Na röntgenových snímkach lebky sa môže objaviť špecifický obraz pripomínajúci stojace vlasy. Tento jav je spojený s určitými chronickými ochoreniami, ktoré ovplyvňujú kostnú dreň.

Vlasatá lebka (vľavo) a zdravá lebka (vpravo). Zdroj: PubMed Central, iStock/newphotoservice
Fenomén vlasatej lebky, odborným termínom označovaný ako ihlicovitá periostóza, je špecifický röntgenový nález na lebke, ktorý sa vyskytuje najmä u pacientov s chronickými hemolytickými anémiami, ako sú Cooleyho anémia (ťažká beta talasémia) a kosáčikovitá anémia.
Príčina a mechanizmus
Tento jav vzniká v dôsledku nadmernej produkcie červených krviniek v kostnej dreni (medulárna hyperplázia), ktorá je reakciou na chronickú anémiu.
V dôsledku tejto hyperplázie dochádza k zvýšeniu objemu diploického priestoru lebky, čo vedie k vertikálnemu predĺženiu trabekúl medzi vnútornou a vonkajšou platňou lebky. Tieto predĺžené trabekuly vytvárajú na röntgenových snímkach charakteristický vzhľad pripomínajúci vlasatú lebku.
Jednoduchšie povedané, telo sa snaží kompenzovať anémiu masívnym zvýšením tvorby červených krviniek, čo vedie k výraznej erytroidnej hyperplázii a expanzii kostnej drene.

Röntgenová snímka vlasatej lebky zboku. Zdroj: PubMed Central
Výskyt a klinický význam
Tento nález je najčastejšie pozorovaný u detí a adolescentov s Cooleyho anémiou a kosáčikovitou anémiou. Vyskytuje sa u približne 8,3 percenta pacientov s talasémiou. Okrem toho sa môže objaviť aj pri iných stavoch, ako sú železná anémia, neuroblastómové metastázy, syfilis alebo cyanotické vrodené srdcové chyby.
V súčasnosti sa vďaka dostupnosti účinných liečebných metód tento fenomén vyskytuje čoraz menej.
Vlasatá lebka je zaujímavým príkladom toho, ako sa ľudské telo adaptuje na chronické ochorenie. Tento röntgenový nález poskytuje cenné informácie v oblasti diagnostiky a monitorovania pacientov s chronickými hemolytickými anémiami.

Röntgenová snímka vlasatej lebky. Zdroj: PubMed Central
Zdroj: Radiopaedia, Radiology
(LDS)