Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Tip na knihu: Malý sprievodca Alzheimerovou chorobou sa číta ako detektívka

Galina Lišháková

Keď sa už-už javí, že vedci odhalili „vykrádačov“ ľudskej pamäti, ukáže sa, že zločinecká skupina musí mať ďalších členov.

Obálka knihy Alzheime; Malý sprievodca Alzheimerovou chorobu a ilustrácia Platóna s holubom. Grafika: CVTI SR

Knihu sprevádzajú vtipné ilustrácie Andreja Wsóla. Grafika: CVTI SR

Hovorila som si, že do knižky známeho neuroimunológa Norberta Žilku s názvom Alzheimer; Malý sprievodca Alzheimerovou chorobou len nahliadnem, aby ma strašiak možnej budúcnosti príliš nevydesil. Napokon som sa od nej nevedela odtrhnúť, prečítala som ju za dva večery.

Niežeby Alzheimerovu chorobu, formu demencie, autor vykresľoval krajšiu, ako v skutočnosti je. Nezameriava sa však na osobnú drámu, ktorú prináša ľuďom, ktorých zasiahne. Viac sa sústredí na vzrušujúcu históriu poznávania mysle, mozgu a pátranie po príčinách tejto choroby, ktoré zďaleka nie je na konci.

Dohady o mozgu a mysli

Dozviete sa, že v starovekom Egypte považovali za sídlo myslenia a citu srdce. Na prelome 15. – 16. storočia sa lekári a filozofi domnievali, že mozog je žľazou, ktorej produkt vylučuje nos, takže aj „obyčajná nádcha tak mohla šíriť bludné myšlienky“. Filozof, matematik a prírodovedec René Descartes v 17. storočí dokonca „vykázal myseľ z ľudského mozgu“ a riadenie ľudského organizmu pripísal duši, za ktorej sídlo považoval epifýzu, mozgovú žľazu veľkosti fazuľky.

Kuriózne dohady o funkciách mozgu pomohlo ukončiť predsa len naše myslenie a nepochybne aj chirurgický nôž.

Text miestami získava nádych detektívky, ktorá strháva o to viac, že vyšetrovateľ aj zločinec sú bystrí a obaja majú tiež zmysel pre humor. Keď sa už-už totiž javí, že vedci odhalili „vykrádačov“ ľudskej pamäti, ukáže sa, že zločinecká skupina musí mať viac členov. Doktor Alois Alzheimer publikoval príspevok o príznakoch záhadnej choroby, ktorú pozoroval na pacientke a dnes nesie jeho meno, v roku 1907. Za vyše sto rokov pátrania po jej príčinách sa síce vedci prepracovali až k pochopeniu jej princípov na báze molekúl. Avšak všetkých jej hráčov nepoznajú. Dokážu ju spomaliť, ale nie zastaviť.

Prof. MVDR. Norbert Žilka. Foto: Katarína Acél-Gáliková

Prof. MVDr. Norbert Žilka pôsobí v Neuroimunologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Výskumu ľudského mozgu sa venuje už vyše dvadsať rokov. Prednáša, publikuje a podieľa sa na výskume nových liekov i diagnostických nástrojov pre Alzheimerovu chorobu. Foto: Katarína Acél-Gáliková

Prehľadne aj vtipne

Malý sprievodca Alzheimerovou chorobou môže zaujať laikov, ktorí majú radi vedu, rovnako ako vedcov, lekárov a ostatných, ktorí potrebujú o tejto nemoci vierohodné informácie. Čítanie o zložitej téme uľahčuje svieži populárno–vedecký štýl textu aj ilustrácie, ktoré vtipne približujú odborné názvy, ako sú beta amyloidový proteín, mikroglie, pozitrónová emisná tomografia a podobne.

Autor zaradil do knihy tiež prehľadné informačné tabuľky, kontrolné otázky aj fiktívne rozhovory investigatívnej žurnalistky s docentom Alzheimerom. Vďaka nim si čitateľ môže ľahko preskúšať pamäť alebo sa naučiť potrebné informácie.

Nech vás neodradí, keď si pri nich uvedomíte, ako veľmi vám už pamäť neslúži. Norbert Žilka totiž v závere ponúka opatrný optimizmus: „Rozmazaný obraz demencie sa s pribúdajúcim množstvom vedeckých informácií začína pomaly zaostrovať.“

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky