Ivana Taranenková je riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV. P
Priznala, že do svojich 5 rokov vôbec po slovensky nevedela a prv než literárnou vedkyňou chcela byť novinárkou.
„My máme knihy v rodine. Hlavne otec ma viedol k čítaniu. Potom som si myslela, že budem robiť v knižnici, ale postupne na vysokej škole sa ukázalo, že pôsobiť v literárnej vede je pre mňa schodná cesta.“
Literárna vedkyňa vo Vedeckom podcaste SAV opísala, v čom spočíva jej práca. Aj keď zo svojej pozície môže výrazne ovplyvňovať spoločnosť, uvedomuje si, že na to treba mať dostatok pokory.
„Svoje postoje môžem dávať najavo ako intelektuálka, ale v poslednej dobe mám pocit, že nie je dobré, ak človek z pozície intelektuála rozdáva rozumy. Treba mať pokoru pred každodennosťou a realitou. Spoločnosť asi nezmením, ale môžem ju kultivovať,“ uviedla.
Jej veľkým dielom je kniha o Svetozárovi Hurbanovi Vajanskom, ktorá prináša analytický pohľad na jeho rozsiahle dielo a činnosť.
Táto postava našich dejín vyvoláva rozporuplné reakcie, od čoho sa musela autorka pri písaní odosobniť, pretože ide o špecifickú hodnotu tohto autora a jeho diela pre našu kultúru.
„Vajanský je veľmi výrazná osobnosť a môj vzťah k nemu je veľmi polemický. Zaujíma ma ako fenomén, ale rozčuľuje ma ako autor, rozčuľuje ma ako ideológ. Treba ale povedať, že mnohé veci, ktoré má, sú v kultúre stále prítomné. To bol iniciačný moment, kedy som si povedala, že ma môže rozčuľovať, môžem s ním nesúhlasiť, ale mojou úlohou ako literárnej vedkyne je objektívne sa na neho pozrieť. Takže u mňa pri štúdiu jeho osobnosti nenastal čitateľský pôžitok, lebo som typovo, pokiaľ ide o čitateľský pôžitok, skôr orientovaná napríklad na Martina Kukučína.“
Osobnosti našich dejín však podľa autorky treba pomenovať objektívne aj s ich problémovými črtami i zlyhaniami a cez ne sa pozrieť aj na problémy, ktoré prekonávame v súčasnosti.
Literárna vedkyňa denne dochádza za prácou, pretože si zvolila život na vidieku. Toto prostredie je pre ňu veľmi tvorivé a nachádza v ňom veľa možností relaxovania.
V podcaste SAV sa o nej dozviete aj to, či rada varí, či je knihomoľkou, čo číta, keď nečíta „pracovne“, ale aj to, v ktorých kníhkupectvách po svete nájdete tie najlepšie knihy.
Ivana Taranenková je v súčasnosti riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV. Je literárnou vedkyňou, redaktorkou, historičkou. Štúdium absolvovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore filozofia – slovenský jazyk a literatúra. Od roku 1999 pôsobí v Ústave slovenskej literatúry SAV. Zameriava sa na výskum slovenskej prózy 19. storočia a aj na nástup moderny. Okrem toho sa venuje aj literárnokritickej reflexii súčasnej literatúry. V roku 2010 jej vyšla monografia Fenomén Vajanský.