Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci zo SAV potvrdili na Slovensku prvý prípad infekcie človeka pľúcnym červom

VEDA NA DOSAH

Parazit vlasovec napáda najmä psy a mačky.

Exempláre Dirofilaria immitis izolované zo srdca uhynutého psa. Zdroj: SAV

Exempláre Dirofilaria immitis izolované zo srdca uhynutého psa. Zdroj: SAV

Odborníci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach potvrdili prvýkrát u človeka závažnú chorobu, ktorá sa volá dirofilarióza.

Chorobu spôsobuje vlasovec psí (dirofilaria immitis), pľúcny a srdcový červ. Jeho typickými prejavmi je tvorba uzlov v pľúcach, ktoré lekári často nesprávne diagnostikujú ako zhubné nádory.

Infikovaný pacient pochádza z južnej oblasti Nitrianskeho kraja, kde parazit dlhodobo cirkuluje v populácii psov.

Prvýkrát vedci objavili vlasovce na Slovensku v roku 2005. Odvtedy sa prevalencia dirofilariózy u nás pohybuje na úrovni 11 až 13 percent, pričom najviac prípadov odborníci zaznamenali v južných regiónoch, kde infekciou trpí až tretina psov.

Podľa najnovších údajov ESDA (z angl. European Society of Dirofilariosis and Angiostrongylosis) lekári v Európe doteraz diagnostikovali infekciu spôsobenú vlasovcom psím u tridsiatich ľudí.

Priečny rez útvarmi detegovanými v pľúcach pacientov. A) Dirofilaria repens. Šípka označuje externé kutikulárne hrebene typické pre tento druh. B) Dirofilaria immitis s hladkým povrchom kutikuly. Farbenie hematoxilín-eozín, zväčšenie x200. Zdroj: SAV

Priečny rez útvarmi detegovanými v pľúcach pacientov. A) Dirofilaria repens. Šípka označuje externé kutikulárne hrebene typické pre tento druh. B) Dirofilaria immitis s hladkým povrchom kutikuly. Farbenie hematoxilín-eozín, zväčšenie 200-krát. Zdroj: SAV

Parazitológovia zo SAV hovoria, že za posledných päť rokov sa epidemiologická situácia týkajúca sa dirofilariózy na Slovensku výrazne zmenila.

V prípade infikovaných psov je stále častejším pôvodcom infekcie práve druh vlasovec psí.

Upozorňujú, že z pohľadu ochrany verejného zdravia je rizikovým faktorom nielen vysoké množstvo nakazených komárov, ktoré parazity prenášajú, ale tiež vysoká miera premorenia v populácii psov.

Práve neliečené psy bez klinických príznakov a s vysokým počtom larválnych štádií parazita v krvi sú hlavným zdrojom infekcie.

„Príznaky ochorenia u človeka sú veľmi nešpecifické, niekedy dokonca žiadne. Môže sa objaviť kašeľ, bolesť v hrudníku, sťažené dýchanie, bolesti svalov alebo zvýšená teplota. Tento stav však nebýva veľmi vážny a určite nie život ohrozujúci,“ vysvetlila pre portál Veda na dosah doktorka Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky