Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Bývanie pre seniorov v znamení dreva

VEDA NA DOSAH

ukážka návrhu projektu / stavba pre seniorov

Vhodné priestory pre seniorov sa snaží navrhnúť vo svojom projekte SeniorVille | Domov seniorov Bc. Ladislav Ladacsi zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Fakulta architektúry. Ide o študenta 2. ročníka, magisterský stupeň štúdia.

Zapojil sa do 6. ročníka súťaže Stavby s vůní dřeva, ktorú vyhlasuje Nadace dřevo pro život. „Cieľom mojej práce bolo navrhnúť bývanie pre seniorov a sociálne bývanie vo vidieckom prostredí. Budovy sú riešené ako ekologické a pasívne, ktoré využívajú prírodné zdroje a sú navrhnuté ako drevostavby, t. j. drevený skeletový systém, obvodové steny a priečky z CLT panelov. Vo svojom projekte som chcel vytvoriť niečo zdravé, niečo čo slúži pre ľudí, s použitím prírodných materiálov. Drevo je jedným z najstarších stavebných materiálov, ktorý patrí nielen do minulosti, ale aj do našej budúcnosti,“ uvádza autor projektu.

ukážka návrhu projektu / stavba pre seniorov

Témou aktuálneho ročníka súťaže je „Drevo je naša budúcnosť“. Súťaží sa v dvoch kategóriách: Drevené stavby – malé a Drevené stavby – veľké. Súťaž je neanonymná. Každú kategóriu hodnotia odborná porota a verejnosť zvlášť.

Ovplyvniť výsledky najväčšej študentskej súťaže zameranej na drevené stavby tak môže každý. Stačí navštíviť medzi 16. júlom a 31. augustom webovú stránku súťaže a hlasovať za niektorý z 51 študentských návrhov drevených stavieb. Do súťaže je prihlásených 63 študentov z 10 českých a slovenských fakúlt. Víťazi si rozdelia ceny v celkovej hodnote 230 000,00 Kč. Pripravená je i súťaž pre hlasujúcich o sadu drevených módnych doplnkov. Víťaza vyhlásia 11. septembra 2018.

Súťaž Stavby s vůní dřeva vyhlasuje Nadace dřevo pro život, pričom v roku 2018 ide už o 6. ročník. „Zámerne nezväzujeme súťažiacich konkrétnym zadaním. Stojíme o to, aby študenti ukázali, do akej miery je podľa nich drevo v stavebníctve variabilným materiálom. Všetky súťažné návrhy delíme na dve kategórie, a to Drevené stavby – malé (do 500 m3 obostavaného priestoru) a Drevené stavby – veľké (nad 500 m3 obostavaného priestoru). Do súťaže je možné prihlásiť nielen stavby domov, ale i rôzne rozhľadne, lávky a ďalšie drevené konštrukcie,“ uvádzajú organizátori súťaže.

Súťažné diela hodnotí ako odborná porota, ktorá sa skladá z významných architektov, stavbárov i investorov, tak široká verejnosť v rámci on-line verejného hlasovania. Všetci účastníci získajú zaujímavé skúsenosti už tým, že sa súťaže zúčastnia. Takmer pravidlom sa už stáva, že súťažiaci získajú vďaka svojej účasti vysnívané a prestížne pracovné miesta. „Prepojenie študentov a podnikov z odboru chceme podporovať, a preto chystáme nový projekt ´Kariéra s vůní dřeva´,“ dopĺňajú organizátori.

 

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.drevoprozivot.cz/stavby-s-vuni-dreva/drevene-stavby-velke-2018/seniorville-|-domov-seniorov

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky