Americký lekár Joseph Holland Burchenal nasadil proti akútnej a chronickej myeloickej leukémii antimetabolit 6-mercaptopurín.
V roku 1953, teda pred 70 rokmi, americký lekár Joseph Holland Burchenal pri chemoterapeutickej liečbe rakoviny ako prvý použil synteticky vyrobenú substanciu. Proti akútnej a chronickej myeloickej leukémii vtedy nasadil 6-mercaptopurín. Túto substanciu o rok skôr syntetizovala americká biochemička Gertrude Belle Elionová.
Substancia pôsobila ako antimetabolit, ktorý brzdil bunkový metabolizmus najmä rakovinových buniek a účinkoval cytostaticky, teda zastavoval ich rast.
Pred 70 rokmi boli vyvinuté aj ďalšie cytostatiká, prevažne proti rôznym rakovinovým ochoreniam krvi. Britskí onkológovia Alexander Haddov a Geoffrey Millward Timmis zaviedli v roku 1953 ako cytostatikum proti chronickej myeloickej leukémii busulfan.
Substancia zabraňovala deleniu buniek alkyláciou a zároveň pôsobila imunosupresívne, čiže potláčala imunitu podobne ako chlorambucil, ktorý sa od roku 1955 podával proti chronickej lymfatickej leukémii.
Napokon bol v roku 1958 ako chemoterapeutikum proti rôznym druhom onkologických ochorení použitý cyklofosfamid, čo je vlastne derivát bojovej otravnej látky. Chemoterapia mala v tom čase pre silné vedľajšie toxické účinky pri liečbe rakovinových ochorení vymedzené zreteľné hranice.
Odkiaľ sa vzal pojem leukémia?
Pojem leukémia zaviedol v roku 1845 patológ Rudolf Virchow. Znamená bielokrvnosť alebo bledokrvnosť. Označuje viacero zhubných ochorení leukocytov, ktoré sa môžu v dôsledku rastu malígnych buniek prejavovať zmenami krvotvornej kostnej drene, zväčšením sleziny, pečene a lymfatických uzlín.
Potlačením normálnej krvotvorby vzniká granulocytopénia (zníženie počtu bielych krviniek) s oslabením obranyschopnosti proti infektu, trombocytopénia (zníženie počtu krvných doštičiek) so zvýšeným sklonom ku krvácavosti a erytrocytopénia (zníženie počtu červených krviniek) s anémiou (chudokrvnosťou).
Podľa východiskového bodu zvrhnutia sa leukémie delia na myeloické, lymfatické alebo retikulárne, teda závisiace od rozdielnych porúch dozrievania bielych krviniek. Okrem toho sa leukémie delia aj na akútne a chronické, ktoré sa výrazne líšia priebehom i prognózou. Akútne leukémie bývajú relatívne zriedkavé, no najlepšiu prognózu má chronická lymfatická leukémia, pri ktorej bežne nenastáva nijaká zmena aj desať a viac rokov.
Zdroj: Kol. autorov: Kronika medicíny. Fortuna print, 1994.
(af)