Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Virologička Tatiana Betáková: Vakcína proti Covid-19 nie je nebezpečná

Denisa Koleničová

Vedkyňa odpovedala pre portál Veda na dosah na otázky týkajúce sa vedľajších účinkov, ktoré sa u pacientov vyskytli po očkovaní.

Naľavo: Rndr. Tatiana Betakova, DrSc. Napravo: Ilustračné foto vakcíny. Zdroj: iStockphoto.com

Naľavo: RNDr. Tatiana Betáková, DrSc. Napravo: Ilustračné foto vakcíny. Zdroj: iStockphoto.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) evidoval do stredy 27. 2. 2021 353 hlásení týkajúcich sa podozrenia na nežiaduce účinky po aplikovaní vakcíny Comirnaty proti koronavírusu SARS-CoV-2. 

Najčastejšie šlo o mierne a krátkodobé nežiaduce reakcie, ktoré odborníci považujú za prirodzenú obranu organizmu. 

Konkrétne mali pacienti príznaky, ako je bolesť v mieste vpichu vakcíny, zvýšená teplota, zimnica, bolesť svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné. Dvadsaťštyri hlásení zdravotníci vyhodnotili ako závažných.

Okrem toho minulý týždeň bolo Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásené aj prvé úmrtie po podaní vakcíny proti Covid-19. Podľa štátneho ústavu však samotné očkovanie nebolo príčinou úmrtia. 

Sú vakcíny proti vírusu SARS-CoV-2 nebezpečné? Kedy môže ľudské telo zle zareagovať na vakcínu? Ktoré príznaky sú bežné?

Na tieto, ale aj ďalšie otázky nám odpovedala virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied a na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. 

Minulý týždeň Štátny ústav pre kontrolu liečiv uverejnil prvé údaje o vedľajších účinkoch, ktoré mali slovenskí pacienti po zaočkovaní proti COVID-19. V časti spoločnosti údaje vyvolali otázky, či nie je vakcína nebezpečná. 

Vakcína proti Covid-19 nie je nebezpečná. Keby bola nebezpečná a ohrozovala by zdravie a život ľudí, nebola by schválená a používaná na očkovanie. O vedľajších účinkoch sa vie a sú veľmi poctivo dokumentované. 

Čo by sa stalo, keby sa zistilo, že používaná vakcína nie je bezpečná?

Vakcíny boli schválené podmienečne. Ak by sa ukázalo, že nie sú bezpečné, okamžite by sa prestali používať. K dnešnému dátumu už bolo zaočkovaných niekoľko miliónov ľudí a schválenie vakcín nebolo spochybnené. Naopak, dopyt narastá a zvyšuje sa množstvo vyrobených vakcín.

Môže byť očkovanie pre starších ľudí nebezpečné? 

Nežiaduce účinky môžu úmerne narastať s vekom očkovaného. Čím je vek očkovaného vyšší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že tento človek trpí rôznymi chronickými a niekedy i veľmi závažnými ochoreniami, čo, samozrejme, bude mať vplyv po podaní vakcíny a prejaví sa závažnými nežiaducimi účinkami. 

Na druhej strane počet týchto nahlásených prípadov nie je taký veľký, keď si uvedomíme, aké veľké množstvo ľudí sa zaočkovalo. Treba si tiež uvedomiť, že sa očkujú hlavne ľudia, ktorí sú starší ako 75 rokov, často ide o osoby ležiace a odkázané na pomoc druhých. 

Najčastejšie šlo o nežiaduce účinky, ako je bolesť v mieste vpichu, zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, kĺbov či svalov. Dajú sa tieto reakcie považovať za bežné? 

Áno, sú to bežné reakcie. Sú popísané na príbalových letákoch všetkých dostupných vakcín. Mnohé reakcie súvisia so zápalovou reakciou organizmu, čo sa nedá ovplyvniť. Každý človek reaguje inak a zápalová reakcia je u niektorých menšia, u niektorých, naopak, veľmi silná. 

V každom prípade zápalová reakcia ukazuje na to, že organizmus rozpoznal antigén a prebieha imunitná reakcia. Niektorí výrobcovia vakcín proti ochoreniu Covid-19 uvádzajú, že nežiaduce účinky sa objavujú hlavne po podaní 2. dávky. 

Treba sa na to psychicky pripraviť. Samozrejme, keby boli teploty príliš vysoké, prípadne by sa objavili iné ťažkosti, ako je mierne zvýšená teplota, únava, bolesť a opuch v mieste vpichu, treba vyhľadať lekára.

Okrem nežiaducich účinkov zaznamenal Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj prvé podozrenie na úmrtie po očkovaní. Išlo o pacienta, ktorý má sedemdesiatdeväť rokov a trpel viacerými chronickými ochoreniami. Podobný prípad zaznamenali aj v Nórsku. Mali by teda starší pacienti trpiaci chronickými ochoreniami zvážiť, či sa dajú zaočkovať? 

Každý prípad treba vyšetrovať. Hlavné slovo majú v tomto smere patológovia a lekári. V Nórsku a v Austrálii evidujú niekoľko prípadov úmrtí po vakcinácii vakcínou od Pfizer a BioNTech SE. Vo všetkých prípadoch to boli ľudia starší ako 75 rokov, ktorí mali závažné zdravotné problémy. A toto treba zdôrazniť.

Nórsky ústav Verejného zdravotníctva vydal vyhlásenie, kde konštatuje, že pre veľmi krehkých starých ľudí môže mať aj stredne silný vedľajší účinok po vakcinácii seriózne následky. 

Títo ľudia by mali očkovanie naozaj dôkladne zvažovať, pretože vzhľadom na vysoký vek a na stav, v akom sa nachádzajú, je benefit očkovania minimálny alebo irelevantný.

Medailón Rndr. Tatiany Betákovej, DrSc.

Medailón RNDr. Tatiany Betákovej, DrSc.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky