V Bratislave sa uskutoční interaktívna výstava Mesto robotov


V Bratislave sa uskutoční interaktívna výstava Mesto robotov

Medzinárodná interaktívna výstava pod názvom „Mesto robotov" – to je 72 najnovších robotov z USA, Japonska, Južnej Kórey, Veľkej Británie a Ruska, Tesla show, 8 zón virtuálnej a rozšírenej reality, divadlo robotov, zariadenie na pohybovanie objektami silou mysle a ďalšie technológie budúcnosti. Výstava, ktorá sa uskutoční v Bratislave od 12. septembra do 10. novembra 2019, oboznamuje návštevníkov všetkých vekových kategórií s úspechmi vo výskume a zároveň popularizuje inžinierske profesie.

V decembri 2018 bol projekt s veľkým úspechom otvorený v Tallinne a potom vo Vilniuse. Výstava bola doteraz zrealizovaná v mestách ako Riga, Praha, Petrohrad, Padova, Poznaň, Lodž a v mnohých ďalších. Výstava je zameraná na návštevníkov všetkých vekových kategórií, bez špeciálnych odborných vedomostí. Sústreďuje sa však najmä na deti do 14 rokov, nakoľko chce vzbudiť ich záujem o perspektívnu prácu vo vedeckých odboroch.

Kávu uvarí robobarista Monty

Kávu uvarí robobarista Monty

Na výstave „Mesto robotov“ sa predstavia novinky z najväčších svetových výstav robotiky z Las Vegas, Pekingu a Berlína. S každým robotom môžete komunikovať, ovládať ho, študovať jeho štruktúru a dokonca s ním aj tancovať. Mnohé z exponátov sú na Slovensku po prvýkrát. Časť vybavenia je špeciálne kvôli výstave v Bratislave naprogramovaná v slovenčine pre lepšie porozumenie a komunikáciu s návštevníkmi.

Stretnutie s humanoidom

Stretnutie s humanoidom

Show a experimenty

Sleduj predstavene robohercov v divadle robotov, tancuj s robotmi, vychutnaj si hudbu bleskov a zúčastni sa experimentov. Zoznam sa s robotmi, ktorí sú pripravení za teba urobiť všetky domáce práce: umyjú okná a zrkadlá, až sa budú lesknúť, povedia ti recept na lahodný koláč, pohrajú sa s deťmi... Robot Jibo bude na pamiatku fotografovať všetky tieto momenty – určite sa budeš usmievať!

Stierajú sa hranice medzi virtuálnym svetom a skutočnosťou

Uvidíš hologramy vznášajúce sa vo vzduchu (netreba si nasadiť špeciálne okuliare, aby boli viditeľné). Ovládaj hologramy okolo seba: rozpohybuj ich zamávaním ruky. 

Interaktívny vesmír

Vydaj sa na cestu galaxiou a staň sa kozmonautom pomocou najmodernejších technológií. Premeň sa na hviezdu a vytvor Veľký tresk, leť do vesmíru výťahom cez všetky vrstvy atmosféry. Zisti, ako je počuť tvoj hlas na iných planétach a aký satelit teraz letí nad tvojim mestom.

Deň plný deň zážitkov

Môžeš sa hrať toľko, koľko chceš! Zoznámiš sa tiež s robotickým dievčaťom Kiki, ktorá sa rada rozpráva, fotí a objíma, tak ako skutočné dievča. Spriatelíš sa s celou armádou najnovšej generácie humanoidných robotov, ktorí sú vo veľkosti človeka. Môžeš ochutnať kávu, ktorú uvarí robobarista Monty. Zúčastníš sa experimentu na prenos elektriny z diaľky a budeš dokonca svedkom úderu blesku do človeka. Je to bezpečný a veľmi očarujúci pohľad. Môžeš vojsť do veľkého projekčného poľa Evolúcia Hviezd. Na výstave bude aj legendárny robot Pepper, ktorý pracuje už v mnohých spoločnostiach po celom svete. 

Zajazdi si na obrovskom elektrickom skútri! Alebo si zatancuj salsu s robotom – pavúkom z Guinnessovej knihy rekordov a obdivuj prvú robotickú rybu na svete. Zoznam sa s mnohotvárnym SociBotom zo Spojeného kráľovstva. To všetko a ešte oveľa viac je zahrnuté v cene lístka!

Ceny vstupeniek a detské pozvánky

Vstupenka pre deti do 13 rokov: 13,50 Eur; vstupenka pre deti od 14 rokov a dospelých: 19,50 Eur; Utorok pre študentov: 13,50 Eur (neplatí cez víkendy a sviatky); Streda pre seniorov: 13,50 Eur (neplatí cez víkendy a sviatky).

Chcete ušetriť? Získajte po ceste na výstavu detské pozvánky, s ktorými 2 deti do 13 rokov pôjdu na výstavu zadarmo v sprievode dospelej osoby, ktorá si kúpi lístok. Deti do 3 rokov majú vstup zdarma aj bez pozvánky či vstupenky.

Medzinárodná interaktívna výstava „Mesto robotov" sa uskutoční v Avion Shopping Park v Bratislave, Ivanská cesta 16, v dňoch od 12. 9. do 10. 11. 2019, každý deň čase od 10.00 do 21.00 hod.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj, fotozdroj: mestorobotov.com

facebook.com/mestorobotov/

cityofrobots.org/

Hore
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Výstavba Markušovského kaštieľa spadá do roku 1643 a viaže sa k menu František Mariássy.
Zistite viac