Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Záhada žltých povlakov na autách je vyriešená

VEDA NA DOSAH

Vytvárajú ich vysoké koncentrácie veľkých peľových zŕn ihličnanov, buka, duba a miestami hrabu.

Pohľad na žltý peľ na prstoch ženskej ruky a stopa po prstoch v žltom povlaku na aute. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj. iStockphoto.com

Stačí aj mierny vánok a z okolitých stromov sa peľ uvoľní vo viditeľných mrakoch. Silnejší vietor dokáže priniesť peľ aj z veľmi vzdialených lokalít.

Mnohí ľudia však žlté povlaky na autách, parapetoch či okrajoch mlák nevedia identifikovať, zdajú sa im záhadné.

Pozrite si

„V týchto dňoch na ne dostávame početné otázky. Netreba sa však ničoho obávať, patrí to k prebiehajúcej peľovej sezóne,“ upokojuje Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje celoslovenskú Peľovú informačnú službu. Tá okrem iného poskytuje peľové spravodajstvo pre alergikov z celého Slovenska podľa jednotlivých krajov.

„Vysoké koncentrácie peľu týchto druhov v ovzduší súvisia jednak so semennými rokmi – tieto stromy majú zvýšené obdobie kvitnutia v troj- alebo päťročných intervaloch, keď sa produkcia peľu niekoľkonásobne navýši – a tiež s veternými dňami, počas ktorých dochádza k transportu peľu na veľké vzdialenosti,“ vysvetľuje.

Ďalšie informácie o koncentrácii alergénov

Rok 2022 sa oproti predchádzajúcim nesie od začiatku v znamení vyšších koncentrácií peľu a dlhšej peľovej sezóny, čo sa prejavilo aj v prípade najsilnejších prvých jarných alergénov, napríklad liesky, jelše a brezy.

Ak patríte medzi alergikov alebo vás zaujíma množstvo peľu v ovzduší z iných dôvodov, sledujte pravidelné peľové spravodajstvo, ktoré zabezpečuje šesť monitorovacích staníc, a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnave a Žiline, pracujúcich pod gesciou verejného zdravotníctva.

Podrobné a pravidelne aktualizované informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov v regiónoch Slovenska, ako aj prognózy na najbližšie obdobie nájdete na weboch www.uvzsr.sk a www.vzbb.sk.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v Bratislave samostatne uverejňuje aj výsledky z vlastnej monitorovacej stanice. Ak vás zaujíma iba vývoj peľovej situácie v hlavnom meste, informácie o koncentrácii jednotlivých alergénov nájdete prehľadne spracované po kliknutí na nasledujúci link: http://bit.ly/pelova-situacia-BA.

Zdroj: TS ÚVZ SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky