Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Iniciatíva EIT Health podporí aj v roku 2021 inovatívne zdravotnícke startupy z Európy

VEDA NA DOSAH

Iniciatíva EIT Health už tretí rok po sebe organizuje výzvu Regionálneho inovačného programu (EIT Health RIS Innovation Call) s cieľom podporiť nádejné inovatívne projekty v oblasti zdravotnej starostlivosti sumou 1,5 milióna eur.

Ilustračný obrázok. Zdroj: istockphoto.com

Vďaka tejto iniciatíve môžu vybrané projekty získať granty, príležitosti na mentorstvo a vyhľadávanie kontaktov a takisto prístup k sieti zdravotníckych pracovníkov v Európe. V predchádzajúcich rokoch už dotáciu získal i slovenský startup z Košíc.

Grantový projekt zo Slovenska

Výskumníci sídliaci v Košiciach pracujú na projekte STEMI: Úspora minút, záchrana života v Európe aj mimo nej, ktorého cieľom je ušetriť rozhodujúci čas pri diagnostike mozgovej príhody, ťažkého úrazu a infarktu v prednemocničnej fáze virtuálnym prepojením záchranára, lekára a dispečera prostredníctvom softvérového riešenia dostupného v mobilnej aplikácii a na webe.

Podmienky súťaže

Záujemcovia sa môžu zapojiť do výzvy od 1. októbra 2020 do 15. novembra 2020 na tejto adrese. Viac informácií môžu získať na online webinári, ktorý sa uskutoční 26. októbra 2020. Zapojiť sa môžete tu: EIT Health RIS Innovation Call Webinar.

Startupy sa môžu do súťaže prihlásiť po splnení týchto podmienok:

  1. Mať partnerstvo, ktoré zahŕňa obchodného partnera (povinné) a minimálne 1 účastníka (akademický partner alebo výskumná inštitúcia/zdravotnícka inštitúcia).
  2. Hlavný partner by mal mať registrovanú pobočku v regióne NUT2, v ktorom sa nachádza jeden z miestnych EIT Health HUB-ov.
  3. Nápady v oblasti zdravotnej starostlivosti, ktoré ukončili fázu IML 2 (nápad) a začali s fázou IML 3 (preukázanie koncepcie) minimálne v 2 zo 4 domén.

„Systémy zdravotnej starostlivosti a zdravotnícki pracovníci na celom svete museli tento rok v dôsledku pandémie koronavírusu čeliť veľmi vážnym výzvam a, žiaľ, zdá sa, že táto výzva sa ani zďaleka nekončí. V tomto období je ešte dôležitejšie podporovať nové priekopnícke a pokrokové iniciatívy, ktoré prinášajú nové riešenia, uľahčujú život pacientom, lekárom a zdravotníckemu personálu a zefektívňujú proces uzdravenia. Naším cieľom je podporovať budúce generácie inovátorov pri zakladaní nových začínajúcich firiem v zdravotníctve,” – uviedla Monika Tóth, programová manažérka EIT Health InnoStars RIS.

(LK)

Zdroj: Tlačová správa EIT Health

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky