Obsahuje monoklonálnu protilátku Aducanumab. Podľa výrobcov spomaľuje priebeh choroby.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v pondelok (7.6. 2021) schválil nový liek na Alzheimerovu chorobu.
Liek s názvom Aduhelm vyrobila americká spoločnosť Biogen v spolupráci s japonskou farmaceutickou spoločnosťou Eisai Co.
Na rozdiel od doposiaľ dostupných liekov, ktoré len dočasne zmierňovali príznaky choroby, Aduhelm podľa výrobcov spomaľuje jej priebeh.
Nový liek po 20 rokoch
Alzheimerova choroba je neurodegeneratívna porucha mozgu, ktorú ako prvý opísal nemecký psychiater Alojz Alzheimer.
Hoci doposiaľ nie je presne známa príčina choroby, vedci opísali niekoľko zmien, ktoré počas nej nastávajú v mozgu pacientov.
Medzi tieto zmeny patrí rozpad nervových vlákien a buniek či hromadenie proteínu beta-amyloidu v mozgu.
Práve na odstránenie týchto plakov sa odborníci zamerali pri tvorbe nového lieku.
V porovnaní s liekmi, ktoré sú v súčasnosti dostupné, aducanumab lieči Alzheimerovu chorobu novým spôsobom. Terapia sa nezameriava na riešenie symptómov choroby, ale na spomalenie jej priebehu. Ide o prvú schválenú terapiu tohto typu. Ani Aduhelm však nedokáže chorobu zvrátiť či úplne vyliečiť.
„Je to prvý liek schválený FDA, ktorý spomaľuje priebeh Alzheimerovej choroby,“ vysvetľuje v tlačovej správe Alzheimerovej asociácie jej prezident Harry Johns.
Hovorí tiež, že vďaka novému lieku získajú pacienti trpiaci Alzheimerovou chorobou viac času, počas ktorého budú schopní samostatne fungovať alebo tráviť plnohodnotne čas so svojou rodinou a priateľmi.
Aduhelm je prvý liek na Alzheimerovu chorobu, ktorý FDA schválila za posledných 20 rokov. Lekári ho budú pacientom podávať vnútrožilovo raz za štyri týždne.
Výrobcovia zatiaľ nezverejnili cenu liečby, avšak odhady hovoria, že ročné náklady na terapiu by sa mohli pohybovať od 30-tisíc do 50-tisíc dolárov.
Dlhé schvaľovanie liečivej látky
Zaujímavé je tiež to, že FDA schválila liek Aduhelm aj napriek odporúčaniam svojho výboru externých odborníkov, ktorí sa v novembri roku 2020 postavili proti schváleniu látky aducanumab.
Podľa výboru klinické štúdie nepreukázali „presvedčivé dôkazy“ o účinnosti látky pri spomaľovaní Alzheimerovej choroby.
V súčasnosti je Alzheimerova choroba najčastejšou formou demencie. Svetová zdravotnícka organizácia ju označila za jednu z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva.
Podľa údajov Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti ňou na Slovensku trpí 50- až 60-tisíc ľudí, o ktorých sa stará 100- až 150-tisíc rodinných príslušníkov.
Jej hlavným rizikovým faktorom je vek. Medzi hlavné príznaky Alzheimerovej choroby patrí zhoršovanie pamäti a schopnosti plniť jednoduché úlohy každodenného života, časté zmeny nálad a správania, zlá orientácia v známom prostredí, časová dezorientácia či nezáujem o okolitý svet.
Zdroje