Termálne liečivé pramene v Rajeckých Tepliciach

24. aug. 2018 • Zdravotné vedy

Termálne liečivé pramene v Rajeckých Tepliciach

Termálna voda v Rajeckých Tepliciach je klasifikovaná ako prírodná liečivá, stredne mineralizovaná, hypotonická, hydrogenouhličitanovo-vápenato-horečnatá, s teplotou 38 stupňov. Lieči choroby pohybového ústrojenstva, zápalové ochorenia centrálneho nervového systému, nervovo-svalové degeneratívne choroby aj choroby z povolania – ochorenia kostí, kĺbov, svalov a šliach.

Kúpele Rajecké Teplice patria medzi najkrajšie a najznámejšie kúpele na Slovensku. Nachádzajú sa na severe stredného Slovenska, v Rajeckej doline, v údolí riečky Rajčianka. Priaznivé liečivé účinky minerálnej vody sa využívajú vo forme celého radu liečebných procedúr. Prírodné podmienky a vzduch napomáhajú aj pri liečbe dýchacích ciest a chorôb s tým súvisiacich.

Termálna rajecká voda svoje výnimočné fyzikálne a chemické vlastnosti získava vďaka geologickej stavbe horninového podložia tvoreného dolomitmi a vápencami, ktoré odovzdávajú tepelnú energiu zo zemského jadra.

Geologická situácia termálnych prameňov Aphrodite v Rajeckých Tepliciach

Geologická situácia termálnych prameňov Aphrodite v Rajeckých Tepliciach

Voda z jedinečného prameňa s menom bohyne krásy a mladosti Afrodité je alkalická (s ph 7,44), príjemnej chuti, bez zápachu. Vďaka svojmu ideálnemu zloženiu vápnika a horčíka v pomere 2:1 a veľmi nízkemu obsahu sodíka je vhodná na pravidelný pitný režim pre celú rodinu. Voda sa prirodzene filtruje cez horniny dolomitických vápencov, ktoré ju obohacujú o minerály. Odporúčaná denná dávka je 1,5 l vody, nalačno ráno, na obed a večer pred jedlom. Pri dlhodobom užívaní priaznivo pôsobí na metabolizmus a detoxikáciu.

Kúpeľný dom Aphrodite v Rajeckých Tepliciach

Centrom kúpeľov Rajecké Teplice je liečebný a relaxačný komplex Aphrodite. Jeho dominantou je kúpeľný dom Aphrodite, riešený v antickom štýle, ktorý je kombináciou ubytovania a procedúr poskytovaných pod jednou strechou. 

Liečebné a wellness procedúry ponúka balneologické stredisko vybavené najmodernejšími diagnostickými a terapeutickými prístrojmi, ktoré využíva termálne pramene typu akratoteriem s 38°C teplou termálnou vodou. V kúpeľoch je k dispozícii aj komplex vzájomne prepojených termálnych bazénov, sáun a parných kúpeľov, ktoré sa nachádzajú v atraktívnych, orientálne ladených priestoroch.

Jeden z vnútorných bazénov v SPA Aphrodite Rajecké Teplice

Jeden z vnútorných termálnych bazénov v SPA Aphrodite Rajecké Teplice

V kúpeľnom dome Aphrodite sa v dvoch bazénoch využíva rajeckoteplická termálna voda s obsahom hydrogenuhličitanu, vápnika a horčíka. Rehabilitačný/plavecký bazén určený na plávanie a iné pohybové aktivity je rozmerovo väčší, s teplotou vody 30 – 32 °C. Liečebný/relaxačný bazén umožňuje príjemné posedenie v termálnej vode s teplotou 37 – 38 °C.

Účinok kúpeľa spočíva v zmiernení bolestí pohybového systému, relaxácii svalstva, zlepšení prekrvenia a metabolizmu svalov, šliach a kĺbov, drenáži lymfatického systému, ale aj detoxikácii a aktivácii imunity.

Unikátnou procedúrou na liečbu pohybového aparátu sú bahenné zábaly. Horské bio bahno pochádza z chránených oblastí panenskej slovenskej prírody a k terapii sa pripravuje v zmesi s prírodnou liečivou vodou z kúpeľných prameňov v podobe lokálneho alebo celkového zábalu.

Kúpele Rajecké Teplice

Z histórie rajeckých prameňov a kúpeľov v Rajeckých Tepliciach

Prvé svedectvo o existencii teplých prameňov vydáva listina uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého z roku 1376. Celé územie v povodí rieky Rajčanky patrilo hradu Lietava. V roku 1496 kráľ Vladislav II. daroval kúpele Štefanovi Zápoľskému. Po ňom ich vlastnil Mikuláš Kostka a v roku 1558 sa majiteľom lietavského panstva stal jeho zať František Thurzo. Po roku 1585 sa správy ujal jeho syn Juraj. Thurzovci dobre poznali liečivé účinky prameňov v Tepliciach a začali ich využívať a upravovať ich okolie. Po smrti Juraja Thurzu nastali spory o majetok. Deľba majetku teplickým kúpeľom neprospela, pretože ani jeden zo spolumajiteľov sa nestaral o ich údržbu. Na začiatku 17. storočia bol postavený prvý kúpeľný dom.

Prvý opis termálnych vôd v Rajeckých Tepliciach urobil v roku 1776 Pavol Adami. V roku 1793 Dr. Amadé Kelin, fyzikus Turčianskej stolice, vydal vo Viedni prvú monografiu o Rajeckých Tepliciach, ktoré takto spropagoval v celom Uhorsku.

Rozmach kúpeľov začal koncom 18. storočia. Kúpele získali do užívania horu Mrchová (Tlstá), bol postavený nový kúpeľný dom s troma bazénmi (panským, obecným a žobráckym), ako aj murovaná budova, ktorá poskytovala kúpeľným hosťom (prevažne uhorskej šľachte) pohodlie. Ku komplexnému rozvoju kúpeľníctva dochádza v 19. storočí, kedy sa kúpele Rajecké Teplice stali obľúbeným letoviskom šľachty, vysokej aristokracie a bohatej buržoázie.

Po roku 1903 pôsobil v Rajeckých Tepliciach ako kúpeľný lekár MUDr. Rudolf Flamm. Bol vzdelaný, inteligentný a humánny človek, pôvodom pravdepodobne Francúz, ktorý ľudí z dedín liečil zdarma. V kúpeľoch kúpil rozsiahly pozemok, na ktorom postavil päť víl – Elektra, Talisman, My Castle, Salamba a Rustikan.  Po 1. svetovej vojne návštevnosť kúpeľov prudko klesla a Rajecké Teplice sa stali kúpeľmi iba miestneho významu.

V rokoch 1925 až 1937 boli postavené kúpeľné domy Baník, Veľká Fatra a Malá Fatra. V roku 1941 kúpele prevzala Robotnícka sociálna poisťovňa. Neskôr dochádza k vybudovaniu kúpaliska s termálnou vodou.

V novodobej histórii nastáva najväčší rozvoj kúpeľov po 2. svetovej vojne. Kúpele v roku 1953 prešli zo sezónnej prevádzky na celoročnú a prevzala ich Správa kúpeľov, sanatórií a zotavovní ROH. Roku 1959 získali Rajecké Teplice štatút kúpeľného miesta, ktorý okrem iného vymedzil územie kúpeľov a zaručil ochranu liečivých prameňov. V roku 1989 boli Rajecké Teplice povýšené na mesto.

Viaceré objekty sa na základe reštitučných zákonov vrátili ich pôvodným majiteľom a nastúpila privatizácia. Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, š. p., boli 1. 2. 1996 transformované na akciovú spoločnosť, ktorej súčasťou sú Prírodné liečebné kúpele Rajecké Teplice a Kúpeľná liečebňa Kunerad.

Kúpele Rajecké Teplice a ich blízke okolie ponúkajú bohaté možnosti aj na aktívne trávenie voľného času. Na svoje si prídu milovníci prírody i športu. Nachádza sa tu tiež kúpeľné jazierko s možnosťou člnkovania a kúpeľný park s nádhernými zakutiami. Kúpele sú ideálnym miestom nielen na liečebné, ale aj ozdravovacie a rekondičné pobyty.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj a foto:

www.spa.sk/

kupele.rajecke-teplice.net/kupele-rajecke-teplice-historia-kupelov.html

www.rajecke-teplice.info/article/default/2017

www.sorger.sk/kupele-rajecke-teplice

slovakia.travel/kupele-aphrodite-rajecke-teplice 

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Užovka fŕkaná má široký areál výskytu a zasahuje až na územie 3 kontinentov: Európa, Ázia a Afrika.
Zistite viac