Babezióza, ktorú prenášajú kliešte, môže psom spôsobiť až život ohrozujúcu chudokrvnosť.
Babezióze sa ľudovo hovorí krvemočenie, pretože sa zvykne prejaviť červenohnedým až hnedým močom. Túto závažnú chorobu psov však sprevádzajú aj nechutenstvo, vysoké horúčky, únava či hnačky.
Babeziózu spôsobujú jednobunkové parazity, ktoré prenášajú kliešte. Portál psySOS vysvetľuje, že keď sa tieto parazity dostanú do krvi, preniknú do červených krviniek, kde sa namnožia a následne ničia krvinky. Ťažké stavy napriek liečbe môžu končiť úhynom.
V minulosti sa babezióza na Slovensku takmer nevyskytovala, ale každoročne počet prípadov ochorenia narastá.
V Európe je za babeziózu zodpovedný Babesia canis, považovaný za najbežnejší parazit. V roku 2016 bol však na Slovenku identifikovaný aj ďalší pôvodca babeziózy – parazit Babesia gibsoni. Ten spôsobuje závažnejšiu, chronicky prebiehajúcu formu ochorenia, na ktorú terapia používaná proti B. canis neúčinkuje.
Pomohla kombinácia troch liečiv
Vedkyniam z Parazitologického ústavu SAV a veterinárnym lekárom z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa pomocou kombinovanej liečby podarilo prítomnosť parazitov v krvi psov chronicky infikovaných jednobunkovým krvným parazitom Babesia gibsoni – pôvodcom babeziózy – úspešne znížiť.
„V liečbe babeziózy psov sa doteraz používalo mnoho liekov, ale úplné odstránenie parazitémie nebolo dokázané. Okrem toho sa pozorovali časté recidívy a počas liečby sa vyskytovali nežiaduce účinky,“ popisuje doterajšie poznatky o liečbe tohto ochorenia Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu SAV.
Slovenskí veterinárni lekári a vedci vyvinuli a otestovali liečebný protokol spočívajúci v podávaní kombinácie troch liečiv. „Psom bola nasadená kombinovaná liečba, ktorá upravila hematologické a biochemické parametre infikovaných zvierat na referenčné rozmedzie už za 14 dní a až do 720. dňa po zahájení liečby sme v prípade psov nezistili žiadne relapsy (návraty) ochorenia. Zároveň sme počas liečby a následného monitorovania nezaznamenali žiadne zjavné nežiaduce účinky novovyvinutej terapie,“ vysvetlila parazitologička.
Výsledky štúdie naznačujú, že kombinovaná liečba vedie k úspešnej eliminácii parazitémie psov s chronickou infekciou spôsobenou B. gibsoni.
Zdroj: Tlačová správa SAV, psySOS
(GL)