Dňa 6. októbra 2016 na slávnostnom galavečere odovzdali ocenenia prestížnej architektonickej ceny CE.ZA.AR 2016 (Cena za architektúru Slovenskej komory architektov).
Cena za architektúru je jedinou súťažnou prehliadkou, ktorú každý rok vyhlasuje a organizuje Slovenská komora architektov. Ocenenie sa odovzdáva v šiestich kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, obnova a prestavba, interiér, exteriér.
Keďže kvalita občianskych stavieb je relatívne vernou vizitkou úrovne architektúry v krajine, priblížme si vždy ostro sledovanú kategóriu občianske a priemyselné budovy. Práve občianske stavby by mali prioritne pokrývať najzaujímavejšie spektrum stavieb slúžiacich verejnosti a odrážať jej kultúrnu úroveň.
Výber nominácií v tejto kategórii je vždy ťažký. Stretáva sa tu množstvo stavieb, rôzneho určenia i rôznych foriem, a tak je konkurencia v tejto kategórii silná. Tento rok sa do finále dostali traja kvalitní kandidáti. Sedemčlenná medzinárodná porota rozhodla, že víťaznú cenu tejto kategórie získal Richard Murgaš z ateliéru UniformArchitects za minimalistickú škôlku Guliver v Banskej Štiavnici.
Veľký príbeh
Lokalita realizovanej materskej školy Guliver sa nachádza na sídlisku Drieňová, čo je okraj Banskej Štiavnice. Projekt vznikol v spolupráci s riaditeľkou škôlky, čo otec diela R. Murgaš nezabudne vyzdvihnúť ako veľké pozitívum: „Proti nám boli úradné lehoty, možnosti zhotoviteľov a praktiky dodávateľov, no na našej strane bol veľký benefit – klient odhodlaný spoľahnúť sa na to, že to dokážeme, klient, ktorý nám dal, okrem noža na krku v podobe hraničného termínu, úplne voľnú ruku. Až po odovzdanie kľúčov od hotového objektu. Celé to bol jeden veľký príbeh. Stretlo sa tam veľa zaujímavých ľudí, z ktorých sa stali priatelia. Stavba sa stala akýmsi naším dieťaťom.“
Srdcová záležitosť
Na to, aby na okraji starého baníckeho mesta vznikol príjemný a funkčný priestor, vplývalo hneď niekoľko faktorov. Na začiatku bola osobná potreba investorov, ktorí hľadali miesto, kam umiestniť vlastné deti. Preto poskytli nedokončené torzo rodinného domu bez identity i vízie, ktoré sa vstupom architekta zmenilo za neuveriteľných deväť mesiacov(!) na zariadenie pre deti. „Mali sme šťastie, že sme našli dom s parádnym pozemkom, ktorý bol od počiatku koncipovaný ako viacgeneračný a jeho štruktúra umožňovala po nutných úpravách implantovanie dispozície materskej školy“, hovorí R. Murgaš a dodáva, že bolo náročné nájsť správne prepojenia vzhľadom na veľkosť a polohu fixovaných miestností a zapojiť ich vo vyhovujúcom poradí do dispozície objektu.
Šmykľavkou do šatne
Objekt škôlky sa rozprestiera na pozemku s výmerou vyše 3 700 m², pričom sa zastavala plocha s rozlohou 582 m² a podlažná plocha je až 879,6 m². Škôlka je zaujímavá tým, že prináša nové, svieže myšlienky, ktoré nie sú bežným štandardom.
Autor: Ing. arch. Štefan Moravčík, ARCHINFO
Foto: UniformArchitects
Uverejnila: ZVČ
Viac informácií o zaujímavej škôlke v Banskej Štiavnici, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 11/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.