytu však ide o úplne iný typ oblačnosti.
Srdce v miske
Tímu vedcov z Rakúskej akadémie vied sa nedávno podarilo vypestovať z ľudských kmeňových buniek malé umelé srdce vo veľkosti približne sezamového semienka.
Hmotnejšie prvenstvo
Prvá objavená čierna diera Cygnus X-1 je súčasťou dvojhviezdneho systému. Nové pozorovania ukazujú, že je hmotnejšia, než sme si mysleli.
Vodné slimáky
Vodniakovité sú pľúcnaté ulitníky menšej až strednej veľkosti s jedným párom nezatiahnuteľných tykadiel. Väčšina patrí medzi sladkovodné živočíchy. Mnohé z nich môžeme pozorovať aj u nás.
Metropola pre život
Nech si vyhľadáte ktorýkoľvek z rebríčkov svetových miest zoradených podľa kvality života v nich, na poprednom mieste narazíte na Viedeň. Nie je to náhoda.
Ekojazdy budúcnosti
Budúcnosť automobilizmu zrejme nebude zaváňať výfukovými plynmi. Motory využívajúce fosílne palivá sú pomaly, ale isto na odchode. Dosiaľ však nepoznáme odpoveď na otázku, čo ich nahradí.
Sladkí pomocníci
Hoci sa životná úroveň neustále zvyšuje, narastá aj počet tzv. civilizačných ochorení. K nim sa hlási aj cukrovka. Podľa WHO trpí jedným z typov cukrovky približne 422 miliónov ľudí.
Dlhé lety pomocou rotácie
Mohlo by ufo naozaj lietať? Ako by sa cítili pasažieri v takto rotujúcom objekte? Nielen mimozemšťania, ale aj naša príroda používa rotáciu na dlhšie lety.
Nekonečný tetris
Populárnu hru tetris vytvoril ruský dizajnér Alexej Leonidovič Pažitnov v roku 1984. Otestovať možnosti nového hardvéru sa rozhodol vytvorením počítačovej hry.
Genetické svedectvo z praveku
Spoznanie genómu zo staršej kamennej doby osvetľuje populačnú históriu nášho druhu Homo sapiens v Európe. Našou kolískou je Afrika, kde sa pred asi tromi miliónmi rokov zrodil rod Homo. Od doby pred 1,8 milióna rokmi začal migrovať do Eurázie.
Zdroj: Quark
(DK)