Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Probiotický obväz obsahujúci laktobacily podporí hojenie chronických rán

VEDA NA DOSAH

Prospešné probiotické baktérie sú súčasťou obväzu, ktorý chráni chronické rany pred nebezpečnou infekciou.

Patogény (Pseudomonas aeruginosa, svetlozelené) medzi vláknami spojivového tkaniva ľudskej kože (modrošedé) (skenovacia elektrónová mikroskopia, kolorované).

Patogény (Pseudomonas aeruginosa, svetlozelené) medzi vláknami spojivového tkaniva ľudskej kože (modrosivé); (skenovacia elektrónová mikroskopia, kolorované). Zdroj: Empa

Vedci zo švajčiarskeho inštitútu Empa vyvíjajú obväz s baktériami mliečneho kvasenia. Probiotické laktobacily majú podporiť hojenie chronických rán kontaminovaných patogénmi tým, že zničia odolné biofilmy, uvádza vedecký tím v štúdii publikovanej v odbornom časopise Microbes and Infection.

Keď rana prejde do chronického stavu

Jeden milimeter za druhým si nové tkanivo razí cestu ranou, až kým poranenie kože opäť neuzavrie. V tom lepšom prípade odrenina na kolene, rezná rana na prste alebo pľuzgier po popálenine čoskoro zmizne.

V prípade chronických rán je to inak. Ak sa poranenie po štyroch týždňoch neuzavrie, ide o poruchu hojenia rany. Niekedy sa zo zdanlivo banálneho poranenia môže vyvinúť vážny zdravotný problém, ktorý môže viesť až k otrave krvi.

V takýchto chronických ranách sa usádzajú choroboplodné zárodky, ktoré komplikujú liečbu a sú veľmi odolné. Na svoju ochranu vytvárajú biofilm, akési spoločenstvo baktérií, ktoré medzi sebou komunikujú. Prostredníctvom slizovej vrstvy prilipnú k povrchom. Antibiotiká alebo dezinfekčné prostriedky vtedy narážajú na svoje limity, pretože nedokážu účinne zasiahnuť nebezpečné zárodky.

Dobré baktérie proti tým zlým

Tím z Empy a Massachusettskej technickej univerzity (MIT) v Bostone v súčasnosti vyvíjajú obväz na rany, ktorý využíva dobré probiotické baktérie na boj proti škodlivým obyvateľom biofilmu. Tím pod vedením výskumných pracovníkov z inštitútu Empa Čchün Žen a Č’-chao Lia z laboratória Biointerfaces v St. Gallene použil na výrobu nového obväzu živé baktérie mliečneho kvasenia. Medzi tieto probiotické laktobacily patria aj niektorí dobrí známi človeka. Ide o prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú napríklad v zdravej črevnej flóre alebo zohrávajú významnú úlohu pri výrobe potravín, ako sú jogurty a syry.

„Laktobacily sú biokompatibilné a vytvárajú kyslé prostredie tým, že produkujú kyselinu mliečnu,“ uviedol lekár Č’-chao Li, ktorý do projektu prispel klinickými odbornými znalosťami ako hosťujúci vedec v inštitúte Empa. To by malo nepriaznivú, zásaditú hodnotu pH v chronických ranách posunúť tým správnym, teda kyslým smerom. „V našich laboratórnych experimentoch dokázali baktérie v kultivačnom médiu vytvoriť vysoko kyslú hodnotu pH 4,“ povedala vedúca tímu Čchün Žen. Vďaka produkcii kyseliny mliečnej bolo možné v laboratórnych podmienkach prilákať aj požadované bunky, ktoré prispievajú k hojeniu rán.

Prospešné organizmy v obväze

Nakoniec boli užitočné organizmy integrované do obväzu na rany, ktorý chráni chronické poranenia pred ďalšou infekciou. To zároveň umožnilo živým laktobacilom produkovať kyselinu mliečnu v chránenom prostredí. Podľa potreby obväz uvoľňoval kyslý produkt do prostredia kontrolovaným a nepretržitým spôsobom. Pri laboratórnych testoch dokázal materiál s integrovanými baktériami kyseliny mliečnej úplne zničiť typický biofilm patogénov v kultivačnej miske. Po tomto pokuse si vedci kládli otázku, či by tieto baktérie obstáli aj v teste s ľudskou pokožkou.

Živý obväz

V malých vzorkách tkaniva vytvorili výskumníci umelé rany s veľkosťou dva milimetre a nechali rásť biofilm obsahujúci patogén Pseudomonas aeruginosa. Probiotický obväz na rany sa mal osvedčiť v tomto trojrozmernom modeli rany ľudskej kože. Organický obväz znížil počet patogénov o 99,999 percenta! Výskumníkom sa podarilo dokázať, že probiotiká sú dobre tolerované bunkami ľudskej kože a zároveň spúšťajú produkciu poslíčkov imunitného systému. Po tomto „dôkaze konceptu“ pomôžu ďalšie analýzy mechanizmu účinku využiť potenciál prospešných baktérií pre živý materiál na hojenie rán.

Zdroj: Empa

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky