Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Globálne otepľovanie urýchľuje starnutie, pre ženy predstavuje vyššiu hrozbu

VEDA NA DOSAH

Vedci zistili, že dlhodobé dosahy nadmerného tepla urýchľujú starnutie.

Únava po športe. Zdroj: iStock.com/Jelena Danilovic

Extrémne horúčavy negatívne ovplyvňujú aj našu mladosť. Zdroj: iStock/Jelena Danilovic

Extrémne horúčavy vplývajú negatívne nielen na naše zdravie, spôsobujú napríklad dehydratáciu organizmu, mdloby či úpal, ale podľa najnovších výskumov negatívne ovplyvňujú aj našu mladosť. V krajnom prípade môžu dôsledky extrémnych teplôt viesť aj k predčasnému úmrtiu.

Na extrémne dosahy horúčav na zdravie sú oveľa náchylnejší starší ľudia a deti, pretože mávajú väčšie problémy s termoreguláciou, teda s udržovaním stálej vnútornej telesnej teploty. V priebehu mesiacov a rokov môžu tiež extrémne teploty zhoršiť existujúce chronické ochorenia, ako sú ochorenia obličiek alebo kardiovaskulárne ochorenia, ako i zvýšiť riziko duševných problémov a demencie.

Ochorenia súvisiace s vekom prídu oveľa skôr

Vysokým teplotám sme vystavení čoraz viac. Odborníci upozorňujú, že vystavenie vysokým teplotám vedie k zrýchleniu procesu starnutia. Navyše čím dlhšie sme vystavení extrémnemu teplu, tým starneme oveľa rýchlejšie. Príčinou je oxidačný stres spojený s vplyvmi tepla, ktorý spôsobuje poškodenie DNA, čo môže vo finále viesť práve k urýchleniu starnutia. Zistenia publikovali taiwanskí vedci v časopise Science Direct.

Zvýšenie priemernej teploty o jeden stupeň počas 180 dní vedie k zrýchleniu biologického starnutia o 0,04 až 0,08 roka. Aj mierne zvýšenie rýchlosti biologického starnutia, pokiaľ pretrváva dlhodobo, môže v konečnom dôsledku znamenať zrýchlenie starnutia až o niekoľko rokov. A to potenciálne znamená skorší nástup chorôb súvisiacich s vekom.

Navyše pokiaľ tieto malé zmeny ovplyvnia veľké množstvo populácie, prispievajú k enormnému nárastu chorobnosti, najmä nárastu kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny alebo cukrovky, a teda aj nákladov na zdravotnú starostlivosť. Trvalé vystavenie vysokým teplotám môže viesť i k častým poruchám spánku, zvýšeniu úrovne stresu a úzkosti. V priebehu času sa táto fyziologická degradácia hromadí a s rastúcim vekom môže urýchliť zhoršovanie zdravia.

Zaujímavé je tiež porovnanie účinku vysokých teplôt s vplyvmi fajčenia. Podľa štúdie, uverejnenej v časopise Science Advances, je vplyv dlhodobého vystavenia extrémne vysokým teplotám ekvivalentný účinku pravidelného fajčenia na bunkové starnutie.

Horúčava viac vplýva na ženy ako na mužov

U žien a osôb s obezitou alebo cukrovkou 2. typu existuje silnejšia väzba medzi teplotou vzduchu a starnutím. Ženy sa totiž vo všeobecnosti menej potia a ich telo reaguje na teplo odlišne, čo im môže sťažovať ochladzovanie a niekedy spôsobiť rýchlejšie zvýšenie telesnej teploty. Ľudia s cukrovkou majú často znížený prietok krvi, čo môže narúšať schopnosť tela uvoľňovať teplo a udržiavať sa v chlade počas horúcich dní.

Okrem toho môže telesný tuk pôsobiť ako izolácia, ktorá ďalej sťažuje prenos tepla z jadra tela k pokožke. Extrémne teploty sú obzvlášť nebezpečné pre ľudí, ktorí žijú v mestských oblastiach s riedkou zeleňou.

Avšak, štúdia je pomerne nová a niektoré nejasnosti musia vedci ešte preskúmať. Napríklad to, či sa nejako výrazne líšia dosahy dlhodobého vystavenia tepla v závislosti od veku ľudí.

Zdrojw: Science Direct, Science Advances, CT24

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup