Vlastnú robotickú ruku si vytvorili mladí účastníci žilinskej Detskej letnej jazykovej školy, obhliadli si tiež zblízka elektromobil EDISON.
Tento projekt organizuje už piaty rok Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) a teší sa veľkej obľube. Nadväzuje tak na výnimočnú aktivitu, ktorá hravým a inovatívnym spôsobom deťom približuje cudzí jazyk. Detská letná jazyková škola sa konala v dvoch termínoch, a to 9. – 13. júla a 16. – 20. júla 2018. Celkovo sa tohto ročníka zúčastnilo 72 detí. Aby sa im lektori mohli venovať plnohodnotne, v každom termíne boli 3 skupinky po 12 detí.
Každý ročník sa nesie v znamení originálnej témy. Tento rok bol v spolupráci so Strojníckou fakultou UNIZA program postavený na pohybe. V prvý deň sa deti ponorili do sveta moderného strojárskeho priemyslu. V druhý deň bola hlavnou témou robotika a deti si zostrojili aj vlastnú robotickú ruku, mladšie deti kartónového robota. Aktivity v tretí deň ukázali deťom minulosť dopravných prostriedkov a skladanie autíčok z lega zožalo veľký úspech. Predposledný deň priniesol zaujímavosti zo zelenej budúcnosti dopravy. 3D tlačiareň vytvorila pre každé dieťa vlastný automobil. A ako to už býva zvykom, na konci týždňa prebehla súťaž „Vedecký milionár“, ktorý preveril vedomosti detí z celého týždňa doplnený o vedecko-pohybové aktivity. Prekvapením bol elektromobil EDISON. Každý deň si deti pracujúce v malých skupinách pod vedením skúsených lektorov osvojili slovnú zásobu spájajúcu sa s danou témou ale využiteľnú v bežnom živote. Týždeň bol ukončený slávnostným odovzdávaním diplomov.
„Hra, manuálne tvorenie a vlastné bádanie o pohybe a kolesách boli základným motívom tohto ročníka DLJŠ. V spolupráci s kolegami zo Strojníckej fakulty sme sa snažili mladším i starším deťom priblížiť ich význam i radosť, ktorú nám prinášajú. Prirodzene v anglickom jazyku. Ten vďaka spomínaným aktivitám nie je jazykom, ktorý sa deti počas prázdnin učia, ale jazykom, v ktorom sa zabávajú a komunikujú. V budúcom roku sa tematicky posunieme na ďalšiu fakultu UNIZA,“ vyjadrila sa k projektu Ing. Lucia Hrebeňárová, PhD., riaditeľka Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA. Doplnila, že pevne verí, že novými témami a aktivitami sa podarí zaujať nielen deti učiace sa anglický jazyk, ale i tie, ktoré sa venujú aj nemeckému jazyku. Veď ovládanie dvoch cudzích jazykov sa dnes považuje za štandard.
*********************************************
Ústav celoživotného vzdelávania UNIZA rozvíja a šíri vzdelanosť vo všetkých etapách života a zabezpečuje komplexné služby v oblasti ďalšieho vzdelávania. Jeho dlhodobým cieľom je budovať pracovisko poskytujúce komplexné vzdelávacie a poradenské služby, vytvárať a inovovať portfólio jazykových, odborných a záujmových programov sledujúcich najnovšie vývojové trendy a potreby praxe, podporovať medzinárodnú spoluprácu vo všetkých svojich štruktúrach a stimulovať aj seniorov v ďalšom vzdelávaní, prostredníctvom Univerzity tretieho veku alebo Letnej školy pre seniorov. Od roku 2010 tiež skupinka študentov vytvára časopis SCHODY, ktorý je oficiálne zaregistrovaný na Ministerstve kultúry SR.
Informácie a foto poskytla: Ing. Martina Slavíková, Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: VČ