Vírusy boli na Zemi skôr, než by sme mohli predpokladať

12. aug. 2019 • Prírodné vedy

Vírusy boli na Zemi skôr, než by sme mohli predpokladať

Vírusy sú veľmi primitívnou formou „života“, s ktorou sa denne stretávame a ktorú všetci, vrátane zvierat, máme. Nie je však jasné, či ide o pôvodnú formu „života“, alebo vznikla oddelením genetickej informácie skutočne živej bunky. Taktiež nie je jasné, kedy sa to odohralo.

„Ide o jednu z najdôležitejších otázok biológie, pretože vírusy sú ďalším hráčom na ihrisku evolúcie. Navyše vírusy môžu priamo prenášať genetickú informáciu,“ povedal Peter Vršanský, paleontológ zo Slovenskej akadémie vied. Hľadaniu pôvodu vírusov a datovaniu ich prvého výskytu sa intenzívne venuje už roky. Začiatkom augusta mu v prestížnom odbornom časopise Palaeontographica vyšiel článok o jeho najnovších zisteniach.

M. HUCÁKOVÁ: Peter, Ty si spolu so svojím tímom našiel v jantáre starom 98 miliónov rokov šváby, ktoré prejavujú symptómy vírusovej infekcie. Čo vieme o vírusoch vo všeobecnosti? Kedy sa na našej Zemi mohli objaviť?

P. VRŠANSKÝ: Žiaden preukázateľný dôkaz tu doteraz nebol. Jurský Dinosaurus Dysalotosaurus lettowvorbecki má deformáciu kostí, ktorá sa podobá na vírusovú infekciu, ale nie je to presvedčivý dôkaz. Predbežná správa bola publikovaná v prestížnom Current Biology v roku 2011.

M. H.: Predpokladajme, že šváb, ktorého ste pozorovali vďaka zachovanému jantáru, mal vírusovú infekciu. Ako sa u neho prejavovala?

P. VRŠANSKÝ: Nález je veľmi vzácny a spomedzi 60 000 vzoriek hmyzu z Myanmarského jantáru je práve táto jediná, ktorá má prejavy infekcie. Preto bol zrejme vplyv na evolúciu týchto konkrétnych švábov minimálny. Zasiahnutý jedinec pravdepodobne nebol schopný lietať a s veľkou určitosťou zahynul v jantári ešte predtým, ako sa rozmnožil.

M. H.: V čom je tento vírus špecifický? Je vôbec možné ho presnejšie identifikovať na základe toho, čo dnes máme k dispozícií?

P. VRŠANSKÝ: My paleontológovia neopisujeme priamo vírusy, ale iba ich prejavy, symptómy infekcie. A tie sú úplne rovnaké ako u dnešných iflavírusov, deformujú krídla rôzneho hmyzu. Tie najmä spôsobujú masové úhyny včiel, ale včely vtedy v takejto forme ešte neexistovali a vzťahy medzi rastlinami a hmyzom ešte prakticky nefungovali.

M. H.: V tíme máš aj študentku bratislavského gymnázia. Ako sa táto, možno budúca vedkyňa, zapojila do výskumu?

P. VRŠANSKÝ: Som hrdým otcom tejto študentky. Bola to jej prvá úloha, ktorú riešila ako hosťujúci vedec na NIGPAS čínskej akadémie vied a celé sa to udialo priamo počas mesačnej stáže v Nanjingu. Lucia urobila fotodokumentáciu, všetky merania a mikroskopické kresby a aj jednoduchý opis.

M. H.: Výskumný tím pod Tvojím vedením je oveľa širší. Kto sa podieľal na týchto nových zisteniach, ktoré sa vám podarili úspešne opublikovať?

P. VRŠANSKÝ: V tomto prípade ide o medzinárodný tím vedcov. Spolupracovali sme s kolegami z Ruska, Českej Republiky, Nemecka, Veľkej Británie, Malajzie a Číny. V rámci Slovenskej akadémie vied je do tejto práce zapojený aj Ústav vied o Zemi SAV, Ústav zoológie SAV a Biomedicínske centrum SAV.

M. H.: Aké sú tvoje výskumné plány do budúcna?

P. VRŠANSKÝ: To je samozrejme tajomstvom. Ale rád by som konsolidoval svoj tím, ktorý tvrdo pracuje, aby poznatky evolúcie pretavil do efektívnej ochrany životného prostredia, najmä v zahraničí. Máme projekty v 83 krajinách, čo už je predpoklad na veľmi efektívnu prácu z globálneho hľadiska.

Linka na publikovaný článok

 

Zhovárala sa Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto: z archívu Petra Vršanského

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Články
Svet, ako ho nepoznáme
25. júl. 2019
Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Pri tlakoch miliónkrát vyšších ako atmosférický tlak sa štruktúra kryštálov zásadne mení.
Zistite viac