Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pandémia: Bratislavský kraj má jedinú posádku na odber vzoriek doma. Navštevuje len imobilných pacientov

Galina Lišháková

Za 24 hodín vybaví zdravotnícka posádka nanajvýš 30 pacientov, ktorí sa pre zdravotný stav nedokážu dostaviť na odber sami. „Po niektoré dni však vypadáva pre nedostatok ochranných výstrojov,“ upozorňuje epidemiologička Alexandra Bražinová.

Ilustračné foto: Test na Covid-19. Zdroj: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave je od vypuknutia pandémie dennodenne v centre diania. Približuje, že hlavnou úlohou epidemiológov je aktuálne komunikovať s ľuďmi, ktorým bol potvrdený COVID-19 a zabezpečiť ich karanténu. Ďalej zistiť a vyhľadať úzke kontakty nakazeného, a to aj na pracovisku a zabezpečiť aj ich karanténu, prípadne karanténu celého pracoviska. Jeden pozitívny človek má priemerne 20 kontaktov, s ktorými sa preto potrebujú spojiť. „Neviem, či si viete predstaviť objem tejto práce, ale môžem povedať, že pracujeme takmer nonstop,“ hovorí Alexandra Bražinová.

Epidemiologička Alexandra Bražinová. Foto: Tomáš Madeja, UK v Bratislave

Doc. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave

Chýbajú aj ochranné odevy

Epidemiológovia podľa anamnézy vyhodnocujú, kto by mal absolvovať odber vzorky na test na nový koronavírus. Ide jednak o úzke kontakty nakazených, jednak o volajúcich z infoliniek podľa poskytnutých informácií. Nemôže sa tam vybrať hocikto. Pracovníci z infoliniek poskytujú testovacím strediskám informácie o tom, kto sa im bude hlásiť, z akého telefónneho čísla a z akej adresy, i keď podľa epidemiologičky by bolo najlepšie otestovať každého, kto sa toho dožaduje. V Bratislavskom kraji sú len dve možnosti na testovanie. Prvou možnosťou je Klinika infektológie a geografickej medicíny LF UK, SZU a UNB na Kramároch. Ďalšou možnosťou je domáci odber posádkou, ale tá je určená len pre imobilných pacientov. Na celý kraj je len jedna a má limitované ochranné prostriedky. Celotelový ochranný výstroj môže použiť len raz pri odbere v jednej domácnosti, následne odev putuje do nebezpečného odpadu. Za 24 hodín je táto posádka schopná urobiť najviac 30 odberov. Pre nedostatok týchto výstrojov pre posádky nastávajú výpadky, v niektoré dni sú domáce odbery pozastavené. V súčasnosti fungujú domáce odbery v Bratislave len pre imobilných pacientov. Situácia sa mení každý deň. „Čiže problém nie je v samotných testoch, laboratóriá by stihli urobiť niekoľkonásobne viac testov, ako urobili doteraz. Limitujú nás odbery,“ upozorňuje.

Ilustračný obrázok: Zdravotníci v ochrannom odeve, vzorky. Foto: Pixabay.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pixabay.com

Pomáhajú aj medici

Na telefónnu linku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave volajú ľudia nepretržite. Je veľmi náročné túto aktivitu personálne udržať. Má to však svoj význam, keďže vďaka infolinke sa zmenšuje počet ľudí, ktorí by inak chodili do ambulancií a na urgentný príjem. V poslednom období sa už na infolinke dobrovoľne striedajú zaškolení medici aj z Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Za hodinu je možné vybaviť 20 – 30 telefonátov, okrem možnosti testovania na nový koronavírus sa ľudia najčastejšie pýtajú na výnimky z povinnej karantény.

Hoci lekári a zdravotníci v nemocniciach, v laboratóriách, v call centrách zažívajú v týchto dňoch najväčší nápor, pracujú v plnom nasadení s vedomím zodpovednosti za zdravie obyvateľstva. „Snažíme sa robiť všetko, čo je v našich silách a v našom dosahu s vypätím všetkých síl, aby sme túto epidémiu udržali ako-tak pod kontrolou,“ dodáva Alexandra Bražinová. Zároveň však odkazuje, že to, ako sa celá situácia nakoniec skončí, je v konečnom dôsledku na každom z nás.

Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave
Foto: Tomáš Madeja, Univerzita Komenského v Bratislave, Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky