Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Američania dali zelenú kuraciemu mäsu zo skúmavky. Ochutnali by ste ho aj vy?

Simona Schwarz

Prvé ho budú ponúkať luxusné reštaurácie, neskôr aj majitelia obchodných reťazcov.

Kultivované mäso z laboratória. Zdroj: iStockphoto.com

Kultivované mäso z laboratória. Zdroj: iStockphoto.com

Americké ministerstvo poľnohospodárstva schválilo predaj kuracieho mäsa pochádzajúceho z bunkových kultúr. Rozhodnutie nadväzovalo na skoršie vyhlásenia amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA), ktoré označilo takéto produkty od dvoch nezávislých výrobcov v prípade konzumácie za bezpečné.

Spoločnosti Upside Foods a Good Meat (voľne preložené ako Jedlo naopak a Dobré mäso; pozn. redaktorky) považujú toto rozhodnutie za obrovský úspech. Produkcia a predaj mäsa z bunkových kultúr boli totiž donedávna autorizované len v Singapure.

USA sa tak stáva druhou krajinou, ktorá podporí vznik nového mäsového priemyslu. Prezident The Good Food Institute (GFI), neziskovej organizácie zaoberajúcej sa alternatívnymi zdrojmi bielkovín, Bruce Friedrich v rozhovore pre The New York Times povedal, že išlo o kľúčové rozhodnutie. Podľa jeho slov budú teraz po vzore USA v schvaľovaní pokračovať aj ďalšie štáty po celom svete.

Nosnou témou sú klimatické zmeny

Pre výkonného riaditeľa Upside Foods je ekológia jednou z hlavných priorít spoločnosti. Doktor Uma Valeti, bývalý kardiológ, sa začal téme kultivácie svalového tkaniva v laboratórnych podmienkach venovať už pred viac ako dekádou.

Hoci sám je vegetarián a verí, že úplný prechod na rastlinnú stravu by bol pre zdravie celej populácie aj planétu ako takú lepšou alternatívou, v článku pre magazín Time2 označuje túto predstavu za nerealistickú.

Za druhú najlepšiu možnosť považuje nahradiť mäso získavané klasickou metódou ekologickejším prístupom. Priemyselný chov zvierat totiž podľa Organizácie Spojených národov3 predstavuje 14,5 percenta celkových emisií skleníkových plynov.

Jeho argument podporila aj spomínaná GFI tvrdením4, že kultiváciou mäsa zo skúmavky sa v porovnaní s klasickým spôsobom získavania mäsa do ovzdušia vylúči o 80 percent menej skleníkových plynov a nároky na úžitkovú pôdu a vodu klesnú o 78 percent.

Pasúce sa kravy. Zdroj: iStockphoto.com

Pasúce sa kravy. Zdroj: iStockphoto.com

Kuracie alebo hovädzie? Na poriadnu porciu stačí malá vzorka kmeňových buniek

Veľa ľudí od jedenia mäsa odrádza fakt, že na to, aby sme ho získali a nakŕmili ním celé populácie, musíme zabíjať veľké množstvo zvierat, ktoré žijú často v nehostinných podmienkach. Dôležitou otázkou preto zostáva, či to bude s mäsom zo skúmavky inak.

Magazín Time hľadal odpoveď5 na túto otázku v holandskom meste Maastricht. Domov na farme tam našlo tucet kráv plemená limousine. Tento druh sa vyznačuje vysokou kvalitou mäsa, o ktorú majú záujem tie najvychytenejšie reštaurácie v okolí. Vysoký dopyt však pre ne neznamená nevyhnutnú cestu na bitúnok. Namiesto toho ich raz za pár mesiacov navštívi veterinár s lokálnym anestetikom a skalpelom.

Každému zvieraťu odoberie vzorku vo veľkosti bobule čierneho korenia, ošetrí mu ranu a pošle ho späť na pastvinu. O všetko ostatné sa postarajú biológovia z neďalekého laboratória.

Od biopsie k hamburgerom: čo sa deje so vzorkou v laboratóriu?

Odobraté bunky začínajú svoj prerod na mäso v sklenených bankách, kde ich vyživuje rastové médium plné nutrientov a vitamínov. Najskôr sa z nich začnú vytvárať jemné biele vlákna. Po čase tieto vlákna zhrubnú a vyzerajú ako krátke špagety. Vzniknutý medziprodukt predstavuje nevyhnutnú zložku, ktorá dodáva mäsu jeho nezameniteľnú chuť. Tieto špagety sú v skutočnosti tukové bunky.

Svalové vlákna sú kultivované zvlášť. Keď dosiahnu potrebnú veľkosť, laboratórni technici ich presunú do bioreaktorov. Rovnaký postup čaká aj tukové kultúry. V bioreaktoroch naďalej zväčšujú svoj objem. Keď sa ich rast zastaví, vedci opätovne prepoja výsledný tuk s chudou svalovinou. Výsledný produkt vyzerá ako mleté mäso.

Najzaujímavejšie na celom procese je fakt, že ak by vedci na týchto hamburgeroch urobili skúšky DNA, ich genetický kód by bol totožný s kódom kráv plemena limousine z holandskej farmy.

Mleté mäso v skúmavke. Zdroj: iStockphoto.com

Mleté mäso v skúmavke. Zdroj: iStockphoto.com

Je to príliš dobré na to, aby to bola pravda?

Mäso bez potreby zabíjania zvierat a znížená ekologická stopa v podobe nižších nárokov na úžitkovú pôdu aj vodu. Znie vám to až príliš dobre? Nie ste sami. Pochybnosti v podobe publikovanej štúdie6 vyjadrila tiež skupina vedcov okolo doktora Derricka Risnera z Kalifornskej univerzity.

Ich hlavným argumentom je, že na výrobu mäsa z bunkových kultúr sa stále používajú rastové médiá farmaceutickej kvality. A tie sú z energetického hľadiska veľmi náročné na výrobu. Výskumný tím vo svojej publikácii používa pojem potenciál globálneho otepľovania, ktorý vyjadruje, koľko oxidu uhličitého sa uvoľní pri produkcii jedného kilogramu mäsa.

Pri porovnaní súčasných metód výroby mäsa z bunkových kultúr a mäsa získaného klasickým spôsobom sa ukázalo, že mäso zo skúmavky má výrazne vyšší potenciál globálneho otepľovania. V niektorých prípadoch štvornásobne, v iných až dvadsaťnásobne viac. Výrobcom preto odporúčajú zdokonaliť technické prevedenie kultivácie mäsových výrobkov.

Okrem emisií znížia i cenovku

Riaditelia spoločností pracujúcich s alternatívnymi mäsovými výrobkami si, samozrejme, uvedomujú, že bez ďalších opatrení je ich produkt pre koncového zákazníka neatraktívny. Koho neodradí nejasná emisná stopa, tomu dá stopku cenovka. V súčasnosti jedlá s mäsom zo skúmavky ponúkajú len vychýrené reštaurácie, kde sa cena jednej porcie začína na 300 dolároch.

Emisie aj ceny sa však nezmenia, kým spoločnosti neprejdú na veľkokapacitnú výrobu. Zakladateľ firmy Good Meat Josh Tetrick odhaduje, že to nebude skôr ako v rozmedzí rokov 2024 a 2025.

Doktor Uma Valeti zas v rozhovore pre portál Yahoo Finance7 povedal, že sa k porovnateľným cenám voči mäsu získanému klasickým spôsobom vedia dopracovať až o 5 – 15 rokov.

Na mäso zo skúmavky si v regáloch obchodných domov budeme zrejme musieť ešte počkať. Keby ste ale mali možnosť, ochutnali by ste ho aj skôr?

 

Zdroje:

  1. https://www.nytimes.com/2023/06/21/us/lab-grown-meat-sale-approval.html
  2. https://time.com/6238727/usda-approves-cultivated-chicken-for-sale/
  3. https://www.fao.org/news/story/en/item/197623/icode/
  4. https://gfi.org/media/cultivated-meat-media-kit/
  5. https://time.com/6109450/sustainable-lab-grown-mosa-meat/
  6. doi: https://doi.org/10.1101/2023.04.21.537778
  7. https://finance.yahoo.com/video/upside-foods-ceo-details-lab-171501332.html?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly90aW1lLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABFIb0iCjQWOqwzTR1tkysl3_pO0a6RU_q2IKfIBYb0w-E7xv8MvbbECPKm7XjI2jdvPfa8NGbqVr05eOFmlZSuhYgbUheuewTr8hqPqV2VPl7IhUz8WJj4N01YtpjY-xi5B_QWBVOfb964cRAwQ7IBcJhBPEPmWsh1JlBFWeWuD

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky